sohbet odaları

İnsanoğlunun Başlattığı En Kanlı Savaşlar

Aleyna

Gümüş Üye
Katılım
13 Ekim 2014
Mesajlar
5,588
Puanları
63
Tepkime puanı
128

An Lushan İsyanıTürk soyundan gelen An Lushan'ın Çin topraklarında başlattığı isyan başarısız olsa da gerisinde büyük bir bilanço bıraktı. Devlet yönetiminin ilimle değil de askeri güçle yönetilmesini gerektiğini savunan An Lushan her ne kadar başarısız olsa da bu fikri ileride benimsemelerine sebep oldu. İsyan sayısında ölen kişi sayısı ise yaklaşık 13 milyon

Moğol İstilasıMoğol kabilelerini birleştirerek insanlık tarihinin en acımasız ve en büyük imparatorluklarından birini kuran Cengiz Han, 1206 ve 1368 yılları arasında Avrasya'da başlattığı istilada önüne geleni acımıyor yakıp yıkıyordu. Uzmanlar Moğol istilalarının verdiği zararla dünyanın 200 yıl geriye gittiğini belirtiyor. Rakamlar ise istilaların yaklaşık 30 milyon insanı öldürdüğünü söylüyor

Timur SeferleriLiderlik ve iyi bir asker olmanın yanı sıra acımasızlığıyla da tanınan Timur, Osmanlı toprakları dahil olmak üzere Asya'da birçok sefere çıkmış, acımasızlığıyla milyonlarca can alınmasına sebep olmuş. Sefer düzenlediği şehirleri yakıp yıkan Timur'un askerleri kellelerden kule bile yapmıştır. Ancak her şeye rağmen hangi ülkeden olursa olsun alimlere zarar verdirtmemiştir. 1369-1405 yılları arasında düzenlenen seferler sonucunda 15 milyon insan hayatını kaybetmiş.

Ming hanedanlığının yıkılmasıÇin'de gerçekleşen ve bir kanlı isyanla başlayan olayların ışığında ülkenin başında bulunan Ming hanedanlığı bir süre sonra isyana köylülerin de katılmasıyla olaylara karşı baş gelemedi. Sonunda korkulan oldu ve büyük isyan ordusu tüm önlemlere rağmen Pekin'e girdi ve bununla birlikte sonra imparatorları Cong Zhen kendini asarak intihar etti. Kısa süre sonra Ming hanedanlığı yıkılıp yerine Qing hanedanlığı kuruldu. 1644'de gerçekleşen olaylarda ölen insan sayısı; 25 milyon.

Taiping AyaklanmasıÇin tarihinin gelmiş geçmiş en büyük isyanlarından biri olan Taiping ayaklanmasında 20 milyon insan hayatını kaybetti. Qing hanedanlığının sonunu başlatan ayaklanmada dinsel ve siyasal konulardaki başarısızlıklar sebep olarak gösterilmişti. İlginç bir not olarak; 1851- 1864 arasında süren ayaklanmanın önderi Hong Xiuquan yoksul bir köylüydü.

Dungan İsyanıQing hanedanlığının 1862-1877 yılları arasında Çin'de birçok Müslüman Çinli'nin ölmesine bebep verdirtmiş ayaklanma olarak geçiyor. Tarihe göre Qing hanedanlığı çinli müslümanları soykırılması için isyan faaliyeti göstermiş ve bu olaylarda yaklaşık 8 milyon insan hayatını kaybetmiş

Rusya İç SavaşıEkim Devrimi ile başa geçen Bolşeviklere Rusya'da büyük bir muhalif kampanya başlatıldı. Birçok muhalif birleşip Bolşeviklere karşı örgütlendi. Sovyetlere bağlı Kızıl Ordu'nun, komünizm karşıtı Beyaz Ordu'yu yenmesiyle biten kanlı savaşın sonunda tarihte ilk kez sosyalizm bir ülkeyi yönetiyor olacaktı. En büyük mimarlardan biri de kuşkusuz Lenin'di. İç savaşın sonunda 6 milyon insan hayatını kaybetti.

I. Dünya SavaşıTeknoloji ve sanayinin gelişmesiyle birlikte savaşlar daha kanlı ve daha stratejik bir hal almıştı. Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand'ın Sıro bir asker tarafından öldürülmesi sonucu patlak veren savaşta dünya iki tarafa ayrılmış ve büyük bir dünya savaşı patlak vermişti. 1914- 1918 yılları arasında gerçekleşen savaşta 15 milyon kayıp verildi.

II.Dünya SavaşıBirçok insanlık ayıbının ve utancın yaşandığı dünyanın en büyük ve en kanlı savaşı olan II. Dünya Savaşı, faşist düşünceli Hitler'in Nazilerinin başı tutmasıyla, kara gömleklileriyle Mussolini ve Franco'nun destekleriyle dünyanın başına gelebilecek en büyük katliam yaşanmış oldu. 40-50 milyon arası insanın öldüğü düşünülen savaşın ardından dünya büyük bir değişim yaşayarak günümüz ilişkilerin bile temelleri atılmaya başlandı. Savaştan en çok canı yakan kısımsa Naziler tarafından canice katledilen yahudiler olurken Hiroşima ve Nagazaki atom bombası yiyerek bu acıya ortak olmuştu. Ayrıca II.Dünya Savaşı'nda ilk kez nükleer silah kullanıldı. 

Canis Major

Bronz Üye
Katılım
21 Aralık 2015
Mesajlar
4,013
Puanları
63
Tepkime puanı
466
Nükleer atılırken tanrı neredeydi diye soruyorum cevabını veremiyorum. Savaşın bilançosu ne olursa olsun her katliam insanlık suçu.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst