sohbet odaları

Kasım Ayı Android Kullanım Oranları

Onurcan

Elmas Üye
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
34,406
Puanları
48
Yaş
22
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
58

Android işletim sistemini kullanan cihazların hangi sürüme ait olduğu analizleri her ay yenilenerek karşımıza çıkmaya devam ediyor.
Google Play Store'a giren herkesin hangi sürümü kullandığı ortaya çıkıyor ve Google'da oranlamayı doğru bir şekilde yapabiliyor. İşte en son kullanım oranlarına hep beraber bakalım.
Yayınlanan Kasım ayı Android sürümlerinin kullanım raporlarına göre Android 4.4 KitKat artışını devam ettirirken kullanım oranını yüzde 30,2'den yüzde 33,9'a yükseltti.

Lider Hala Jelly Bean!

Android 4.1, Android 4.2 ve Android 4.3 isimleri ile karşımıza çıkan Jelly Bean, Ekim ayında olduğu gibi Kasım ayında da lider. Küçük bir düşüşle Jelly Bean Ekim ayındaki yüzde 50,9'luk payını Kasım ayında yüzde 48,7'ye geriledi.
Jelly Bean modellerinin arasında en çok kullanılan sürüm ise Android 4.1. Bu sürümün kullanım oranı yüzde 21,3 seviyesinde. Daha sonra yüzde 20.4 ile Android 4.2 takip ediyor. Android 4.3 ise yüzde 7'lik düşük bir kullanım oranına sahip. Bu düşük oranın sebebi ise cihazların Android 4.4 KitKat'a güncellenmiş olmaları diyebiliriz.


Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümünün kullanım oranının ise yüzde 8,5'den yüzde 7,8'e gerilediğini görüyoruz. Gingerbread sürümü ise hala yıkılmış değil. Yüzde 9,1'lik bir kullanım değerine sahip bu sürümün kullanım oranının azalmasının sebebi ise maalesef güncelleme gelmesi değil. Kullanıcıların Custom ROM ile daha üst seviye sürümlere geçmeleri.

KitKat harici tüm sürümlerde düşüş
Rakamlara baktığımız zaman Android KitKat harici tüm sürümlerin düşüşte olduğunu görüyoruz. Yüzde 0,5 kullanım oranına sahip Android 2.2 Froyo'nun ise bir kaç ay sonra rapor'da yer alacağını düşünmüyorum.
Android 5.0 Lollipop ise henüz listeye girebilmiş değil. Google'ın bir süre önce dağıtımına başladığı Lollipop ayrıca Motorola ve LG gibi üreticiler tarafından da sınırlı bölgelerde de olsa dağıtımına başlandı. Ancak görünen o ki güncellemeye sahip olan cihaz sayısı oldukça az.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst