sohbet odaları

İçe kapanık çocuğa dikkat

Kuzey

Elmas Üye
Katılım
10 Eylül 2012
Mesajlar
19,396
Puanları
38
Yaş
27
Tepkime puanı
4
İçe kapanık çocuğa dikkat

Çocuklarınızdaki içe kapanıklık sosyal fobiyi işaret ediyor olabilir.

Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uz. Psikolog Sevda Yurtseven, çocuklarda sosyal fobinin ileriki yıllarda yol açabileceği sorunlara dikkat çekti ve anne babalara önerilerde bulundu.

Bir öğrencinin öğretmeni soru sorduğunda yanıt verecek cesareti bulamaması, çocukların odalarından çıkmayıp sürekli yalnız olmayı tercih etmesi ya da ebeveynler dışında kimse ile iletişim kuramaması sosyal fobiye işaret ediyor.

Çekingenlik mi sosyal fobi mi?

Sosyal fobi, sosyal ortamlarda kişinin aşağılanıp utandırılacağı korkusuyla başlıyor.

Ağır vakalarda ise sosyal yalnızlık ve izolasyon görülüyor.

Bu durum yaygın anksiyete bozukluğunun bir formu.

Bu belirtilere dikkat!

Korku verici uyaranlarla karşılaşan çocuklar, yaşadıkları sıkıntıyı tam olarak adlandıramayabiliyor.

Bu nedenle çeşitli dışavurumlarla sıkıntı yaşadıklarını büyüklere hissettiriyorlar.

Ağlama, huzursuzluk gösterme, donakalma, anneye, babaya ya da güven duydukları herhangi birine sıkıca sarılma çocukların gösterdiği davranışlardan bazıları.

Herhangi bir hastalıktan, medikal ilacın yan etkilerinden şüphelenilmeyen ve şikayetlerin 6 aydan fazla sürdüğü durumlarda çocuğun sosyal fobi yaşıyor olabileceği göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Fizyolojik belirtiler ise; kalp atım hızının artması, solunumun hızlanması, ellerde titreme, terleme, kızarma, mide bulantısı, uykuyadalış süresinin uzaması olabiliyor.

Depresyon ve madde bağımlılığına kadar gidebilir

Sosyal fobi yaşayan hastalar bununla birlikte başka bir takım rahatsızlıklar da gösterebiliyor.

Obje fobisi, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk,major depresyon, aşırı alkol ya da madde kullanımı ve bağımlılık sosyal fobinin olumsuz getirileri olabiliyor.

Sosyal fobisi olan kişilerde kekemelik görülebiliyor.

Sosyal fobinin etkili farmakolojik ve psikolojik tedavisi bulunuyor.

Tedavi şekli kararlaştırılırken hastanın kişisel özellikleri dikkate alınıyor.

Hasta korktuğu sosyal aktiviteleri yapması için cesaretlendirilip, maruz bırakma terapisi uygulanabiliyor.

Çocuklarda oyun ile beraber konu üzerinde hakimiyet kazandırılmaya çalışılıyor.

Anne ve babaya davranış özellikleri tavsiyeleri veriliyor.​
 

hıhım

Bronz Üye
Katılım
26 Kasım 2014
Mesajlar
2,026
Puanları
48
Tepkime puanı
78
yapıp yapıp atarlardı çocukları dışarı bizim zamanımızda hiç böyle hobi fobi kobi çekingenlik filan olmazdı şimdi ki çocuklarda garip aileler üstlerine düşerken çocuklar patates gibi yetişiyor.
 

W

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
13,462
Puanları
93
Tepkime puanı
2,589
Sinifimizin bir kiz vardi 7 sene boyunca sesini duymadan mezun olduk. Ogretmen yanina oturur kulagini agzina kadar dayardi o sozlu yaparken .) Sonra arkadasimiz evlendi, ohooo utananin cocugu olmaz derler valla oluyor 2 tane hemde .p
 

Mueddeb

Platin Üye
Katılım
19 Şubat 2014
Mesajlar
16,620
Puanları
63
Konum
Evden
Tepkime puanı
185
Arkadaşın kızı böyle , çok çekingen. Bir benimle konuşuyor ve susmuyor =) kendine yakın iki kişi olsa etrafında yetiyor ona. Ama doktorluk kadar sorunu yok sanki, belki benim gibi kalabalığı sevmiyordur.
 

