sohbet odaları

ısletım Sıstemı Nedır?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
7,973
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,730
Isletim sistemi de bir bilgisayar programidir. Temel görevi bilgisayar parçalarinin birbirleriyle olan iliskilerini düzenlemek aralarinda bilgi alisverisi yapabilmelerini saglamaktir. Bu parçalar gözle gördügünüz parçalari kapsadigi gibi bilgisayarin kapagini açmadan göremeyeceginiz parçalari da kapsar.
WINDOWS ISLETIM SISTEMI
Windows bilgisayarla iletisim kurabileceginiz arabirimi diger bir deyisle ortami saglayarak; sizle bilgisayar arasinda baglanti kurar. Üzerinde çok sayida programin çalisabildigi temel yazilim islevi görür. Microsoft word gibi sözcük islemciler microsoft excel gibi elektronik hesap tablolari programlari bu programlara örnek gösterilebilir. Bilgisayarin bellegini kontrol altinda tutmak ve bilgisayara giren bilgilerle (girdi)bilgisayardan çikan bilgileri (çikti) yönetmek gibi içsel islevler saglar. Bir dizi yardimci program (sisteminizi yönetmek- için hazirlanmis özel programlar) ayrica klasör(dizin) ve disklerinizi yönetmeniz için komutlar saglar. Tüm isletim sistemlerinin yaptigi bu islevlere ilave olarakwindows 98 birçok gelismis özellik ve araç saglar. Örnegin:
Ekran üzerinde fareyle kontrol edebileceginiz resimler simgeler pencereler ve sözcükler kullanan bir grafiksel kullanici arabirimi. Basit bir sözcük islemci ve bir grafik program içeren yerlesik programlar ya da donatilar. Ayni anda birçok belgeyi görüntüleme ve çok sayida programi yine ayni anda çalistirma yetenegi.
1-) Masaüstü nedir ?
Windows98 bilgisayarin ekranini "masa üstü" olarak tanir. Bir anlamda ekran bizim masamiz olur. Windows98 "masamizin üstüne" bilgisayarimizi kolaylikla kullanabilecegimiz "araç ve gereçler"i yerlestirir.
2-)Masaüstü nesnelerinin tanimi ve özellikleri
a-)Bilgisayarim simgesi: Bilgisayarinizi disket sürücülerini bagli yaziciyi vb. Temsil eden bir simgedir. Ayni zamanda ayarlama yapabilmemize de olanak verir. Bilgisayarinizda bulunan tüm programlari belgeleri ve diger kaynaklari temsil eder. Bu simgeden açilan pencere “Windows Gezgini”ne benzer yapida kullanilabilir
b-)Belgelerim: Kelime Islem ve Tablolama gibi programlarla olusturan belgelerin saklandigi bölme. "Belgelerim" adini tasir;

c-)Geri dönüsüm kutusu: Windows 98in sildiginiz tüm dosyalari biriktirdigi yere denir. Geri dönüsüm k...
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst