sohbet odaları

İnternet TARİHİ

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,996
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,877
İnternetin köklerini 1962 yılında J.C.R. Licklider'in Amerika'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Tecnology'de (MIT) tartışmaya açtığı Galaktik Ağ kavramında bulabiliriz.

Licklider bu kavramla küresel olarak bağlanmış bir sistemde isteyen herkesin herhangi bir yerden veri ve programlara erişebilmesini ifade etmişti. Licklider 1962 Ekim ayında Amerikan Askeri araştırma projesi olan İleri Savunma Araştırma Projesi'nin (DARPA - Defense Advensed Research Project Agency) bilgisayar araştırma bölümünün başına geçti.

MIT'de araştırmacı olarak çalışan Lawrance Roberts ile Thomas Merrill bilgisayarların ilk kez birbirleri ile 'konuşmasını' ise 1965 yılında gerçekleştirdi. 1966 yılı sonunda Roberts DARPA'da çalışmaya başladı ve ARPANET isimli projesi önerisini yaptı. ARPANET çerçevesinde ilk bağlantı 1969 yılında dört merkezle yapıldı ve ana bilgisayarlar arası bağlantılar ile internetin ilk şekli ortaya çıktı.

ARPANET'İ oluşturan ilk dört merkez University of California at Los Angeles (UCLA) Stanford Research Institute (SRI) University of Utah ve son olarak University of California at Santa Barbara (UCSB) idi (Gromov 1998).Kısa süre içerisinde birçok merkezdeki bilgisayarlar ARPANET ağına bağlandı.1971 yılında Ağ Kontrol protokolü (NCP-Network Control Protokol)ismi verilen bir protokol ile çalışmaya başladı.

1972 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen Uluslararsı Bilgisayar İletişim Konferansı (ICCC- International Computer Communications Conference) isimli Konferansta ARPANET'in NCP ile başarılı bir demontrasyonu gerçekleştirildi. Yine bu yıl içinde elektronik posta (e-mail) ilk defa ARPANET içinde kullanılmaya başladı. NCP'DEN daha fazla yeni olanaklar getiren yeni bir protokol 1 Ocak 1983 tarihinde İletişim Kontrol Protokolu (Transmission Control Protokol/ internet protokol - TCP/IP) adıyla ARPANET içinde kullanılmaya başladı.

TCP/IP bugün varolan internet ağının ana halkası olarak yerini aldı.1980 yılların ortasında Savunma Bakanlığı'na bağlı (DoD) Amerikan askeri bilgisayar ağı ARPANET'ten ayrıldı ve MILITARY NET adı ile kendi ağını kurdu. 1986 yılında Amerikan bilimsel araştırma kurumu 'Ulusal Bilim Kuruluşu' (NSF) ARPANET için ülke çapında beş büyük süper bilgisayar merkezi kurulmasını içeren kapsamlı bir öneri paketi öne sürdü.

ARPANET Amerikan hükümetinin sübvansiyonu ile NSFNET olarak düzenlendi. 1987 yılında yeniden düzenlediği internet yapılanması planı ile NSFNET yedi bölgesel nokta üzerinde 1.5 Mb/s (daha önce 56 Kb/s idi) güçlü bir omurgayı işleteceğini duyurdu.NSFNET Merit olarak adlandırılan Michigan Eyaletindeki üniversitelerin organizasyonu ile NSF'in yaptığı bir anlaşma doğrultusunda işletilmeye başlandı. NSFNET'in işletilmesine bir süre sonra Merit'in yanında ABD'nin dev bilgisayar firması IBM ve haberleşme firması MCI dahil oldu.

NSFNET'in işletilmesine yönelik 1990 yılında oluşturulan bu birlik 'İleri Ağ Hizmetleri' (ANS-Advance Network Services)olarak adlandırıldı.ANS'nin kuruluşu süreci ABD'de 1990'lara kadar devlet desteğinde gelişen internet omurgasının özelleştirilmesi sürecinin de başlangıcı olmuştur.1990 yılında NSFnet ile özel şirketlerin ortak işletmesi ile başlayan özelleştirme süreci 1995 yılı mayıs ayında NSF'nin internet omurga işletmeciliğinden tamamen çekilmesi ile tamamlandı.

1995 yılından itibaren ABD internet omurga işletimi tamamen özel işleticilerinin elindedir.Internet‘e çeşitli şekillerde başlangıcından 1994 yılı sonuna kadar 110 ülke 10000 bilgisayar ağı 3000000 dan fazla bilgisayar ve 25 milyonu aşkın kullanıcı bağlanmıştır. Bu sayı Web Sayfası kavramının kullanıma girdiği 1995 yılı içinde büyük bir patlama göstermiş ve 60 milyon’a ulaşmıştır. Bu sayının 1996 yılı içinde de her ay yüzde 10 artması beklenmekteydi.

Ve şu an Türkiye' de 5 Milyon Dünyada toplam 300 Milyon İnternet kullanıcısı olduğu sanılıyor. Görüldüğü üzere Internet büyük bir hızla dünyanın her köşesine din dil ırk ve ülke ayrımı yapmadan erişmektedir. Şu an yeni yüzyılın en büyük iletişim ve reklam araçlarının başında gelmektedir. Internet teknik olarak TCP/IP protokolü ile desteklenen pek çok servis sunar.


Örnek olarak Internet erişimi olan bir kullanıcı eğer kendisine yetki verilmişse Internet’ e bağlı diğer herhangi bir bilgisayardaki bilgilere erişebilir onları kendi bilgisayarına alabilir kendi bilgisayarından da Internet erişimi olan başka bir bilgisayara dosya/bilgi gönderebilir.

Bu özellik dosya transfer protokolü olarak bilinir. Benzer şekilde Internet üzerindeki kullanıcılar birbirlerine elektronik posta gönderebilirler.İçerik bakımından ise Internet’ in sundukları bazen insan hayal gücünü zorlayacak boyutlara varmaktadır.

Vizyondaki filmlerin kısa tanıtımlarını kolayca evimizdeki ekrana taşıyabilir ya da Amerikan Kongre Kütüphanesi’ nde tarama yapabilirizTÜBİTAK arşivine bağlanıp Bilim ve Teknik dergilerinin yeni ve eski sayılarını tarayabilir yazıları okuyabiliriz Hacettepe Üniversitesi’ ne uzanıp o anki Beytepe Kampüsü sıcaklıklarını grafiksel olarak görebiliriz katılmak istediğimiz bir bilimsel toplantıya bildirimizi Internet üzerinden gönderebiliriz.

Örnekleri arttırmak mümkün; NASA servislerine bağlanıp son uydu fotoğraflarını tarayabiliriz şiir arşivlerine bağlanıp şiirler okuyabiliriz. Son yıllarda geliştirilen World Wide Web ve (yavaş yavaş unutulmasına rağmen o bir klasikti) Gopher gibi modern Internet araçları ile bilgiye ulaşım daha da kolaylaşmış ulaşılabilecek bilgiler ve sunulan servisler miktar ve çeşit olarak artmışlardır.

Internet’ in sundukları; onu kullananların istekleri hayal güçleri ve gelişen Internet teknolojisi ile hep artmaktadır.Internet bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmak için değişik ‘bilgi tarama’ yöntemleri de sunar. Bu servislerden bazıları; Archie Veronica Jughead Whois Virtual Libraries olarak listelenebilir.

Internet’ in sundukları çok geniştir ve bu kadar bilgi arasında bilinçsiz bir kullanımla insan yolunu çok kolay kaybedebilir.Internet' e kişisel bağlantı için bir bilgisayara bir modeme bir telefon bağlantısına ve servis sağlayıcıdan alınmış kullanıcı şifresine gereksinim vardır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst