İRC Neden Popülerliğini Kaybetti ?

Xander

Bronz Üye
Merhaba değerli IRCForumlari kullanıcıları, Bildiğiniz üzere Türkiyede marka olmuş 98 99. Yıllarında IRC Dünyasında büyük rol almış sunucular kapandı. TTNET SQL Doruk. Mynet Ekolay zamanla en popüler sunuculardı, O zamanlar Oper/Admin satışları yoktu ! Emek vardı emek vermenin karşılığını almak vardı. Ta ki şahıs lar tarafından ticaret olarak görmeye başlayınca ya kadar, Peki ondan sonra ne oldu IRC Dünyası Oper/Admin Global kanal satışları başladığı günden bu güne kan kaybetmeye başladı ve bu güne geldi, Şuan Turk/IRCD sunucuları bir dönem 2000 2001 yillarinda ki Bir sunucunun global kanalındaki kullancısı sayısı malesef şuan hiç bir sunucuda yoktur bir dahada olmasi imkansız/dır.
Bu konu hakkında sizin görüşleriniz nedir? Neden IRC popülerliğini kaybetti sizce ?

• Beğen
Tepkiler: X

X

Yönetici
Proje Sorumlusu
Maalesef program gunumuz kitlesine hitap etmiyor, yeni nesile wechatten tindera envai cesit gorsel olarak daha keyifli chat, bulusma secenekleri sunan programlar var.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Absent

Bronz Üye
Dönem dönem çıkan ICQ, msn, skype, facebook ve instagram gibi sosyal ağlar bence buna en büyük etken oldu.

Neo

Yönetici
Security
Mobilde benzer bir cok alternatif var ve yeni nesile hitap edemedi. Simdiki gencler daha cok oyun ve oyunlar uzerine kendi aralarinda konusabildigi ve video/yayin izleyebildikleri ornek twitch icin mirc olayi bir nevi tarihe gomuldu.

Tesla

Kayıtlı Üye
irc bitmez 2010 dan bu yana bugun bitti yarın bitti dendi ama bitmez irc bir kültür ve bu kültür hep olacaktır

Fıstık

Altın üye
Çok üzülüyorum ben böyle şeyler olunca ama. :/

Grifikir

Altın üye
irci bildim bileli sevmem bana saçma geliyor o ortamlar ama gel gelelim yıllarca takıldığımız forumun ismi ircforumları oldu :D

scope

Bronz Üye
cok dusuncem var ama yazmaya usendim

aegishjalmur

Yılın EN’i
Ya işte dalnet zamanı, okulların kanalları falan vardı o zaman cep telefonu yok, msn yok, icq yeni yeni.... .p varın yokluğu siz düşünün.
Simitçi kardeşlerim bile irc’ye girmiyor artık .p
Yenilenin be birader, iki tuşla dünyaya ulaşıyorsun hala mı irc?

Tesla

Kayıtlı Üye
Ben lise de giriyordum sayfa sayfa help komutlarını kağıtlara yazar ezber yapardım irc de benim gibi eski olanlar 2002-2009 arası girenler irc nin gerçek tadını alanlardır orda çok arkadaş edindim hala gorustuklerim düğünlerine gittiklerim var irc çok farklı bir dünya evet irc bence başlı başına bir kültür

Elmas Üye
eskiden kızlara msn var mi msn derdim
şimdi desem
oo karma biz evlendik çocuğumuz bile oldu derler