Japonya, Kuzey Kore'nin üçüncü kez yörüngeye casus uydu göndermeye çalışacağını bildirdi

Lefty

Yönetici
Board Admin
Mesajlar
29,270
Puanları
293
Tepkime puanı
22,648
Kuzey Kore, Japonya'yı bu perşembe ila 1 Aralık arası bir tarihte uzaya üçüncü defa bir casus uydu gönderme girişiminde bulunacağına dair bilgilendirdi. Karar, kısa süre içinde Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida tarafından kınandı.

Japonya sahil güvenliği, salı günü uyduyu taşıyan roketin Sarıdeniz ve Doğu Çin Denizi üzerinden geçeceği konusunda bilgilendirildiklerini ifade etti.

Bunun Kuzey Kore'nin bu sene yörüngeye 3. casus uydu gönderme girişimi olacağı düşünülüyor.

Kuzey Kore, ülkenin lideri Kim Jong-un'un Eylül ayında Rusya'ya gidip modern fırlatma tesislerini gezmesinden sonra ilk kez fırlatma girişiminde bulunacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pyongyang'ın uydu inşa etmesine yardımcı olacağına söz vermişti.

Japonya Başbakanı Kişida, "herhangi bir beklenmeyen durum" için ülkenin hava savunma sistemlerinin hazır olduğunu belirtti.

"Amaç uydu fırlatmak olsa bile balistik füze teknolojisi kullanmak bir dizi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ihlalidir" diyen Kişida, "Bu aynı zamanda ulusal güvenliğimizi ciddi anlamda etkileyen bir konu" diye konuştu.

Başbakan, Japonya'nın ABD ve Güney Kore ile işbirliği içinde Kuzey Kore'ye roketi atmamaları için "güçlü bir çağrı yapacağını" ifade etti.

Güney Kore yetkilileri de geçen günlerde Kuzey Kore'nin uydu gönderme hazırlığında olduğunu söylemişti.

Kuzey Kore, bu sene uzaya iki kez casus uydu göndermeye çalıştı ama başarılı olamadı. Pyongyang daha önce ABD ve Güney Kore askerlerinin hareketlerini takip eden bir uydu filosu planladığını söylemişti.

Kaynak

 

Frithjof

Üye
Mesajlar
2,117
Puanları
139
Konum
Bâbil
Tepkime puanı
2,096
Rivayet odur ki,Kuzey Kore ve Japonya arasinda Dunya kupasi maci oynanir.Japonya 2-1 Kuzey Korey'i yener.Kuzey Kore Lideri Tombik ulkesinde Japonya'yi yendik diye haber yapilmasini ister.Durumdan haberdar ilan Fifa Tombik'e Japonya'dan gercek skoru haber yapmasi yonunde uyarida bulunur.Buna sinirlenen Tombik,Japonya uzerinden Pasifik okyanusuna iki uc fuze denemesi yapar.Ve Japonya'yi yendikleri yonunde tekrar haberler yaptirir.Fifa yetkilileri durumla ilgili bir kez daha uyarida bulunur.Buna iyice sinirlenen Tombik,bir fuze denemesi daha yapar ve maci yendiklerini fuzelerin uzerine yazar.Fifa'dan ivedi bir aciklama daha yapilir ve Kuzey Kore'nin futbol haberlerine karismadiklarini beyan ederler.

Bu Tombik'in babasi da,İsvec'den 1000 tane Volvo alip,bir ara parasini oderiz demis lakin 50 yil gecmesine karsin odememistir.

Arap ulkeleri yerine su Tombik komsumuz olsaydi keske. : )
 
Üst Alt