Huawei MatePad T8 Tablet İncelemesi

Ender

Ji Te Dur im
Emektar Üye
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
20,887
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,087
Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi elektronik sektörünün de hızlı bir gelişim sürecine girmesini sağlamaktadır. Bu değişim ve gelişim kendisini en çok ve en etkin bir biçimde bilgisayar alanında göstermektedir. İlk olarak masaüstü bilgisayarların taşınabilir olması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu süreçte taşınabilir bilgisayarların ebatları da yavaş yavaş küçülmeye başlamıştır. Daha sonraki süreçte daha ince ve zarif bilgisayarlara ilişkin ihtiyaçların artmasıyla birlikte tablet bilgisayar teknolojisi ortaya çıkmıştır.

Tablet bilgisayarlar zamanla masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yapabildiği her türlü işlemi gerçekleştirebilir bir nitelik kazansa da yüksek çözünürlük gerektiren oyunları oynamak isteyenlerin, üç boyutlu çizim ve modelleme çalışmaları yapanların, fotoğraf ve video işleriyle uğraşanların beklentilerini karşılayabilecek teknik yeterliliğe sahip olmamaları dolayısıyla dezavantajlı bir durumda olduğu kabul edilebilir. Bu yetersizlikler tabletlerin uzun bir süre etkin bir şekilde her alanda kullanılmasını ne yazık ki engellemiştir. Yine de teknoloji seviyesi arttıkça ürün fonksiyonları karmaşıklaştığı için tablet teknolojisinden de gün geçtikçe kullanıcılar daha etkin olarak yararlanmaya başlar hale gelmiştir.

Bugün tablet bilgisayar üretiminde söz sahibi pek çok firma bulunmaktadır. Huawei bu markalar arasında yer alan isimlerden biri olmayı başarmış kendini bu alanda da kanıtlamıştır. Bugün inceleyeceğimiz tablet Huawei markasının bir ürünüdür. Önce Huawei hakkında bir bilgilendirme sağlayalım sonra da ürünün detaylı bir incelemesini sizlerle buluşturalım.

Huawei merkezi Çin’in Shenzen şehrinde bulunan Çin menşei ve çok uluslu bir şirkettir. Şirket Ren Zhengfei tarafından 1987 yılında kurulmuştur. Huawei adını en çok son yıllarda ürettiği telefonlar ile duyurmuştur. Marka telekomünikasyon sektöründe yüzden fazla ülkeye hizmet verip, dünyanın en büyük 50 telekomünikasyon operatörünün 45’ine sahip olma başarısını elinde bulundurmaktadır..

Şirketin tek etkinlik alanı tabii ki telekomünikasyon değildir. Tüm dünyada operatörlere satılan 4G cihazları, baz istasyonlarını da üretmektedir. Ayrıca fiber destekli modemlerle ev interneti alanında da etkinlik sahibidir. Huawei’nin çok büyük bir şirket olduğu tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Dünya genelinde ortalama 180.000’den fazla çalışana sahip olan firmanın çalışanlarının yaklaşık olarak 75.000 kadarı araştırma geliştirme yani kısaca Ar-Ge dediğimiz alanında hizmet sunmaktadır. Bu durum Huawei’ nin Ar-Ge çalışmalarına ekstra önem verdiğini kanıtlar niteliktedir. Firma Türkiye’de dâhil olmak üzere tüm dünyada 21 adet Ar-Ge enstitüsünü elinde bulundurmaktadır.

Yine de Huawei rakiplerinin yaptığı gibi pek çok alanda etkinlik göstermek yerine akıllı telefon üretiminde önemli bir güç olmanın peşine düşmüştür. Akıllı telefonların yanında markanın tablet bilgisayarları da incelemeye değer nitelikte başarılı ürünlerden oluşmaktadır. Şimdi Huawei markasına ait MatePad T8 tableti inceleyelim;Huawei MatePad T8 Tablet teknik özellikleri​


Teknik Özellikler:

3G:
Yok

Ağırlık: 310 gram

Arttırılabilir Hafıza: 512 GB’a kadar

Bluetooth: Var

Boyutlar: 199,70 x 121,10 x 8,55 mm

Dâhili Hafıza: 32 GB

Disk Kapasitesi: 32 GB

Ekran Boyutu: 8.0 inç

Ekran Modeli: IPS Ekran

Ekran Panel Tipi: IPS

Dokunmatik Ekran: Evet

Hafıza Kartı Tipi: Micro SD

HDMI: Yok

İşlemci Çekirdek Sayısı: 8 çekirdekli işlemci

İşlemci Markası: MTK

İşletim Sistemi Tabanı: Android

İşletim Sistemi: Android

Kalem Uyumluluğu: Evet

Kamera Çözünürlüğü: 5,0 MP

Kamera: Çift kamera

Max Ekran Çözünürlüğü: 1280 x 800

Mobil Bağlantı: Yok

Ram Kapasitesi: 2 GB

Temel İşlemci Hızı: 2 GHz

Wi- Fi:
Var

Pil Gücü (mAh): 5100 mAh

USB Tipi: Micro USB

GPS: Var

Kutu İçeriği:

  • Huawei MatePad T8
  • Hafıza Kartı Çıkartma İğnesi
  • USB Kablosu
  • Şarj Adaptörü
  • Hızlı Başlangıç Kılavuzu
  • Garanti Belgesi

Huawei MatePad T8 tablet öne çıkan özellikler​


Huawei son dönemlerde bilgisayar ve tablet alanında ciddi bir atak içerisindedir. Son yıllarda Huawei tarafından piyasaya sürülen farklı tablet modelleri vardır. Bu ürünlerden bir tanesi olan MatePad T8 giriş seviyesi özelliklere sahip bir model olma özelliği göstermektedir. Yine de cihaz ortalama bir kullanıcının tüm beklentilerini karşılayabiliyor olma özelliklerini taşımaktadır.

Bilindiği üzere Amerika ve Çin arasında yaşanan ekonomik savaşın giderek daha kızışması sonucunda gerçekleşen bir hamle olarak Google 2009 yılında Android işletim sistemi güncellemelerini bazı Huawei cihazlar için sınırlandırıldığını açıklamıştır. Bu sebeple Huawei MatePad T8 modelinde YouTube, Gmail ve Haritalar gibi uygulamalar bu cihazda doğrudan yer almaz. Bu uygulamalar farklı şekillerde kullanılabilir olsa da doğrudan doğruya bir kullanım söz konusu değildir. Huawei bu modelde kendisi tarafından geliştirdiği işletim sistemini kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

Tablet 199.70 x 121.10 x 8.55 mm boyutunda ve sadece 310 gram ağırlığındadır. Cihazın boyutu yaklaşık olarak bir kitap büyüklüğündedir. Ürün bu sayede tek elle bile hem çocuklar hem de yetişkinler tarafında oldukça kolay bir şekilde taşınabilir özelliktedir.

Güçlü yonga seti ile mükemmel bir performansa hazır mısınız? Huawei MatePad T8 gelişmiş 8 çekirdekli işlemcisiyle hızlı işlem hızları geliştirmektedir. Bu sayede tabletiniz üzerinden günlük işlerinizi kolaylıkla hiç beklemeden yapabilirsiniz.

Cihazınızın bataryası 5100 mAh pil kapasitesi ile donatılmıştır. Tek bir şarj ile 12 saat video oynatımı veya 12 saat web sayfa taraması yapabilecek güce sahip tabletinizle uzun süre birlikte olmanın tadını çıkartabilirsiniz.

4.9 mm yan çerçeve ve %80 ekran – gövde oranına sahip tabletiniz ile video izlemek, e-kitap okumak ekstra keyifli hale gelecektir. Tabletin çözünürlüğü 1280 x800 HD özelliktedir. Görüntü kalitesi ortalama bir kullanıcının video ve görsellerden elde etmeyi planladığı beklentiyi karşılayabilecek düzeydedir.

Cihaz ön tarafta 2 MP sabit odaklı, F2, 4 diyafram açıklığı bulunan kamera ile arka tarafta 5 MP otomatik odaklama, F2, 2 diyafram açıklığı bulunan iki kameraya sahiptir.

Ürün kimler için uygundur?

