sohbet odaları

Kalemimden

Kitapella

Bronz Üye

Merhabalar [emoji1652]

Kafası karışık İstanbul’un uykusuz bir okuru olarak selamlıyorum bu sabah sizi. Beş aydır gözüm kitap yüzü görmemişti. Sağlık sorunum ne yazık ki beni hem okumaktan hem yazmaktan alıkoymuştu ki, artık hem okuyabiliyor hem de yazabiliyorum. E hal böyle iken kitaplar hakkında konuşmaktan geri duramayacağımı tahmin edersiniz. Bugün sizlere anlatacağım kitabı ben defalarca okudum. İnsanlara dert anlatmaktan yorulduğumda, zor insanlarla karşılaştığımda, ya da kendim işleri zorlaştırdığımda hemen bu kitaba sarıldım. Bence okullarda eğitim olarak verilmeli bu bilgiler. Hatta bu kitabı okumak zorunlu bile olmalı.

Aslında kategorisi kişisel gelişim. Fakat bu kitaba sadece kişisel gelişim kitabı demek haksızlık olur. Yakın bir arkadaşım sıkıntılı bir evlilik süreci içerisindeydi. Muhatab olduğu insanlar asla tahmin edemeyeceğiniz kadar cahil ve anlayışsızlardı. Gerek sözlü gerekse fiili işkenceye maruz kalıyordu. Eşini çok sevdiği için bir şekilde katlanıyor ama, bu durumdan da nasıl kurtulacağını bir türlü bilemiyordu. Bir gün aklıma ona bu kitabı önermek geldi. Ben bu kitabın meyvelerinden defalarca faydalanmış ve öfke, nefret, kin gibi kötü duygularımdan bu kitap sayesinde arınmıştım. Belki arkadaşım da karşı taraf için bazı incelikler öğrenip onların bu kötü davranışlarına karşı kendini savunabilir hatta belki onları savuşturabilir diye düşündüm. Keza öyle de oldu.

Şimdi hiç kimseyle problem yaşamıyor. Herkes ondan uzak ve tuhaf bir şekilde saygı duyuyorlar.

Abartıyorsun demeden önce bu kitaba bir şans verin.

Kitap size;

Kavga anında empati kurmayı
Sessizliği avantaja çevirmeyi
Çaresiz bırakacak şekilde soru sormayı
Kelime oyunlarını
Sözünüzü dinlettirmeyi
İstediğiniz bir şeyi yaptırmayı
İkna etmeyi
Karşı tarafa da empati kurdurmayı
Savunmasız bırakmayı
Çirkinleşmeden zafer elde etmeyi ve daha sayamadığım nice güzel incelikleri öğretiyor.

Fiziki şiddet için bir çok savunma sanatı varken sözlü şiddet için neden olmasın?

Dipçem; Okumaktan ve kitaplara sarılmaktan asla vazgeçmeyin. Geleceğinize, kültürünüze ve bilgiye sahip çıkın.

X

Yönetici
Proje Sorumlusu
Elinize saglik Kitapella Hayatim boyunca kisisel gelisim kitaplari okurken zorlandigim kadar hicbir kitapta zorlanmadim. Bu tavsiyenize umarim uyabilirim. :)

ihaveanidea

Bronz Üye
Kitap okumak bir meziyet, okuduğun kitabı tanıtmak ayrı bir meziyettir.

Bu başlığa daha çok uğrayacağız gibi görünüyor...

Kitapella

Bronz Üye

Merhaba [emoji1652]

Güneşsiz bir günden hepinizi selamlıyorum. Bu sabah kimler kararsız, kimler şaşkın, kimler üzgün ya da kimler mutlu uyandı bilmiyorum ama, iyisi de kötüsü de bir şekilde evrilecek bunu biliyorum. Ne sonsuza kadar mutlu kalabiliriz ne de üzgün. Tıpkı mevsim geçişlerinde şekil değiştiren ağaçlar gibi duygularımızda bazen yaprak döküyor bazen çiçek açıyor. Ben bunu kavradığımdan beri içime yeşili hiç bitmeyen, meyve vermese de renk katan tohumlar ekiyorum.. tıpkı çam ağaçları gibi. Benliğimde varolan tüm iyi düşünce ve inanışları yaşatmak için çaba sarf ediyorum.

İnsan öğrenmek için başkalarına ihtiyaç duymayan canlıların en başında gelir. Siz de bugün kendinize bir iyilik yapın ve bir şeyler öğrenin. Herhangi birinden değil kendi kendinizden. Kendi feneriniz, kendi rotanız olun..

Hazır martılar kavga edip tüm dikkatimi dağıtmışken ben de bir kitap önerip çekileyim.

Eren Abaka - Mahrum

Türü (gerilim) için kısa bulmuş olsam da seve seve okudum. Bu kitabı farklı ve çekici kılan özellik karakterlerin kafa seslerine de sahip olmamız. Olay orgüsünü bir anlatıcı ya da dış sesten değil direk karakterlerin kafa sesinden öğreniyoruz. Bana bu kitabı sevdiren en büyük şey ayrıntıları oldu. Ayrıca yazarın romanı erotik bulamaç haline getirmeden yazmayı başarmış olması bile benim için muazzam bir şey. Elbette dünya literatüründe çok daha iyileri olsa da bizden motifler görmek keyf vericiydi.

Dipçe: Vita yağı hatırlayanlarınız var mı? 1998de hala kullanılıyor muydu?

Kitapella

Bronz Üye
Uyuyamamaktan değil de uyuyamadığım her an annemi hatırlamaktan hastalanıyorum. Aslında biz ona hatırlamakta diyemeyiz zaten. Hatırlamak için önce bi nebze unutmak gerek. Benimki geçtiği odalardan geçerek her gün tükenmekte olan kokusunu içime çekmeye çalışmak. Dolapta asılı duran kıyafetinin içinde ondan bir saç teli aramak.. Bir şeyler başardığımda bunu anneme haber vermeliyim diye düşünüp sonra onun artık olmadığını ve bir daha da hiç olmayacağını anlamak. Benim ki her geçen gün yokluğuyla biraz daha tanışmak.

O en güzel yaptığı ıspanaklı börekten bir daha tadamayacak olmak çok zor. Anne kokusu denen o şifadan soluyamayacak olmak çok zor. Şimdi zaman makinesi üretilmiş olsa dizine yatıp saçımı okşadığı o günlere geri dönmek isterim. Anne eli değmiş gibi güzelleşmek isterim..

Adem

Özel Üye
Uyuyamamaktan değil de uyuyamadığım her an annemi hatırlamaktan hastalanıyorum. Aslında biz ona hatırlamakta diyemeyiz zaten. Hatırlamak için önce bi nebze unutmak gerek. Benimki geçtiği odalardan geçerek her gün tükenmekte olan kokusunu içime çekmeye çalışmak. Dolapta asılı duran kıyafetinin içinde ondan bir saç teli aramak.. Bir şeyler başardığımda bunu anneme haber vermeliyim diye düşünüp sonra onun artık olmadığını ve bir daha da hiç olmayacağını anlamak. Benim ki her geçen gün yokluğuyla biraz daha tanışmak.

O en güzel yaptığı ıspanaklı börekten bir daha tadamayacak olmak çok zor. Anne kokusu denen o şifadan soluyamayacak olmak çok zor. Şimdi zaman makinesi üretilmiş olsa dizine yatıp saçımı okşadığı o günlere geri dönmek isterim. Anne eli değmiş gibi güzelleşmek isterim..
Öncelikle mekânı cennet olsun, ışıklar içinde olsun.. Mesajını okurken hüzünlü şekilde okudum; en güzel yapmış olduğu şeylere değinecek kadar hassas yazmışsın, içinde alev alev yükselen ateşi elbette kimse söndüremez.. Ulaşabileceğin tek yol DUA'dır esirgeme hiçbir zaman. Allah sabır ve ecir versin.

Nil-VeRa

Bronz Üye

Ah be güzelim.okurken içim dağlandı :(
hayatta iken kıymetlerini yeterince bilemiyoruz galiba.
Hayatta olan annelerin ayağına taş ,yüreğine hüzün uğramasın.
Aramızda olmayanların mekanı cennet olsun insallah.

velevki

Bronz Üye

Sevgili @Kitabella,Anacığınızın mekanı cennet olsun.Allah büyük sabırlar versin.
Aynı kaderi paylaştığımız için, acinizi çok derinden hissedebiliyorum :(
Yazılarınızı ilgiyle, keyifle takip ediyorum.
Kaleminiz ve yüreğiniz dert görmesin.
Hayırlı ömürler diliyorum.
Sevgiler
Not: Vita yağını yaşım dolasiyle çok iyi bilenlerdenim.özellikle bayram çöreklerinin olmazsa olmaziydi :) 1998 yıllarında kullanilip kullanılmadığını animsayamadim.

Son düzenleme:

Kitapella

Bronz Üye
Öncelikle mekânı cennet olsun, ışıklar içinde olsun.. Mesajını okurken hüzünlü şekilde okudum; en güzel yapmış olduğu şeylere değinecek kadar hassas yazmışsın, içinde alev alev yükselen ateşi elbette kimse söndüremez.. Ulaşabileceğin tek yol DUA'dır esirgeme hiçbir zaman. Allah sabır ve ecir versin.

Bir insan için sanırım en güzel şey acısının anlaşılmasıymış. Günümüzde insanlar sadece düşüncelerimizi anladığı için seviniyoruz. Ben şimdi acımdan anlaşıldığım için seviniyorum. Teşekkür ederim herşey için.

Ah be güzelim.okurken içim dağlandı :(

hayatta iken kıymetlerini yeterince bilemiyoruz galiba.

Hayatta olan annelerin ayağına taş ,yüreğine hüzün uğramasın.

Aramızda olmayanların mekanı cennet olsun insallah.

Dağlanan içinden öperim[emoji1652] yüreğinden yüreğime aktardığın herşeyi eksiksiz hissettim.

Sevgili @Kitabella,Anacığınızın mekanı cennet olsun.Allah büyük sabırlar versin.
Aynı kaderi paylaştığımız için, acinizi çok derinden hissedebiliyorum :(
Yazılarınızı ilgiyle, keyifle takip ediyorum.
Kaleminiz ve yüreğiniz dert görmesin.
Hayırlı ömürler diliyorum.
Sevgiler
Not: Vita yağını yaşım dolasiyle çok iyi bilenlerdenim.özellikle bayram çöreklerinin olmazsa olmaziydi :) 1998 yıllarında kullanilip kullanılmadığını animsayamadim.

Teşekkürler tüm olumlamalarınız için. Ben de size sabırlar diliyorum. Unutmak yok ama acının dağlanması kıvamı varmış. Umarım o boyuta erişebiliriz. Sevgiler[emoji1652]

Ocean

Bronz Üye
bir yazarın da dediği gibi; "meğer o ana kadar hep çocukmuşum ben. anneciğim gitti, çocukluğum bitti... bin yaşındayım şimdi ben" eğer öbür dünya diye bir yer varsa şayet umarım en güzel yerindedir. senin gibi güzel birini dünyaya getirmiş olması bile ne denli değerli bir insan olduğunu kanıtlar nitelikte.

Kitapella

Bronz Üye
bir yazarın da dediği gibi; "meğer o ana kadar hep çocukmuşum ben. anneciğim gitti, çocukluğum bitti... bin yaşındayım şimdi ben" eğer öbür dünya diye bir yer varsa şayet umarım en güzel yerindedir. senin gibi güzel birini dünyaya getirmiş olması bile ne denli değerli bir insan olduğunu kanıtlar nitelikte.

Yıldız Kenterin kalbinden kalemine akmış. Acının hissi hep aynı.. ifade ediliş şekli ne kadar farklı olursa olsun duyulduğunda aynı acıyı hissettiriyor. Bugün unutmayacağımı bilerek uyanmıştım ama, yüzleşmek hayal ettiğim bir şey değildi. Bana çiçeklerden, balonlardan, gökyüzü ve bulutlardan bahsedecek misiniz?

esekherif

Bronz Üye

https://www.youtube.com/watch?v=czBMc0XD32Q

Kitapella

Bronz Üye
esekherif bir kaç öksüz toplanıp bağıra bağıra ağlamak geldi içimden. Sizin amacınız nedir beyefendi?
Yoksa beni öldürmeyen bu acıyla güçlendirmeye çalışmak filan mı?

Yazgı

Bronz Üye
Güzel yüreğine sağlık Kitapella. İçindekileri ne güzel döküyorsun kaleme, mekanı cennet olsun inşallah huzurla uyusun anneciğin. Ne mutlu ona ki güzel kalpli , bilinçli bir insan yetiştirmiş. Sevgiyle kucaklıyorum seni.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)