sohbet odaları

İlkel İnsanlarda Kafatası Yassılaştırma

mmoo

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ekim 2017
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
22
Tepkime puanı
0
Kafatası yassılaştırması Mayalarda, İnkalarda, bazı Cermenik kavimlerde, Alanlarda, Avustralya Aborjinlerinde, bazı Amerika Yerlisi kabilelerde, Tahiti, Samoa ve Hawaii' de dış dünyadan yalıtılmış bir şekilde yaşayan bazı kabilelerde, bazı Kore kavimlerinde uygulanan ilkel bir adettir..Yeni doğan bebekler birkaç haftalık olduklarında kafataslarına çeşitli araçlarla baskı uygulanır. Böylece gelişim sürecindeki bebeğin kafatası zamanla yassılaşmaya başlar.

Bir Amerikan Yerlisi Çocuğunun Kafatasını Yassılaştırırken


Yazımızda bahsolan ilkel toplulukların neden böyle bir adet edindiklerine dair çeşitli görüşler vardır. Belli bir topluluğun kendi kimliklerini belli etmek için ya da sosyal statü işareti olarak kafatasların yassılaştırıldığı düşünülüyor.Mayalara ait bir kafatası

Eğer bir insan modern bir dünyadan uzak halde yaşayan bir kabilenin yanına gidip, elindeki barutu ateşe atarak kendine doğa üstü bir özellik biçse, büyük ihtimalle modern dünyadan uzak insanları kandırabilecektir. Cahil insanları kandırmak kolay olur. Bugün ise biz teknik ilgili temel bilgileri bildiğimiz için kandırılmamız kolay olmuyor. Ancak antropolojiyle ilgili bilgimiz olmadığı için antropolojiyi ilgilendiren herhangi bir konuda kolayca yanıltılabiliriz. Örneğin yukarıdaki kafataslarını örnek veren pek çok ufoloji siteleri bunların uzaylıların kafatasları olduklarını iddia ederler.


 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst