sohbet odaları

İş Hayatı Erkeğin Doğurganlığını Azaltıyor

PapatyA

Kimse insanı bir ahmak kadar yoramaz...
Yönetici
Moderator
Katılım
28 Şubat 2020
Mesajlar
4,523
Puanları
93
Konum
Çok uzaklarda..
Tepkime puanı
1,575
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek'in açıklamalarına göre uzun süre sıcak ortamlarda oturarak çalışan erkeklerin doğurganlık oranı azalıyor.Beslenme, yaşam koşulları, çalışma şartları, stres gibi faktörlerin üreme sağlığını etkilediği biliniyor. Araştırmalar, çevresel faktörlerin erkek kısırlığında daha etkili olduğunu gösteriyor. Üreme sağlığını çok sayıda faktör belirliyor ancak erkeklerin üreme potansiyeli çevresel faktörlerden çok daha fazla etkileniyor. Kadınlarda durum biraz farklı çünkü kadınlar dünyaya gelirken belirli bir yumurtarezervine sahip oluyor. Yani kadın yumurtası erkek spermi gibi sonradan üretilmiyor.Kilo çocuk sahibi olmada etkili

Ozon tabakasının delinmesi ile ortaya çıkan zararlı etkilerden, katkı maddeleri içeren besinler bile erkekler için kısırlık nedeni olabiliyor. Araştırmalara göre, baba adayının beden kitle endeksinin de kısırlık üzerinde etkili olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, “Sigara kullanımı, kimyasallar ile iç içe olunan çalışma koşulları da erkek kısırlığının nedenleri arasında. Özellikle solvent, boya, lastik, petrol türevleri, kuru temizleme, matbaa ortamında çalışanlar bu açıdan risk altında” diyor.

Öte yandan testislerin sıcaklığını artıracak çalışma şartları da kısırlıkta rol oynuyor. Sauna, hamam işçileri, uzun yol şoförleri, fırıncılar gibi aşırı sıcak ortamlarda uzun süre kalan erkekler kısırlık tehlikesi altında.

Medya grubu çalışanları risk altında


Dr. Özörnek’in teknoloji ile çok iç içe olanlara da iyi haberleri yok. Çünkü uzun süre diz üstü bilgisayarları kucağında kullananlarda da kısırlık riski artıyor. “Kötü bir haber de televizyoncular için” diyen Özörnek’e göre, televizyoncular ile kurgu ve kamera servislerinde çalışanlar da ciddi risk altında.

Günde 5 bardaktan fazla kahve tüketilmemeli


Üreme sağlığı açısından beslenmenin de çok önemli olduğunu aktaran Dr. Özörnek’in bu konudaki görüşleri ise şöyle: “Sağlıklı ve dengeli beslenmek hem erkeğin hem de kadının çocuk sahibi olma şansını artırabiliyor. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz deniz ürünlerini dikkatli tüketmek gerekiyor. Özellikle dip balıkları ve kabuklu deniz ürünlerinin yerine soğuk denizlerden ve okyanuslardan gelen balıkların (somon gibi) tercih edilmesi daha doğru.

Çay ve kahve de fazla tüketildiğinde üremeye engel oluyor. Araştırmalar günde 5 fincan ve daha fazla kahve tüketenlerde üreme oranlarının düştüğünü gösteriyor. Günde 2 bardaktan fazla çay tüketimi de önerilmiyor.”


Kahvaltının doğurganlıkla ilgisi var


Cemal Süreya’nın, “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” dizelerine atıfta bulunan Dr. Özörnek, “Cemal Süreya, hem kahvaltının yarattığı duyguyu hem de aslında kahvaltının önemini ne de güzel anlatmış” diyerek beslenmenin üreme sağlığı üzerindeki etkileri hakkında şunları söylüyor:

“Bir araştırma; PCOS’lu (poliksitik over sendromu) kadınların güne güzel ve sıkı bir kahvaltı ile başlamalarının doğurganlık üzerine olumlu etkisi olabileceğini ortaya koyuyor. Tel Aviv Üniversitesi'ndenbilim insanlarının 90 gün süren araştırması; beden kitle endekslerinde belirgin bir farklılık ortaya çıkmasa da günlük kalorinin büyük kısmını akşam saatlerinde tüketenlerde insülin ve testosteron düzeylerinin yüksek olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, sabah kahvaltısını daha yüksek kalori ile yapan grupta insülin ve testosteron düzeylerinin düştüğü ve ovülasyon (yumurtlama) oranının % 50 arttığı gözlenmiştir.”
 

İnsomnia

Bronz Üye
Katılım
9 Kasım 2019
Mesajlar
2,052
Puanları
93
Tepkime puanı
931
Doğum iznini birkaç ay artırırlarsa oranlar yükselebilir .d
Ayrıca kahvaltı önemlidir; kahvaltımı yaparım, yapınız.
 

Karma

Elmas Üye
Katılım
7 Eylül 2015
Mesajlar
18,131
Puanları
93
Tepkime puanı
738
sevişgenliğim kahvaltıyla gelip
kahveyle gidiyormuş
o zaman kahveyi sonra içelim
 

climax

Yazar
Katılım
2 Mart 2014
Mesajlar
9,453
Puanları
93
Yaş
44
Tepkime puanı
1,484
Doğurganlık değil o. Doğurtkanlık
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 7)

Üst