sohbet odaları

İz bırakan kitap cümleleri.

Run

Özel Üye
“hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim.”
Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna

CRown

Bronz Üye
''Ne kuzuların ağzından vahşi kurt dişlerinin sırıttığını gördüm.''
Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna

Adem

Özel Üye
İnanır mısınız, bazen öyle sıkıntılı,öyle bunaltıcı günlerim oluyor ki, gerçek bir hayatı yaşamaya gücümün yetmeyeceğini, gerçekleri kavramakta çok geri kaldığımı, duygularımın körleştiğini hissediyor,kendi kendime lanet ediyorum. Hayaller içinde geçirilen gecelerden sonra ayrılmanın, gerçek dünyaya dönmenin ne kadar korkunç olduğunu bilmezsiniz

Beyaz Geceler ~ Dostoyevski

Favela

Kayıtlı Üye
Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazan o kerteye varıyordu ki, kendilerine altın ve gümüşten, zevk ve safadan, lezzet ve şehvetten bir alem kurup, keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı.

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

Justice

Bronz Üye

İnsan hayatının tamamını dört duvar arasında geçirebilir. Kendini tutsak olarak hissetmediği müddetçe tutsak sayılmaz. Ama kainatın sonsuz büyüklüğünü, milyonlarca yıldızı, galaksiyi görüp, onlara asla erişemeyeceğini bilen biri için koskoca dünya hapishaneden farksızdır.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol

Flora

Kayıtlı Üye
Pek az insanın varlığı yüzümde tebessüm oluşturur. Bu hayatta pek az insan vardır, gerçekten "insan" namına yaraşır..

*Edebi Bir Yolculuk, Yasin İmalı

stonecypher

Bronz Üye
herkesin bir yara izi vardır insanlardan gizlemeye çalıştığı, saklamak için çok uğraştığı bir yara izi...

herkesin bir yara izi vardır, kimseye dokundurtmayacak kadar güzel olan, baktıkça nefes alabiliyor olmanın kıymetini anlamanı sağlayacak, bir yara izi.

bu izlerle yaşamaya alışırsın, bir sabah belki gün doğarken baktığında dışarı, yaşamayı yeniden sevebilirsin ve bir gun elbet birileri o yara izine dokunur...

Painfully

Bronz Üye
Hayat bu, bazen hiç yanından ayırmak istemediğini, yanı başından geçerken izlemeye mahkûm bırakıyor..
Edebi Bir Yolculuk, Yasin İmalı

Run

Özel Üye
İnsanı insan yapan, yüzüne güzellik katan ve onu sevdiren tek şey kalbinin temizliğidir. Yoksa hepimiz aynıyız, etten ve kemikten oluşmuş bedenleriz. Bizi birbirimizden ayıran tek şey kalplerimizin özelliğidir. Eğer temiz ve güzel bir kalbiniz varsa, bu dışınıza yansır. Fakat kararmış, herkesin kötülüğünü isteyen, kıskanç biriyseniz, kalbinizin kötülüğü yine yüzünüze yansır. Ve dünyalar güzeli olsanız bile, kalbinizin karanlığı güzelliğinize gölge düşürecektir.
Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

Painfully

Bronz Üye
Hayattan öğrendiğim bir şey var. Her yerde kötülük çok kuvvetli ve zor yeniliyor. İyilik daha zayıf kalıyor
Son Ada, Zülfü Livaneli

CRown

Bronz Üye
Fakat hatıralar gariptir; en umulmazları yaşar, en kuvvetli görünenleri olduğu gibi silinip gider. Çok kere müşterek hatıraları konuşmak için oturanlar, birinin hatırladığı ve hala heyecanını duyduğu şeyi, ötekinin tamamıyla kaybettiğini, yalnız hatır için ''evet evet'' demesine rağmen hiçbir şey hatırlayamadığını görerek hayal kırıklığına uğrarlar.
Reşat Nuri Güntekin - Anadolu Notları I-II

Justice

Bronz Üye

Her gelmenin gelmek demek olmadığını, haliyle de her gitmenin aslında gitmekten sayılmayacağını daha bebeyken öğrenmiştim. İlk annem gitmişti benden. İki yaşındayken abiydim çünkü ve kardeşimin ona benden daha çok ihtiyacı vardı. Tamam dedim çaresiz, sıramı beklerdim. Ama sıra hiç gelmezdi. Çünkü sıranın bana gelecek gibi olduğu zamanlarda bir sürü kardeşim daha oldu. Öyle öyle büyüdüm işte...
Anladım hep durumu ve hak verdim anneme. Ne kızdım ne sitem ettim. Bekledim yine de... Dizimi masanın köşesine çarptığımda, mahalledeki çocuklardan dayak yediğimde, babam ilk tokatı attığında... İçime içime ağladım hep. İçime içime ağladım ve bekledim. Annemi bekledim. Koşup gelseydi annem, sarılsaydı bana, yapıştırsaydı kafamı göğsüne, ortalığı ayağa kaldırırcasına ağlardım. Ama annem hiçbirine gel-e-medi. Hep çok işi vardı çünkü! Öyle öyle, kimselere göstermeden içime içime ağlamayı öğrendim.

Demem o ki ben şimdi sana kalk gel demem. Beklerim hep ama gel demem. Diyemem. Çünkü öyle öğrendim. Canım çok yanıyor şu an. Eğer gelirsen, sarılırsan bana, yapıştırırsan kafamı göğsüne, ortalığı ayağa kaldırırcasına ağlarım. Ama gel demem.

CesuryureK

Yönetici
Özel Üye
"...'Satranç hayat gibidir David,' demişti babası. 'her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işine yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek...'
-
Adam Fawer - Olasılıksız

Zeytin

Özel Üye
“Üstelik seviyorsun da onu.
Dudağının kıvrımını seviyorsun..
Saçının karasını seviyorsun.Kaşının bükülüşünü,
Alnının genç kırışığını.
İşte senin gibi apayrı, canına sokacağın geliyor.â€

Sait Faik Abasıyanık - Alemdağ’da Var Bir Yılan

velevki

Bronz Üye
Dünyada her sey icin, medeniyet icin, hayat icin,basari icin, en hakiki mürşit bilimdir,fendir.
Nutuk,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Sanem

Yönetici
Yönetici
Aslinda annem seni anlatir dururmus cocuklugumda, meğer her masala seni anlatarak baslarmis. "Bir varmiş bir yokmuş"...

Cemal Süreyya

Adem

Özel Üye
"sahip olacağın her şey" diyor tracy, "birgün kaybedeceğin şeylerden sadece biridir."

tıkanma - chuck palahniuk

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 33)