sohbet odaları

Java NetBeans MySql Database

snssbs

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Ocak 2012
Mesajlar
28
Puanları
1
Yaş
33
Tepkime puanı
0
neden NetBeans, ona cevap verelim: Çünkü daha rahat ve hazır olarak java visual editor ile geliyor. Çok verimli bir IDE bence.

Şimdi dersimizin esas konusu olan MySQL'e veri aktarımı üzerine konuşalım. Mysql'e veri aktarımı için NetBeans'te bir kaç ayar yapmak gerekecek. Yeni yüklediğiniz netBeans IDE'de sol üst tarafta |Projects | Files | Servers | üçlü tabı bulunuyor.


İlk önce yeni bir java projesi oluşturulalım ve paketin üstüne sağ tıklayıp New > Javaframe seçeneğini tıklayalım. Sonra Library üstüne sağ tık yapıp "Add Library" diyelim ve MySQL jdbc library'i projemize ekleyelim. Şimdi üçlü tabdaki server kısmına gelelim. Orada drivers'ta "mySql jdbc connection" göreceksiniz. Bilgisayarınızda bir MySQL server'ı yoksa, test connection başarısız olacaktır. MySQL serverini o zaman bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra ister MySQL Command Prompt'tan ister netbeans panel'den database'mizi yönetebiliriz.

Şimdi ise kodlarımızı yazalım;


int i=Integer.parseInt(jTextField4.getText()); String dbUrl = "jdbc:mysql://localhost:3306/javadatabase";String query = "INSERT INTO javadatabase.personal (`ID`, `USER`, `PHONE`, `MAIL`) VALUES ("+i+","+"'"+jTextField1.getText()+"'"+","+"'"+jTextField2.getText()+"'"+","+"'"+jTextField3.getText()+"'"+")"; try { com.mysql.jdbc.Connection con = (com.mysql.jdbc.Connection) DriverManager.getConnection(dbUrl,"root",""); com.mysql.jdbc.Statement statement = (com.mysql.jdbc.Statement) con.createStatement(); statement.executeUpdate(query); } catch (SQLException ex) { Logger.getLogger(NewJFrame.class.getName()).log(Level.SEVERE, null, ex); }

Burada textfield'lara yazılan yazılar javadatabase'e kaydedilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir kaç şeyi söyleyeyim: Standart java.sql kütüphanesinde ve com.mysql.jdbc kütüphanesinde connectionlar için aynı yapıları kullanıyorlar. O yüzden, bizim database için kullanacağımız kütüphane com.mysql olmalıdır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst