sohbet odaları

Katyn katliamı ve Polonya

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9


Rusya’da düşen uçakta ölen Polonya Devlet Başkanı Kaçinski’nin çıktığı son yolculuğunun istikameti anlamlıydı. Kaçinski, Sovyet güçleri tarafından katledilen 22 bin Polonyalı’yı anmak için Katyn’e doğru yola çıkmıştı…

Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski’nin Rusya’nın Smolensk kenti yakınlarında düşen uçakta eşi ve diğer yolcularla birlikte hayatını kaybetmesi sonucu Polonya halkının tarih boyunca yaşadığı trajik olaylara bir yenisini ekledi.

Kaçinski, bundan 70 yıl önce diktatör Stalin’in emriyle aralarında 4 bin subay, astsubay ve halkın elit temsilcilerinin de bulunduğu 22 bin Polonyalı’nın Sovyet gizli servisleri tarafından hunharca katledildiği Katyn’deki anma törenlerine katılmak üzere yola çıkmıştı.

Katyn katliamı

940 yılında SSCB tarafından yapılmış etnik katliam. Yaklaşık 15.000 Leh asker ve subay esir, Almanya’nın II. Dünya Savaşı’nda Sovyetler’e yenilmesi nedeniyle Alman tarafında oldukları için SSCB’nin toplama kampına gönderildiler. Burada ne olduğu hakkında bilgi edinilemediyse de, Almanlar Katyn ormanında 4.143 askerin toplu mezarıyla karşılaştılar. Bu mezar dışında daha sonra 11.000 leh askerin daha mezarı bulundu.


Katliamı’nın ilk belirtileri gariptir ki Naziler’in Sovyetler’den boşalan bölgelerde yaptıkları çalışmalarla ortaya çıktı. Halbuki işgal altındaki Polonya halkına Sovyet yönetimi kadar Naziler de vahşice davranmışlardı. Rus cephesinde işler kötü gitmeye başlayınca Naziler 1943 Nisanı’nda Smolensk yakınındaki Katin Ormanı’nda öldürülerek üst üste gömülmüş 4 bin 500 Polonyalı subayın cesetlerini gösteren haber propaganda filmi yayınladılar. Aslında filmde gösterilen cesetler öldürülenlerin beşte birinden ibaretti çünkü 5 Mart 1940’da Sovyet diktatörü Stalin gizli servisi NKVD’ye Sovyetler tarafından esir alınan 26 bin savaş esirini öldürmeleri için emir vermişti. Üç ayrı Sovyet toplama kampında tutulan Polonyalı savaş esirlerinin neredeyse tamamı doktor avukat öğretim üyesi mühendis polis rahip gibi yedek subaylardan oluşuyordu. Verilen emrin uygulanması Haziran başlarında sona erdi ve Polonya halkının en eğitimli ve üretken kesimini oluşturan 26 bin savaş esiri kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömüldüler.


Naziler açığa çıkardıkları toplu mezarlardan ötürü Sovyetleri suçladılar Sovyetler ise bunun bir Nazi provokasyonu olduğunu savunacaklardı. Sürgündeki Polonya hükümeti olayın soruşturulması için Kızılhaç örgütüne başvurdu. 1943’de Alman işgalindeki bölgeye giren Uluslararası komisyon hadise hakkındaki Nazi tezini destekleyen bir açıklama yaptı.

İngiliz hükümetinin bu skandal hakkındaki tutumu çok şaşırtıcıdır. Katliam ortaya çıktığında İngilizler Sovyetlerle ittifak halindeydi ve katliamı kabullenmenin ‘müttefik davasının moral amacı’nı tehlikeye düşürebileceğini düşünmüşlerdi; suçun Ruslar tarafından işlendiğini bilmelerine rağmen İngiliz resmî haber ajansları Sovyet iddialarını destekledi; aksi yöndeki haberler savaş sansürü tarafından engellemişti.


Daha da şaşırtıcı olanı savaş bittikten sonra da Katin Katliamı’nın aydınlığa kavuşturulamamasıydı; Katin cânileri (!) Nurnberg Mahkemesinde Sovyet yargıçlar tarafından yargılandılar (!) ve elbette katliamın Naziler tarafından yapıldığı iddiasını kovuşturmaya çalıştılar. Ne var ki Naziler daha beterini misliyle yaptıkları hâlde bu hadisede suçlu görünmüyorlardı bu yüzden suçlama düştü ve dava kapatıldı. Meselenin daha dikkat çekici yanı ise; Soğuk Savaş döneminde İngiltere’de yaşayan Polonyalıların Londra’da bu hadiseyi hatırlatan bir anıt dikmeleri engellendi. Hükümet İngiliz memurların bu olayla ilgili anma törenlerine katılmalarını yasakladı.


Hadisenin hakikati resmen kabullenilmesi için Sovyetlerin dağılmasına kadar beklendiğini görüyoruz. 1990’da Gorbaçev Katin Katliamı’ndan Sovyetlerin sorumlu olduğunu kısmen kabullendi ertesi sene Yeltsin sorumluluğun “kısmen” ifadesini bütünüyle onayladı; ama o tarihte Katin Katliamı’nın sorumluları İngiliz Savaş Suçları Yasası gereğince kapsam dışında bırakılmışlardı.


kaynak: wikipedi
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9
Katyn Ormanı Katliamı

2.Dünya Savaşı'nın hemen başlarında yer alan bir katliam,Müttefikler arasındaki politik dayanışma gereğince pek fazla gün ışığına çıkartılmamış ve Nüremberg Mahkemeleri sırasında bile suç (nedense!) Nazilerin üstüne yıkılmaya çalışılmıştır.

Bu katliam,SSCB'nin NKVD örgütü tarafından Polonyalı asker ve sivillere karşı yapılmış ve Katyn Ormanı Katliamı adıyla anılmaktadır.

1939 Eylül'ünde Polonya'yı işgal eden Almanya,Molotof-Ribbentrop Paktı gereği,Polonya'nın doğusunu da Kızılordu'nun işgal etmesine ses çıkarmamıştı.En az Naziler kadar gaddar olan Sovyet Yönetimi,Polonyalı 18 bin subay,230 bin asker ve 12 bin polisi tutsak olarak almış ve Ekim ayının sonunda bu tutsakları Kozielsk,Starobielsk ve Ostashkovo kamplarına nakletmişti.5 Mart 1940'ta Beria'nın önerisi ve Stalin'in de onayıyla bu tutsakların 15 bininin öldürülmesine karar verildi.

NKVD tarafından 1940 yılının Nisan-Mayıs aylarında işlenen bu cinayetler,Almanların SSCB ile savaşa girip Kızılordu'nun doğu Polonya topraklarını boşaltmasıyla 1943'te ortaya çıktı.Almanlar ilk etapta Smolensk yakınlarındaki Katyn Ormanında katmanlar halinde bir toplu mezar buldular.Yaklaşık 4500 subaya ait olan bu toplu mezarı filme alıp propoganda malzemesi yaptılar.Amaç,İngiliz ve Amerikalıları etkileyip,SSCB'yi Müttefiklerin arasından ayırmaya çalışmaktı.Fakat hem Amerikalılar, hem de İngilizler bu katliamı görmezden geldiler.

Diğer üç kampta da infazlar yapıldı.Bunların çoğu profesör, doktor, mühendis,avukat,gazeteci, öğretmen, bilim adamı gibi sivil Polonyalı aydınlardı.Polonya halkının en eğitimli kesimini oluşturan yaklaşık 22 bin savaş esiri, kafalarından vurulduktan sonra toplu mezarlara gömüldüler.

Savaştan sonra Katyn'de ve diğer kamplarda olanlar hakkında bahsetmek,Polonya'da uzun süre imkansızdı.

Ölenlerin ailelerinin sembolik mezarlarda mum yakmalarına bile izin verilmiyordu.

Sovyet yönetimi bu katliamı uzun yıllar boyunca inkar etti.Ancak 1990'da Gorbaçov bu katliamın SSCB döneminde Stalin'in emriyle yapıldığını kabul etti.Ekim 1992'de de Yeltsin, dönemin Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa'ya katliam ile ilgili olan ve Stalin tarafından imzalanmış belgeleri teslim etti.

Babası da katliamın kurbanlarından biri olan Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda,2007 yılında bu katliamın filmini yapmış."Kaytn" adlı filmi henüz izlemedim ancak resmi sitesine göz atabildim.Dokunaklı bir yapısı olduğu hemen göze çarpıyor.Yukarıdaki bilgilerin çoğunu da zaten bu sitenin Historial Background bölümünden aldım.

Bu olayın beni en çok etkileyen tarafı,SSCB'nin yaptığı bu katliamlardan haberdar olan,insan hakları savunucusu ABD ve İngilizlerin olaya kayıtsız kalmaları,hatta üzerini kapatma gayretleridir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst