HTTP2 Nedir?

Xander

Üye
Mesajlar
1,385
Puanları
288
Konum
istanbul
Tepkime puanı
1,131


Merhaba değerli İRCForumlari kullanıcıları.
Bu makalede yakında HTTP’nin (Hyper-Text Geçirme Protocol) yerini alacak HTTP2 teknolojisi hakkında bilgilere, güvenlik özelliklerine, hangi tarayıcı tarafınca ne vakit destekleneceğine ve sunucu desteği mevzusuna değineceğiz.

“HTTP kullanıcının web sayfasına girmiş olduğu andan itibaren tarayıcıda gözükecek her şeyin kuralıdır, bu yolculuğun yol haritasıdır “demek yanlış olmayacaktır. İşte senelerdir aynı yol haritasını kullanan bu protokolün artık gelişme vakti geldi ve karşımıza HTTP/2 olarak çıkıyor. “Artık internete daha süratli bağlanıyor, daha güvenli aktarımlar yapıyor ve web deneyimimizi en üst sınırlarda yaşıyoruz. Peki niçin hala HTTP’yi kullanıyoruz?” sorularına yanıt durumunda olacak bu yazı niçin HTTP/2 kullanılması icap ettiğini açıklar özellikte.


Niçin HTTP/2’ye Geçiliyor.

HTTP’de karşılaşılan belli sorunları ve eski bir teknoloji olmasının getirmiş olduğu kararlılık sorunlarını aşmak suretiyle dizayn edilecek HTTP2 protokolü sayfaların daha süratli açılması hususunda kullananların yanında olacak.

Ek olarak geliştirilmesi esnasında eski siteleri ve web arşivlerini negatif etkilememesi amacıyla en büyük önceliğinin stabilizasyon olduğu açıklanan HTTP/2 protokolü, interneti değiştirecek büyük bir atılım şeklinde duruyor.

Kısacası 1999 yılından beri kullanılan klasik HTTP protokolü 20 senelik görevini artık tamamladı, mevcut gereksinimleri taşıyamamasının da bir sonucu olarak yerini HTTP/2’ye bırakmaya hazırlanıyor. Peki nedir bu HTTP/2’nin getirileri?


HTTP/2 Getirileri

*HTTP/2 artan bant genişliğini verimli kullanmak suretiyle tasarlanmıştır.
*HTTP/2 aktarım hızını artırır.
*Kullanıcı sayısı, anlık yük sitenin popülaritesi şeklinde unsurlar arttıkça HTTP/2’nin önemi daha da belirginleşir.
*HTTP/2 işlemcinin gereksiz yük altına girmesinin önüne geçer.
*HTTP/2 verileri öncelik sırasına gore aktarır. Böylece gereksiz veriler yüklenirken sayfa çoktan açılmış olur.


HTTP/2 Web Tarayıcı Desteği

Meşhur bir sitenin verilerini temel alarak konuştuğumuzda Türkiye’deki web tarayıcılarının % 72’si ve tüm dünyadaki tarayıcıların %62’si HTTP/2 protokülünü desteklemektedir. Buna ek olarak:

  • Windows 10’daki İnternet Explorler 11 bir tek HTTP/2’yi desteklemektedir.
  • Chrome 40. sürümünden sonrasında desteklemektedir.
  • Firefox’un 36. sürümünden sonrasında HTTP/2 desteği bulunmaktadır.


  • HTTP/2 Sunucu Desteği

    • IIS sunucuları Windows 10 Beta sürümü HTTP/2’yi desteklemektedir.
    • OpenLiteSpeed 1.3.8 ve 1.4.5 sürümleri HTTP/2’yi desteklemektir.
    Kontrol etmek için : HTTP/2 Test - Verify HTTP/2 Support | KeyCDN Tools
 
Üst Alt