serhandisli

Mesaj Onayı Bekleyen
Katılım
1 Ağustos 2016
Mesajlar
9
Puanları
1
Yaş
40
Tepkime puanı
0
Çocuklarda Depresyon

Çocukluk dönemi depresyon belirtilerinin erişkinlikte ortaya çıkan depresyondan daha farklı olması ve depresyonun sadece erişkinlerin yaşayabileceği bir hastalık gibi bilinmesi nedeni ile bu durum çoğu kişi tarafından fark edilmemektedir.
Gelişim dönemlerine göre belirtilerde farklılık olmasıyla beraber, bebeklik döneminde bile depresyon görülebilir.
Çocukluk döneminde yaşanan depresyonun çevresel, biyolojik ve genetik nedenleri olabilir. Çevresel faktörler, çocuğun kendisine bakım veren kişiden sık sık ayrılması veya bakımveren kişinin sürekli değişmesi, çocuğun temel ihtiyaçlarının zamanında ve yeteri kadar karşılanmaması gibi durumlardır. Genetik faktörlerle ilgili yapılan çalışamalara bakıldığında ise, ebeveyenlerden herhangi birinin duygudurum bozukluğuna sahip olmasının çocuktaki depresyon riskini yükselttiği görülmektedir. Biyolojik neden olarak ise, beyinde var olan bazı kimyasal maddelerdeki düzensizliklerin depresyona yol açabileceği düşünülmektedir.
Yapılan araştırmalara göre, okul öncesi çocukların % 0.9’unda, okul çağı çocuklarının %1,9 unda depresyona rastlanmaktadır.
Çocuklarda depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyondaki çocuk mutsuzdur ve eskiye oranla daha az neşelidir. Önceden zevk alarak katıldığı aktivitelere karşı ilgisizdir, kısa sürede kilo alımı veya kilo kaybı yaşar. Az ya da çok uyuma gibi uyku problemleri, yorgunluk ve enerji kaybı görülür. Dikkati yoğunlaştırmada zorlanma, konuyu anlama ve ifade etmede güçlük nedeni ile okul başarısında düşüşler olur. “ Ben başarısızım” gibi negatif düşünceleri nedeniyle özgüven problemi yaşarlar. İntihar düşünceleri ve girişimleri olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra, çocukluk çağındaki depresyonu yetişkin depresyonundan ayıran en önemli belirti, kriz çıkarmadır. Yetişkinlerde içe kapanmaya daha sık rastlanırken, çocukluk döneminde çabuk öfkelenme, huzursuz olma, basit olaylara bile aşırı tepki verme ve engellenmeye karşı tahammülsüzlük daha sık görülür.
Çocukluk döneminde yaşanan depresyona, nedeni belli olmayan ishal, kusma, mide bulantısı gibi bedensel şikayetler de eşlik edebilir.
Çocuklarda Depresyonun Tedavisi

Çocukluk dönemindeki depresyon tedavisinde, psikoterapi ve ilaç ayrı ayrı ya da beraber kullanılmaktadır. Elde edilen verilere göre, her iki yöntemin de beraber uygulandığı tedavi şekli daha olumlu sonuçlar vermektedir.
Bu dönemde anne babalar, çocuklarının içine kapanık, hırçın, sinirli hallerini sabırla karşılamalı, inatlaşmaya girecek davranışlardan kaçınmalıdır. Ayrıca, okulla ilgili olumsuz düşüncelerin pekişmemesi ve özgüvenle ilgili herhangi bir problem yaşamamaları için, ders başarısındaki düşüşle ilgili çatışmaya girilmemelidir.
 

sedanurkas

Mesaj Onayı Bekleyen
Katılım
5 Ağustos 2016
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
36
Tepkime puanı
0
içe kapanık çocuklar gerçen ciddi mesaj veriyor olabilirler. Herhangi bir travma geçiriyor olabilirler örneğin. Bu yüzden bir uzmana başvurulması gerekir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst