sohbet odaları

Katin (Katyn) Katliamını Kim Neden Yaptı

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9

I. Dünya Savaşı Hitler’in gem vurulmaz hırsı yüzünden başladı. Bu savaş literatürlerde daha önceleri de kullanılan ancak Hitler’in politikaları ile yeniden hatırlanan bir kelimeyi ihya etti: Katliam günümüzdeki ifadesiyle soykırım…

Katin (Katyn) Katliamı

Yahudiler soykırıma uğradıkları için haklıydı ve bu haklılıklarını da sonuna kadar savundular. Bugün Filistinlilere karşı soykırımın en büyüğünü yapan Yahudilerden daha olgunca bir duruşla en azından kendileri de soykırıma uğradıkları için Filistin halkını anlamalarını beklerdik. Olmadı… Gücü kendi tekeline alan güçsüzü ezmeye yöneliyor nedense?

Yahudiler hemen her fırsatta ezilmiş katledilmiş bir millet olduklarından dem vurarak siyasi rant sağlamaya çalıştı. Hitler’in Autchwits kampında Yahudileri fırınlara doldurarak diri diri yaktığından tutun da diğer toplama kamplarında çalıştırılan insanların en sudan bahanelerle öldürüldüğüne değin bir sürü filmle de anlattılar bunu. Öyle ki paraya hükmetmekteki becerilerini hemen her sektörde kullandılar. Haliyle dünyanın film sanayisine de el atmaları gerekiyordu; bugün Hollywood’un en büyük film yapımcıları ve büyük yönetmenlerinin bir çoğu Yahudi. Yönetmenin sanatı ile büyüklük kazanmasına elbetteki kimsenin bir diyeceği olamaz ama sıkıştıkları her kertede Yahudi soykırımına sığınıp bu konuyu filme almaları onların büyüklüğüne gölge düşüren en büyük amildir. Akademi –Oscar ödüllerinin bir bölüğünün mutlak suretle Yahudi soykırımını doğrudan ya da dolaylı olarak ele alan filmlere gitmesi de artık doğal bir hal aldı. Misal; 2007 yılı yabancı film Oscar ödülünü yine Yahudilerin kamplarda çeşitli işlerde çalışmasını konu alan Kalpazanlar aldı. Sinematografisi daha güçlü olan “Moğol Cengiz Han” filminin bu dalda ödül alamaması filmin zayıflığından değildi elbette tek dezavantajı Yahudilik temalı bir filmle yarışıyor olmasıydı…

Tüm dünyada lobi faaliyetleri deyince akla ilk elden Yahudiler gelmektedir. Evet belki onların bu lobi faaliyetleri ve parasal güce olan hakimiyetleri hemen her istediklerini yaptırıyor ama ya diğer ülkelerin rolü? Pek bilinmeyen başka bir katliam Katin (Katyn) katliamı. Yine hedefte Yahudiler var yine katledenler Alman… Ya da yıllarca öyle bilindi öyle sunuldu…

İşte bir tarihi gerçek ve ötesi:

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk günlerinde Naziler Polonya’yı yeni askerî taktikler kullanarak hızla işgal ettiler. Fransız ve İngilizler Almanya’ya karşı resmen savaş açmış olmalarına rağmen bu işgali protesto ile yetinip müdahalede bulunmamayı tercih etmişlerdi. Alman saldırısını dikkatle izleyen Sovyet Rusya 17 Eylül 1939’da doğudan harekete geçerek işgale hissedar oldu. Böylece Polonya bir kısmı Nazi diğeri Sovyet olmak üzere iki işgalci güç arasında fiilen bölündü. O günlerde bu işgal Nazi-Sovyet Dostluk anlaşmasının çelengi gibi takdim edilmişti; sahte dostluk 1941’de sona erip Naziler Sovyetler Birliği’ne saldırdığında Polonya’nın tamamı Alman işgaline geçti.

Katin (Katyn) Katliamı’nın ilk belirtileri gariptir ki Naziler’in Sovyetler’den boşalan bölgelerde yaptıkları çalışmalarla ortaya çıktı. Halbuki işgal altındaki Polonya halkına Sovyet yönetimi kadar Naziler de vahşice davranmışlardı. Rus cephesinde işler kötü gitmeye başlayınca Naziler 1943 Nisanı’nda Smolensk yakınındaki Katin Ormanı’nda öldürülerek üst üste gömülmüş 4 bin 500 Polonyalı subayın cesetlerini gösteren haber propaganda filmi yayınladılar. Aslında filmde gösterilen cesetler öldürülenlerin beşte birinden ibaretti çünkü 5 Mart 1940’da Sovyet diktatörü Stalin gizli servisi NKVD’ye Sovyetler tarafından esir alınan 26 bin savaş esirini öldürmeleri için emir vermişti. Üç ayrı Sovyet toplama kampında tutulan Polonyalı savaş esirlerinin neredeyse tamamı doktor avukat öğretim üyesi mühendis polis rahip gibi yedek subaylardan oluşuyordu. Verilen emrin uygulanması Haziran başlarında sona erdi ve Polonya halkının en eğitimli ve üretken kesimini oluşturan 26 bin savaş esiri kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömüldüler.

Naziler açığa çıkardıkları toplu mezarlardan ötürü Sovyetleri suçladılar Sovyetler ise bunun bir Nazi provokasyonu olduğunu savunacaklardı. Sürgündeki Polonya hükümeti olayın soruşturulması için Kızılhaç örgütüne başvurdu. 1943’de Alman işgalindeki bölgeye giren Uluslararası komisyon hadise hakkındaki Nazi tezini destekleyen bir açıklama yaptı.

İngiliz hükümetinin bu skandal hakkındaki tutumu çok şaşırtıcıdır. Katliam ortaya çıktığında İngilizler Sovyetlerle ittifak halindeydi ve katliamı kabullenmenin ‘müttefik davasının moral amacı’nı tehlikeye düşürebileceğini düşünmüşlerdi; suçun Ruslar tarafından işlendiğini bilmelerine rağmen İngiliz resmî haber ajansları Sovyet iddialarını destekledi; aksi yöndeki haberler savaş sansürü tarafından engellemişti.

Daha da şaşırtıcı olanı savaş bittikten sonra da Katin Katliamı’nın aydınlığa kavuşturulamamasıydı; Katin cânileri (!) Nurnberg Mahkemesinde Sovyet yargıçlar tarafından yargılandılar (!) ve elbette katliamın Naziler tarafından yapıldığı iddiasını kovuşturmaya çalıştılar. Ne var ki Naziler daha beterini misliyle yaptıkları hâlde bu hadisede suçlu görünmüyorlardı bu yüzden suçlama düştü ve dava kapatıldı.

Meselenin daha dikkat çekici yanı ise; Soğuk Savaş döneminde İngiltere’de yaşayan Polonyalıların Londra’da bu hadiseyi hatırlatan bir anıt dikmeleri engellendi. Hükümet İngiliz memurların bu olayla ilgili anma törenlerine katılmalarını yasakladı.

Hadisenin hakikati resmen kabullenilmesi için Sovyetlerin dağılmasına kadar beklendiğini görüyoruz. 1990’da Gorbaçev Katin Katliamı’ndan Sovyetlerin sorumlu olduğunu kısmen kabullendi ertesi sene Yeltsin sorumluluğun “kısmen” ifadesini bütünüyle onayladı; ama o tarihte Katin Katliamı’nın sorumluları İngiliz Savaş Suçları Yasası gereğince kapsam dışında bırakılmışlardı.

Her ne kadar katliamın kendisiyle bir ilgisi olmasa da İngiltere Rusya ile olan çıkarları adına bu katliama göz yumduğu için “suçludur”.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst