sohbet odaları

Isparta Ulaşım

Rookie

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Mart 2019
Mesajlar
943
Puanları
43
Yaş
27
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
330
Isparta Ulaşım​

Karayolu Ulaşımı
Isparta İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlar. Bu nedenle Afyon-Sandıklı güzergahından kente gelen vasıtalar, Ağlasun-Bucak Karayolu ile Antalya'ya ulaşır.
Keçiborlu-Dinar güzergahında da Ege Bölgesi ile bağlantı kurulur. Isparta ili Eğirdir-Şarkikaraağaç güzergahını takiple Konya ili irtibatlıdır. Bu yol özellikle maden nakliyatında Antalya iline bağlantı sağlar.
Isparta'nın İç Anadolu'ya bağlantısının ilk basamağı olan Isparta-Baladız (Gümüşgün) ve Isparta çevre yolları da dahil edildiğinde inşa edilen yolun uzunluğu toplam 138 km. ye erişmektedir. Baladız kavşağından Isparta Sav Kasabasına kadar uzanan 31 km.lik kesim bölünmüş yol olarak inşa edilmiştir.
Güzergaha 4 km.lik bir yolla bağlanan, Isparta'ya 28 km. mesafedeki Süleyman Demirel Havaalanı da devreye girmiş ve bölgenin ekonomik kalkınması için gerekli alt yapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. 1964 yılında karayolları ağına alınarak, 1965 yılında Ağlasun Köroğlu Beli Varyantı ile Antalya'ya ulaşım sağlayan mevcut yol, Ağlasun üzerinden 146 km. uzunluğundadır.
Yeni yol 1986 yılında programa alınmış, yolun Dereboğazı Köprüsü ile Isparta ayrımı, II. Tünel girişi arasının yapım ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalara başlanılmıştır. I-A standardında, platform genişliği 12 metre olarak inşa edilen yol , 8 Temmuz 1995 tarihinde hizmete sunulmuştur.
Demiryolu Ulaşımı :
Isparta, Cumhuriyet Devri'nde kurulan demiryolu şebekesi ile Türkiye'nin demiryolu bulunan merkezlerine ulaşım sağlar. İzmir-Aydın Demiryolunun bir uzantısı olan Isparta Demiryolunda tarifeye bağlı olarak Pamukkale Ekspresi, Göller Ekspresi, Posta Treni, Mototren çalışmaktadır. Her gün İzmir, İstanbul, Ankara ve bu güzergahlar üzerindeki yerleşim yerlerine demiryolu ile ulaşım imkanı mevcuttur.
Havayolu Ulaşımı :
Yeni açılan Süleyman Demirel Havaalanı, halen haftada iki kez İstanbul - Isparta, Isparta - İstanbul seferi yapmakta, İstanbul bağlantılı olarak da yurdun değişik havaalanlarına ve yurtdışına bağlantı sağlamaktadır​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst