IRCForumlari.Net ‘i neden bıraktık?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aragorn

Özel Üye
Merhaba değerli dostlar.
Bildiğiniz üzere 2 ay önce aldığımız ircforumlari.net yönetimini 2 gün önce bıraktık. Şimdi diyeceksiniz ki ‘’oradan neden açmadın bu konuyu?’’ açtım elbet hatta dost vari sözler, aramızda bir sorun olmadığını nasip böylemiş dedim. ama şahsıma özel mesaj ve konu engeli atıldığı için paylaşamadım. Bu durumu kendilerine ilettim. ‘’ gerekeni sen değil biz söyleriz ‘’ dediler. En azından burada ortak bir kitle var bu bilgilendirmeyi buradan yapmak istedim.

Hemen uzatmadan konuya gireyim;
16 Şubat tarihinde aldığımız forum yönetimi 2 ay 1 hafta sonra (22 Nisan) bıraktık.

Neden bıraktık?
Büyük hedeflerle almıştık büyük planlarımız projelerimiz vardı. Fakat gün geçtikçe bu yaşanan aksaklık ve problemlerden, teknik açıdan hiç bir söz hakkımızın olmaması, Ftp nin dahi bize verilmemesi sebepleri ile tüm planlarımızdan uzaklaştık.

1- Bilirsiniz ki; Forumu alıp 1 ay gece gündüz emek harcayıp, 700 adet ban açıp, 10larca nick ve şifre işlemi yapıp, yeni ranklar, yeni renkler, yeni kategoriler, yeni makaleler, konular aklınıza ne gelirse bütün herşeyi yapıp hiç bir şekilde sorumluluk gösterip yedek almadan (Ftp bize verilmediği için biz zaten alamadık) forum dblerinin yok edilip forumu1,5 ay geri gidilmesine sebep olundu. Ve bize sadece ‘’PARDON’’ denildi.
1,5 ay birşey değil toparlanır diyebilirsiniz. Evet toparlandı da.. Ama onu bir de bize sorun. Açılan banlar geri gitti. Değişen nick ve şifreler geri gitti. Nick ve şifresini değişip foruma girmeye çalışan kullanıcılara tek tek ulaşıp onlara durumu izah edip bu şekilde giriş yapın demek hiçte kolay olmadı. Açılan 5000 konu atılan 25 bin postu saymıyorum bile.
Velhasıl üstesinden geldik. Olur böyle şeyler dedik devam ettik.
Sorunlar bitti mi? Bitmedi.
2- Forumu alırken 2 aylık ücreti peşin istediler. 2 aylık peşin ödememize rağmen 1 ayın sonunda bizden tekrar kira istendi. ‘’2 ay peşin ödedik’’ dediğimizde, sözleşmede öyle birşey yazmıyor ben onu kapora niyetine aldım son Aydan düşerize döndü iş. İşin aslının öyle olmadığını ağızdan çıkan lafın önemli olduğunu söylesekte -ona göre plan yaptığını en azından bir miktar gönderin, faturalar vs ödemesi gerektiğini söyleyince bizde kendimizi zora sokarak mağdur etmemek adına iyi niyetimizden 1200₺ gönderdik. Ardından 400₺ nakit gönderdik 600₺ telefon faturalarını ödedik. 200₺ daha bir ihtiyaçları için gönderdik. (ÖDEMEMİZ GEREKMEDİĞİ HALDE bir sonraki ayın ödeme günü gelmediği halde 15 gün içinde 2400₺ fazladan para ödedik) Bizler ev, aile, iş geçindiren insanlarız bu durum bizi yorsa da ilk aydır sorun çıkmasın kimse mağdur olmasın düşüncesi ile gerekeni bir şekilde yaptık.
3- Forumun bize danışılmadan ve söylenmeden bakıma alınması/kapanması.. Her seferinde bunu söylememize rağmen bize söylenmeden özellikle hafta sonları seçilerek forum saatlerce kapatıldı 3 hafta üst üste.. Saatlerce erişim sağlanamadı sebep sorduğumuzda taşıma var saldırı var falan filan.. Üstüne üstlük o dönem 3 forum daha açıldığı için ve bizim foruma da giriş olmadığı için kullanıcı kaybı çok yaşadık. Ama bunu bizden Başkanım kimse kafasına takmadı.
4- Sayaçlar bozuldu, karakterler sapıttı, noktalama işaretleri saçma sapan simgeler haline geldi ve buna hala bir çözüm bulunamadı(hala aynı) ve tekrar söylüyorum bu sorunları siz neden çözemediniz diyecek olursanız, bize hiç bir şekilde panel şifreleri vs verilmedi. Ve 2 aylık sürede teknik hiçbir müdehalede bulunamadık.
5- Saat ve tarih ayarları 10-15 günde bir bir şekilde bozuldu ve postlar kafayı yedi. 1 saat önce atılan post 5 gün önce atılan posttan eski gözüktü vs. Bunun gibi 50 tane sorun ve biz bunlara hiç anlık çözüm bulamadık her seferinde yine ‘’Pardon’’ diye geçiştirildik.

Evet bu sorunlar sadece 2 ayda yaşandı ve hep bize eksi olarak yazdı. Biz yine devam etmeye çalıştık. Daha fazla emek vermeye başladık ama her zaman ki gibi yine emeğimizle kaldık.
6- Sözleşmede yazan ‘’Bu tarihe kadar alınmış hali hazırdaki reklam gelirleri Mahmut(ReiS)’e bu tarihten sonraki reklam gelirleri, kurumsal reklamlar ise Metin(Aragorn)’a yazmamıza rağmen bize sadece 2 adet banner yeri açıldı ve onun 1 tanesini de yine kendileri kullandı. 200-300 liradır dedik yine eyvallah diyip devam ettik.
10 gün önce aylık 1500₺ ücrete Türkiye’nin öncü otomobil şirketlerinden otomerkezi.net ile anasayfaya atlatabilir reklam olarak anlaştık. Adamlar görsellerini hazırlayıp attı bende bunu mecburen Mahmut’a atıp koymasını istedim o da 1-2 saate hazır demesine rağmen maalesef koymadı. Ertesi gün koyup 5 dakika sonra kaldırdı. Neden dediğimde olmadı yapamadık dedi ve geçiştirdi. Böylece müşterimizden de olduk. Her ay bu 3bin ₺ yi sadece rengimizin değişmesi için ödeyeceğimizi falan düşünmüş olmalılar. İşte bu son ki olaydan sonra ben başladım düşünmeye..
Tamam mı devam mı? Tamam demek için çok sebep olsa da hedeflerimiz uğruna devam demek istedik ve başladık düşünmeye. 1. dereceden önemli bir sorunla da karşı karşıya kaldığım için o ara sürekli hastanede oldukça yalnız kalıp 10 gün 15 gün düşündüm.. bir sonraki ayın ödemesi geldiğinde henüz karar verememiş ve şahsi planlarımız gereği 16 sı olan ödeme tarihini ayın 20 sine çekmesini, önümüzdeki ay çok ödememiz olduğu için 2 aylık verip önümüzdeki ay ona ödeme yapmamak istediğimizi iletip Mahmut’tan 20 sine kadar ödeme için süre istemiştik. O da kabul etti. Ayın 20 si cumartesi gününe geldiği için ödeme talimatı verip makbuzunu Mahmut’a ilettik. 7- Fakat sorunlar o 2 gün yine devam etmeye başladı. Mahmut ve yakın dostları okeyat adı altında kurduğumuz okey sitemizde kendi sunucu kanallarını millete satmaya, sohbet.net kullanıcılarını kendi sunucularına çekmeye niyetlendi ve şikayetler geldi. Yine Mahmut’un yakın dostları forum kullanıcılarına ‘’bu yönetim geçici 1 yıl sonra yönetimi ben alacağım’’ gibi sözler kullandı ve bunlar bize tek tek geldi.
Biz 1 yıl canla başla mücadele edeceğiz birşeyler yapacağız sonra? -Foruma ve Emeğimize başkası çökecek ya da başkasına satılacak..

Sağlığın ve ailenin hiçbirşeyden önemli olmadığı gibi, üste yazdığım sorunlarda eklenince ödeme talimatını iptal edip Yönetimi bırakma kararı aldık.
Yönetimi bıraktıktan sonra duyurulara ‘’sözleşmedeki taahhütü yerine getirmedikleri için yönetimi geri aldık’’ açıklaması yaparak bizi zan altında bırakıp kendilerini haklı çıkardıkları için ben de bu açıklamayı yapma kararı aldım.

Sonuç olarak 6000₺ girerken
2400₺ de sonradan olmak üzere 2 ay sürede 8400₺ toplam ücret ödedik. Aylık 3000₺ ödememiz gerektiğini düşünürsek içeride 2400 ₺ olan fazla paramızı da geri istemedik. Çünkü yönetimi biz bıraktık bu işin raconu budur. Sözleşmeye gelince de biz vazgeçtiğimiz için her türlü hukuki süreci başlatabileceğini bunun bizim için sorun olmadığını kendisine o gün bırakırken ilettim.

Elbette bırakmak istemezdik ama kendimizi hiç uğruna, hiç bir hedefimizi gerçekleştirecek pozisyonu bulamamıza rağmen parçalamak istemedik. Olay aynen bu şekildedir.
Ben 2 aylık süreçte tüm ekip arkadaşlarıma bize destek olan herkese tekrar buradan teşekkür etmek istiyorum. Herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Son düzenleme:

esekherif

Bronz Üye
Forumların işlevsel amacı, para kazanmak, reklam yapmak, dost kazıklamak, birilerinin ipiyle kuyuya inmek ve o kuyuda yusuf aramak, düşünmek, düşünmeyi teşvik etmek, bir düşünceyi başka birilerine iletmek ya da bir örnek oluşturmak değildir. Forumların amacı, daha çok, insanı ölüme hazırlamak, onu iç dünyasının en gizli köşesinden vurmaktır.! Sevgili Metin'in bu serzenişlerine karşı tarafında bir cevabı olacaktır.

Favela

Kayıtlı Üye
Eski sevgiliye serzeniş gibi olmuş ama ayrılmanıza sevindim. O kadın seni yiyip bitirirdi valla...

Free_EyeS

Özel Üye
Her Şerde vardır bir hayır...
Sen doğru dur,eğri belasını bulur...

Justice

Yönetici
Moderator
Hakkında hayırlısı olsun Metin. Yola ciktigin dost arkadas dedigin insanlarin seni yari yolda birakmasina ragmen elinden geleni yaptın. İyi dayandın. Eski bir arkadaşın olarak birakmana gerçekten çok sevindim.

JuManJi

Kayıtlı Üye
Hakkınızda hayırlısı olsun banlanmama ragmen üzüldüm iyi olur inş.

Yazgı

Bronz Üye
Gözlemlediğim kadarıyla bu platformlarda gördüğüm en karakterli insanlardan birisin Aragorn dünya adil bir yer değil ama Allahın terazisi şaşmaz.Kimsenin ettiği yanına kar kalmaz.Yolun her daim açık olsun ki olacaktır da..

eQuaL

Kayıtlı Üye
"-IF.NET" Çok insan gördü, çok insan çıkarttı heybesinden... Forumu geride bırakan insanlar, geriye dahi bakmadılar. Şimdi, kazanan kim? / kaybeden kim? Kazananın maddiyat, para olduğunu söylemek kolay da, kaybedenin kişilik, karakter, insanlık vb olduğunu söylemek zor.

Metin

Bronz Üye
Bu konuyu acmamana izin vermemesi gerektigini düşünüyorum @X ama izin vermiş ne ölmüşe çare nede diriye şefa arama gibi olmuş konu. ilk Forumu kiraladiğinizda 4 dost tunuz iyi veya kötü orasını bilmem ama benim bildiğim insan birileri ile bir yola cikarken hernekadar hata yanlış eksikler olsada çıktı yolda dostlariyle devam eder, racon bunu icabet eder ; O forumu aldığınız günden beri kullancilarin üzerinde olan üst'tüz biziz kafası ile bir çok kullanıcıyı küstürdünüz kirdiniz, Degmiyecek kalıcı olmayan bir hayalprest dünyası için.
Şimdi ters bir köşe olunca da gelip burda kendini ifade edip aklamaya çalışman yanlıştır. Daha döne kadar benim diyen sendin şimdi bizde ftp panel şu bu olaylarını anlatıyorsun madem sana ftp panel vermiyorsa, O zaman neden kiraladin ben erisimini sagliyamadigim bir sistemi neden kiraliyayim? Kusura bakma kardeş bu durumda enayi mi kerizmi kek mi nedenir bilemem, bir çok insan ftp panel bizde yok hiç bir müdahele edemiyiz dediğinde sen hep kendini haklamaya başladın toz konduramadin bir çok sorun sıkıntı çıkarttin insanlarla o kadar ters düştün degdimi ? Ben her zaman şunu diyorum sonradan görme çok kötü bir durumdur insan oğlu kendini kaybediyor takı kafasina vurana kadar, Ondan sonra kafasını kaldırdığında ne sağ ne sol kalmış diyor, Velhasıl kelam olmuş bitmiş hayırlısı olsun senin için kardeş.

juju

Bronz Üye
Aragorn'u çok tanımam. Foruma ilk geldiğinde yarı ciddi yarı goygoy yapan biriydi. Sonra yönetimi aldılar vs. Bazı hatalar yaptılar ve çok eleştirildiler, bende eleştirdim falan. Eğer anlatılanlar doğru ise bunların hepsi bir kenara, eğer bir forumda benden fazla kimse kazanmasın, bu adam kalıcı olmasın, proje yapmasın mantığı hakim ise; bugüne kadar açık hakarete uğramış olmama rağmen, hiçbir şeyi umursamayıp yazmayı hiç bırakmayan bir insan olarak acaba biz neye hizmet ediyoruz gibi bir fikir belirdi aklımda. Umarım yanlış anlaşılmadır.

Bahtiyar

Bronz Üye
Bir takım dostum bu konuya dair yorum yapmamı isterler ki sorma gereği bile duymuyorum.

10 yıl içerisinde bir defa haklı olmak üzere iki defa banlandım. Yeni yönetim itibari ile hiç bir suçum olmamak üzere iki defa banlandım. O zamanın yöneticisi bile "konuyu inceledim iyice ve ban yemen gerek bir durum görmedim" demiştir.(: zevk-i sefa bazı insanların egosu tatmin olması ve bazı dostların tepki vermemesi adına ban yedim iki defa. Bunu sağır sultan bile duydu yani. Neyse konu bu değil ama belirtmek istedim. Sonuçta 2008-2019 gibi bir tarih aralığı var. Bazı şeylerin selameti ve bazı insanların hatrı adına uzatmıyorum.

Oranın hem iyi hem kötü yönleri vardı. Ben bunu gerek o platform dan gerek dostlarıma izah ettim zaten. Hakkınızda hayırlısını dilerim.

DIPNOT: Ben gevşek ağızlı değilim. Sanal veya reel fark etmeksizin ağzım iyi laf yapar ve bazı ideallerim den ödün vermem hiç bir zaman. Hakaret veya küfüre başvurmam en azından.

Ocean

Bronz Üye
ben bu tür işler için değil 2000 lira aylık 20 liraya verseler yine kiralamam. if için demiyorum herhangi bir yer için bile. gider 2 bira alır içerim daha iyi ahahah esekherif de elma dilim patates yapar bana !

Lanet

Teknik Admin
Yönetici
Teknik Admin
Turkce karakter kullanamiyorum cunku klavyede yok.

Cok acik ve net olan iki sey var;

1-) Aragorn ve senin saz arkadaslarinin; herhangi bir 'toplulugu' yonetme konusunda zerre fikriniz yok.
2-) Syst3m denen kisinin anladigi seyler cok basit derecede seyler. Muhtemelen en fazla reseller yonetebilir. vBulletin hakkinda bilgisi olmadigini da biliyorum. Ozel okuma modulunu 3 gunde silemeyen adama forum mu emanet edilir :).

Uzun uzun yazmak istemedim.

Ne edersen kendine, edersin kendi kendine.

Run

Özel Üye
Şimdi en başta şunu diyeyim, burada ki konuya istinaden karşı tarafa da söz hakkı doğdu, tek tarafı dinleyip de yorum yapmak çok mantıklı değil diye düşünüyorum. Muhtemelen bu yazıya karşılık diğer taraftan da bir açıklama gelecektir.
Konunun bir proje olarak başlamış olması başlı başına saçmalık diye düşünüyorum, forumun kiralanmış olması mantıklı bir şey değildi. Üstelik ödenen miktar inanılmaz fazla diye düşünüyorum (yazılan rakamlara istinaden) üstelik kontrol tamamen sende değilse. Hem başkasının sahibi olduğu forumu parayla kirala hem de geliştirip, büyütmeye çalış :) sizin gibi insanlar her işletmeye lazım sanırım.
Yöneticilik yapmak öyle kolay bir iş değil, öyle olsaydı CEO (Chief Executive Officer) lar bu kadar yüksek maaş almazdı! Aragorn rumuzlu arkadaş bu işi yapamadı, beceremedi maalesef (öncekiler de mevcut durumdakiler de beceremiyor) bunun için yeterli bilgi, donanım ve ekip arkadaşlarına sahip değildi, en başta işe başlarken birlikte yola çıktığı arkadaşların dan biriyle yol ayrımına girdi, üstelik de hoş olmayan üslup kullanarak. Kendisi nazarımda sevgi ve saygı kaybetti, en azından benim gözümde. Bir işe ekip olarak başlanır, ekipçe yol ayrımına girilir, iki aylık süre boyunca 50 den fazla yönetici gördük maalesef.
Kişisel ego ve menfaatler ile yöneticilik yapılmayacağını da gördük hep beraber, bundan sonra ki arkadaşlara ders olmasını temenni ediyorum (mümkün değil) özür dileyerek kendi kendini rezil etmek diye buna derim, bundan sonra ki süreçte karşılıklı açıklamalar gelecektir, sakin bir kafayla yorumlaman gerektiğini bilmeni isterim.

Creep

Kayıtlı Üye
Kiraladığınız halde oradaki ftp şifrelerini size vermemeleri yeterince şaşırtıcı. Orada bir zamanlar bulunan miZah yine bu işi bilen kişiydi diye düşünüyorum teknik anlamda özelleri okusada işi biliyordu :) Syst3m rumuzlu teknik olan kişinin hiçbir bilgi birikimi olmadan sadece forum sahibine göstermiş olduğu yakınlıktan daha doğrusu olmayan karakterleri varmış gibi göstermelerinden dolayı eklendiği gözler önünde yok diskler biçimlendiridil yok şu bu denildi ama tam bir palavra işi bilen insan düzenli yedek alır teknik anlamda üzerine düşen herşeyi layıkıyla yapabilir düşüncesindeyim. Ama görünen şu bu şahıs bu işten anlamadığı gibi bilgi olarak birikimi olmadığı halde forumda bulunan bayanları alıntı şiirlerle cezbetmekten öteye geçmediğini görmezden gelip işime yarıyor düşüncesiyle yanında tutması ne kadar amatör bir yönetimle başladigini anlatiyor zaten o forumun neresinden tutarsanız tutun elinizde kalırdı ortam olarak çok berbat ve yetki uğruna elinden geleni yapan taklacı insanlar mevcut kötülemiyorum genelini ama çoğunluk üzülerek söylemem gerekirki o şekilde

Parayla sunucu almak yada forum almak tecrübe insanlara yaratmaz. Çünkü IRC bilgisi yeterince olmayan bir kişinin elinde forum. Almış olduğu zamandan bu zamana kadar irc kullanıcılarının kemikleşmiş kullanıcıları ve irc severlerinin girdiği bir foruma ne gibi yenilikler katabilmiş? Bu bir özeleştiridir kendisine yapması gereken ama yok ben parama bakarım mantığıyla zaten iyice o forumu bitirdiler. Size gelince uzaktanda olsa bir insanın nasıl bir yapıda olduğunu heleki böyle sırıta sırıta ben buyum diyen kişiyle bu işe kalkışmanız ne derece mantıklı olmuş tartışılır çünkü bunlar para uğruna tekelleşme derdinde olan kişiler. Tek bildikleri adult site kasarak irclerine kullanıcı katmak ve onun bunun özellerini okuyarak hem forum hem irc olarak yandaşlarının katkılarıyla insanların gizliliğini dahi ihlal etmeleridir! Sizce karakterli bir insanın yapabileceği bir durummu bu? Elbette hayır ama bu yapılan şeyleri bile bile o forumda bulunmak ve emek vermek bence akli dengesi bozuk olan bir insanın işinden öteye geçmez. Vermiş olduğunuz paranızada yazık sizede yazık böyle kişilere paranızı verip yetmiyormuş gibi forumlarına emek vermeniz iyi yada kötü bilemem fazla girmiyorum zaten özelleri okuduklarından size zarardan başka bir şey vermezdi forum ortamlarında insanların görmek istemedikleri şeyleri fazlasıyla orada arkaplanda yapıyorlar.

Maserati

Kayıtlı Üye
Sirf yazilan mesajlari okuyamadigim icin uye olma gereksinimine girdim ne kadarda gorundugu gibi olmayan kirli camasirlari olan insanlar varmis tabii bunları orada yazsaniz dakikasinda ya silerler yada forumdan banlarlar ozgur olarak kisilerin dusuncelerini burada ifade etmesini saglayan yonetimede basarilar dilerim.Ozellikle teknik yetkili olarak bulunanlar hakkinda yazilanlar icler acisi insanlara saygisi olmayan ve gorundukleri gibi olmayan insanlara yazik isi bilmeyenleri kenara itmeleri yerine anlamsiz duruslarla sansürlüyorlar anladigim:) Hayirlisi girerim bu forumada arkadaslar ortam güzel.

Siyah

Kayıtlı Üye
Hayırlı uğurlu olsun. Şoyle bi durup bakinca adiniza iyi olmus sanki. :)

Sindy

Kayıtlı Üye
Kim kime dumduma olay. Var ya alıştım artık. Forumlarda sessiz çekişmesiz gün gördüğümde bana tatsız tuzsuz geliyor artık. Böyle başlıkları görünce gene neler oldu diye heyecanla dikkatle okuyorum bakıyorum. Şeffaf canlı gerçek magazin olayı resmen. :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 1, Misafir: 9)