sohbet odaları

"Kâfirler Allah’ı inkâr etmiyorlar, yalnız sıfâtında hatâ ediyorlar." ne demektir ??

Aydınlık İklimi

Kayıtlı Üye
Katılım
14 Ocak 2018
Mesajlar
21
Puanları
3
Tepkime puanı
4
Küfür, mutlak ve mukayyet olmak üzere iki kısımdır. Mutlak küfür, Allah'ın varlığını ve birliğini tamamen inkardır ki, bu itikat ve fikirde olanlar çok azdır. Bunlara ateist denir. Mukayyet küfür ise, Allah'ın varlığını kabul edip Allah'ın isim ve sıfatlarını inkar edenlerdir ki, kafirlerin ekseriyeti bu sınıfa giriyor.Başlıkta da ifade edilenler bunlardır.

Mesela Hristiyan ve Yahudiler Allah'ı inkar etmiyorlar, lakin Allah'ın şanına ve Zat-ı Akdesine yakışmayan sıfatlar isnat ediyorlar; teslis inancı buna güzel bir örnektir. Müşrikler de mutlak anlamda Allah'ı inkar etmiyorlar, am'a putları O'na şerik yapıyorlar. Yahudiler melekler için -haşa ve kella- Allah'ın kızları diyorlar. Bunların hepsi küfür sebebidir, lakin mutlak küfür sınıfına girmiyorlar.

Yani bu çeşit kafirler Allah'ın varlığını mutlak anlamda inkar etmiyorlar, sadece Allah'ın Zatı ve varlığı kadar önemli ve gerekli olan sıfatlarını inkar ediyorlar. Böyle bir iman da Allah katında makbul olmadığı için onlar da kafirler sınıfındandır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst