sohbet odaları

İnsan Beynindeki Kompleks Tasarım ve Yüksek İşlem Hacmi

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
9,023
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,886
İnsan beyninde son derece kompleks bir tasarım vardır. Bu tasarımın temelinde çok sayıda sinir hücresinin birbirlerine çok sayıda bağlantıyla bağlanmış olması yatar. Biyoloji profesörü Ursula Goodenough bu bağlantı ağını ve bunun işleyişini şöyle özetler:

Her insanın beyninde ortalama 100000000000 nöron bulunur. Bunların aksonları uçuca eklenecek olursa uzunlukları birkaç yüzbin kilometreyi bulur. Bunların bazıları bedene yayılarak uyarıcıları algılamada (kaşıntı) ya da tetikleme reaksiyonlarda (kaşıma) rol oynar. Ancak önemli bir miktar nöron beyinde bulunur ve burada bulunan diğer nöronlarla sinaptik bağlantılar kurar. İnsan beyninde yaklaşık 100 trilyon sinaps bulunur bu da ortalama bir hücrenin hayret verici bir şekilde diğer 1.000 hücreye sinaptik bağlantılarla bağlı olduğunu gösterir. Bu sinapsların bazıları menedici bazıları ateşleyicidir ve hedef nöron ateşleme ya da ateşlememe davranışına çeşitli girdileri birleştirdikten sonra geçer. Bu nöronun ateşlemesinin hedefi ise 999 başka potansiyel sinaptik etkiye sahip ikinci bir nöron olacaktır. (Ursula Goodenough "The Sacred Depths of Nature" Oxford University Press New York 1998 s. 95)


Görüldüğü gibi beyinde her an kendi aralarında iletişim imkanına sahip milyarlarca hücre vardır. Beynimizdeki bu özellik hiçbir bilgisayarın erişemediği üstün bir iletişim kapasitesi ortaya çıkarır. D. Meredith insan beyninin işlem kapasitesinin (dönemin teknolojisiyle) 1000 adet süper bilgisayarın toplam işlem kapasitesine denk olduğunu hesaplamıştır:

İnsan beyninin sahip olduğu kapasitenin de günümüz teknolojisi ile karşılaştırıldığındabüyük bir üstünlüğe sahip olduğu görülmektedir. Örneğin dünyanın en hızlı işlem yapan bilgisayarları ortalama olarak saniyede 109 hızında hesap yapabilmektedir. Beynin hızı ise aynı işlem için 1015'tir. (saniyede 10.000.000.000.000.000 hızında) Dahası bilgisayar hafızasının kapasitesi 1011 bit'ken beyninki 1014'tür. Aradaki bu fark beynin kapasitesinin 1000 adet bilgisayarın toplam kapasitesi kadar olduğunu göstermektedir. (D. Meredith Metamagical Themes Basic Books N.Y. 1985)

Meredith bu kıyaslamasıyla insan beyninin günümüz teknolojisinden ne kadar üstün olduğunu güzel bir şekilde göstermektedir. Beyindeki tasarımın bu üstünlüğüne güzel bir örnek de ünlü bilgisayar firması IBM'in teknoloji müdürü Dr. Kerry Bernstein'ın projesidir.

Kerry Bernstein MSNBC.com'da yayınlanan "Beyin Bilgisayarlara Ders Öğretiyor" başlıklı haber-ropörtajda IBM merkezinde her yıl düzenli olarak nörologların katılımıyla konferanslar düzenlediğini ve mühendislerini beyindeki tasarım konusunda bilgilendirdiğini ifade etmektedir. Bernstein beyindeki işleyişin aynen taklit edilmesinin mümkün olmadığını şöyle ifade etmektedir:

Beyinde olağanüstü bir paralellik hakim. Yani tek bir bit bilgi bir anda tam 100.000 nörona yayılabiliyor. Böylece beyin bilinen en hızlı bilgisayardan yüzbinlerce kat daha hızlı oluyor. Bizim ise bunu elektronikte gerçekleştirebilmemiz mümkün değil. ("Brain Teaches Computers A Lesson" MSNBC.com 6 Ağustos 2002)

Dr. Kerry Bernstein beyni elektronikte taklit edebilmenin mümkün olmadığını belirtmektedir. Evrim teorisinin geçersizliğini ortaya koyan eserleri ile tanınan moleküler biyolog Prof. Michael Denton ise en iyi mühendislerin en komplike teknikleri kullansalar dahi beyne biraz benzeyen bir objeyi biraraya getirebilmelerinin "sonsuz zaman alacağını" söylemektedir. (Michael Denton Evolution: A Theory In Crisis London: Burnett Books1985 s 330)

Beyindeki bu üstün tasarımın yanısıra verimlilik gözetilen bir işleyiş bulunmaktadır. Berkeley'deki California Üniversitesi'nde optometri ve psikoloji profesörü olan Martin S. Banks bu konuda: "Beyin gerçek hayatta muhtemelen ihtiyaç duymayacağı bilgiyi korumak için fazladan enerji harcamama özelliğiyle verimlidir" demektedir. ("Brain's method of merging input depends on which senses supply it" 21 Kasım 2002)

Görüldüğü gibi beyindeki düzenleme ve işleyiş en gelişmiş bilgisayardan bile üstün bir tasarıma sahiptir. Bir bilgisayarı incelediğimizde elektronik parçaların işlem kapasitesini ve yeteneği ortaya çıkaracak şekilde düzenlendiğini görürürüz. Bilgisayarın belli bir amaca uygun olarak bir bilgisayar mühendisi tarafından tasarlandığı açıktır. Akıl sahibi hiç bir insan bilgisayarın rastlantısal olarak ortaya çıktığını iddia etmez. Beyinde de böyle bir tasarım vardır. Çok sayıda nöron ortaya büyük bir işlem kapasitesi çıkaracak şekilde biraraya getirilmiştir. Apaçık gerçek beynin rastlantı eseri ortaya çıkmadığı aksine özel olarak tasarlanmış olduğudur. Hiç şüphesiz beyindeki tasarım Allah'a aittir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst