sohbet odaları

java dersi 2

GölgeLord~

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Şubat 2015
Mesajlar
54
Puanları
6
Yaş
44
Tepkime puanı
0
Ders 3 - Değişken veri Tipleri


Bu yazı dizimizde kısa olarak değişken veri tiplerinden bahsedeceğim.Zaten uzatmanın anlamı yok tamamen bakıp aklımızda tutacağımız kullandıkça artık toplama çıkartma gibi gelicek bir konu.Neyse uzatmadan konuya gireyim.
Biz bir iş başvurusuna gittiğimizde bize bir form verdiler.Formda doldurmamız gereken yerler ad: soyad: yaş: vs. Bu şekilde gider.ad gördüğümüz yere adımızı yazarız değil mi.Tutup da ad yerine 21 yazarsak Formu okuyacak kişi bunu anlamaz.Değişken veri tipleri de böyledir.Bir program yazarken sayısal verilere ihtiyaç duyarız değil mi.Mesela bir oyun kodlarken arabanın bir hızı vardır değil mi.bu da sayısal bir terimdir.Ya da karakter seçerken her karakterin bir ismi vardır ayrıyetten bu karakterimizin kilosu boyu ve yaşı vardır.
Mesela bu karakterimizin yaşına 20 gibi bir tam sayı değeri diyebilirken boyuna 1 metre ya da 2 metre diyemeyiz bir buçuk metre ise 1.50 cm deriz.Yani ondalıklı bir sayı kullanırız.İşte programlama dilinde bunlara bizim dediğimiz gibi tamsayı ondalıklı sayı gibi kelimeler yerine bazı sözcükler verilmiş.
Şimdi size onlardan bahsedeceğim.Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi.4 tane tamsayı veri tipi,2 tane kesirli sayı tipi,1 tane karakter tipi, 1 tane de mantıksal veri tipi vardır.Şimdi bunları tek tek açıklığa kavuşturacağım.
Tamsayı veri tiplerine şöyle bir bakalım.Alan büyüklüğü Byte dan başlıyor longa kadar artıyor.
Neden böyle olduğunu az çok tahmin ediyorsunuzdur.Alan büyüklüğü artarsa içinde tutabileceği değer de artar.
Mesela bir sayıyı Byte oalrak tanımlayacaksak. Ona -2^7 ile 2^7-1 yani -128 den 127 ye kadar değerleri verebiliriz.Ben programımda doğum yılını istiyorsam Byte’ı kullanamam çünkü 1985 gibi bir rakam girilcek ve bu rakam doğum yılına ait olucak.
Değerler bu şekildedir.Bunların kullanım sıklığı genelde integer(int) veri tipi tercih edilir.Ama deneyimli bir programcı neyi nerde kullanıcağını bilir. Çünkü byte kullanabileceğin yerde sürekli int kullanırsan yazacağın program tabloda da görüldüğü gibi 8 kat fazla yer kaplıyor değil mi? İşte bu yüzden neyi nerde kullancağınız ilerde önemli olucak.Ben daha yolun başındağım hepsini kullanamıyorum bu sizin için de o kadar öenmli değil mantığını kavrayın yeter.
Şimdi bu tamsayı veri tipiyle ilgili bir program yazıp bir SS ini alayım.
Burada programımız çalışmadı. Nedenini de açıklamıştım Byte c değerine aralığı dışında bir değer atadım o yüzden.Bu şekilde değerleri değiştirip deneyebilirsiniz.
Byte’ ın değer aralığını söyledim ama diğerlerini söylemedim.Onu şöyle hesaplayabilirsiniz. Byte 8 bit alan kaplar, short 16 bitlik , int 32 bitlik. -2^(n-1) den başlayıp +2^(n-1) -1 e kadar gider.

Tam sayı veri tiplerini anladığımıza göre şimdi kesirli sayı tiplerini şöyle bir özet geçelim.
Kesirli sayı bildiğimiz gibi ondalıklı 25.6 ya da 98.658 gibi sayılardır.Bu değerleri ben int,byte , short gibi değerlerle gösteremem. Bunların da kendi değerleri vardır.Bunlar double ve float dır.
Şimdi bir kod parçacığıyla olan biteni açıklığa kavuşturacağım.Ama bu kod parçasında sizin görmenizi isteyeceğim bir şey daha yapacağım.Bakalım..
Resimde yeterli şekilde anlattım umarım.Kaçırdığım yerler olabilir biz de insanız sonuçta.
Şimdi elimizde ne kaldı.Sadece char ve boolean.Bunları da anlatıp bitirmek istiyorum.
Char nedir? Şimdi tamsayıları ondalıklı sayıları gördük ama char sayı değildir arkadaşlar karakter dizisidir.
“a” bir karakterdir mesela “f” de bir karakterdir.
Ve javada şu şekilde gösterilir.


Char MyCharacter = ‘a’;
Tek tırnak arasında belirtilir.

Şimdi geldik boolean veri tipine.Bu önemli bir tiptir.Önce sözel olarak anlatıcam sonra bir kod göstericem.
Şimdi boolean 2 tane değer döndürür.Doğru ya da yanlış yani true ya da false.
Bilgisayar için bir şey ya True dur ya da False dur. Şimdi aslında biraz düşününde Loops konusunda anlatmam daha iyi olur bu true false kavramını.Ama kullanımını altta vereyim kullanımını bilin siz.Boolean MyBoolean = true;Bu kodu yazdıktan sonra MyBoolean ifadem true değerini alır. Sayı değil de true ya da false işte
-------------------------------
– IF – ELSE IF – ELSE Şartlı İfadeler :
Java Derslerimize devam ediyoruz..

Bu makalede JAVA Programlamada , Şartlı ifadeler olarak bilinen (IF – ELSE IF – ELSE ) kavramlarını anlatacağım.
ŞARTLI İFADELER Nedir ?

Yazdığımız bir programı dışarıdan gelicek durumlara yada içeride oluşabilecek durumlara göre şu böyleyse şöyle ol, yada öyleyse böyle ol demektir kısaca.

Örneğin iki değişkenimiz olsun , a ve b isimlerinde ve değerleride ikisinin 10 olsun.

yani a =10 ; b = 10 => if ( a==b) //böyle ol..eşittir yaz vs..

Tabi yukarıdaki durum mantıksal olarak yazdığım bir kod örnek olması açısından,javada kullanımı şu şekilde :

[cc lang='java' ]public class IlkProgram {

public static **** main(String args[]){

int a = 10;
int b = 10;

if (a > b){
System.out.println(“a değişkeni b değişkeninden büyüktür”);
}else if ( a == b){
System.out.println(“a ve b değerleri birbirine eşittir”);
}
else {
System.out.println(“yukarıdaki her 2 duruma uymayan durum diyelim.”);
}

}[/cc]

Test için a ve b değerlerini değiştirerek programı çalıştırın.Şartlı ifadeler Javada bu şekilde kullanılmaktadır. Temel olarak kullanılan şartlı ifadeler şöyle :

> : Büyüktür.
< : Küçüktür.
>= : Büyük eşit
<= : Küçük Eşit
== : Birbirine eşit yada denk
!= : Eşit değilse gibi..
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 9)

Üst