Huawei MatePad T8 uzun süre şarj problemi yaşamadan ürünü etkin bir şekilde kullanmak isteyen multimedya içeriklerini ve web sayfalarını gün içerisinde etkin kullananlar için yeterli özellikler taşımaktadır. Tabletiniz dizüstü bilgisayarlardan daha hafif ve taşıması daha kolaydır. Üstelik akıllı telefonların ekranlarına göre daha büyük bir ekrana sahiptir. Gittiği her yere tabletini de beraberinde götürmek isteyen kullanıcılar için uygun nitelikte ve performansta bir üründür.

Ürünün artıları ve eksileri nelerdir?​


İlk etapta tabletin en beğenilen yönlerinden bahsedelim:

Huawei MatePad T8’ de bulunan EMUI10 ile performans önemli ölçüde iyileştirildiğinde uygulamalar hızlı bir şekilde başlatılıp diğer uygulamalara geçiş hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Tabletiniz geliştirilmiş karanlık mod okumayı daha rahat ve daha etkin bir eyleme dönüştürmektedir. Karanlık mod kullanılırken cihaz ekonomik moda geçerek pil ömrünün daha uzun süre korunmasına imkan sağlamaktadır.

Cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi de çocuklar için güvenli bir oyun alanı oluşturmasıdır. Ebeveyn kontrolü ve ebeveyn şifresi özelliği ile çocuklarınızın tableti güven içinde kullanması garanti altına alınmaktadır. Yine gelişmiş göz konforu modu özellikle çocuklarınızın tablete bakış açısını ayarlama uyarısında bulunmaktadır. Bu sayede hem sizin hem de çocuklarınızın gözleri zararlı mavi ışıklardan korunmuş olacaktır.

Şimdi de tablete ait tespit edilen eksikliler üzerinde duralım:

Cihazın Play Store ve Google servislerinin olmaması ürüne ait tespit edilen olumsuz bir özelliktir. Huawei firmasının kendi uygulaması olan AppGalery’ nin geliştirilmesi gerektiğine dair kullanıcı yorumları mevcuttur.


Huawei MatePad T8 tablet hakkında sıkça sorulan sorular​


Cihazın depolama özellikleri nelerdir?

Kobe2-W09B: Dâhili depolama (ROM): 32 GB, İşlem belleği (RAM): 2 GB | Kobe2-W09A, Dâhili depolama (ROM): 16 GB, İşlem belleği (RAM): 2 GB

Cihazın batarya özellikleri nelerdir, şarj dayanıklılığı ne kadardır.

Cihaz 5100 mAh bir bataryaya sahiptir. Bu sayede cihaz uzun süre sık sık şarj edilmeden kullanılabilir bir özelliktedir. Tek bir şarjla 12 saat kesintisiz video izleme veya 12 saat web sayfa taraması yapabilecek kapasitededir.

Ürünün garanti süresi ne kadardır?

Cihaz 2 yıl Huawei Türkiye garantisi kapsamındadır.

Lenovo Tab M7 TB7305F tablet kullanıcı yorumları ise şu şekildedir:

Kullanıcı Yorumu:
Cihaz performan açısından fiyatına göre bence oldukça iyi. Şarjı uzun gidiyor. Ama Play Store olmaması çok kötü. Alırken hiç aklıma gelmemişti Android 10.0 sürümünde Play Store ve Google servislerinin olmadığı. Huawei nin kendi “AppGalery” isimli uygulaması var ama her istediğiniz oyun ya da uygulamayı bulamıyorsunuz. AppGalery daha da geliştirilirse çok iyi olur. ve kargo 1 gün içerisinde elime ulaştı bu çok mükemmel bir şey. Bir yıldız Google servisleri için kırıldı.

Kullanıcı Yorumu: Ürün gerçekten fiyatına göre mükemmel huawei zaten kalitesini ortaya koyuyor ara yüzü ve kullanımı çok pratik ekran gövde oranı çok iyi arka malzemesi metal dayanıklı belli kargolama ve paketleme işlemi harikulade yapılmış teşekkür ediyorum ilgileriniz için.

Kullanıcı Yorumu: Samsung a6 t290 modeli ile matepad t8 arasinda kalmistim. Bunu almamdaki en buyuk sebeb ips ekran olmasi.samsung tft ekran kullandigindan dokunma hassasiyeti ve caprazdan bakinca olusan ekrandaki goruntu bozulmasi sebebiyle vazgectim. Butceniz sınirliysa matepad t8 fazlasiyla is görecektir.
 
Üst