sohbet odaları

Kayseri'de Ne Nerede Yenir

EFTELYA

Yönetici
Yönetici
Katılım
30 Ekim 2014
Mesajlar
18,045
Puanları
93
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
1,380
Kayseri Mantısı


Hani herkesin kafasında, o tek kaşığa 40 parça sığdırılandan klasik bir Kayseri mantısı imajı vardır ya işte biz Kayserili olmayanlar için bir şehir efsanesine dönen mantıyı burada gerçekten bulabiliyorsunuz. Ama aslında Kayseri mantısını diğer mantılardan ayıran özelliği sadece “bunları yapan teyze kör oldu” dedirtecek kadar mini mini hamur parçalarına pinçiklenmiş etlerden oluşan mantısının boyutu değil, aynı zamanda da domates salçalı bir suda pişmesi. Yani Kayseri mantısı, domates çorbasına mantıyı hatta mantılı çorbayı andırıyor. İlk gördüğünüzde şaşırmayın diye diyoruz. Ayrıca bizim mantının üstünde gelmesine alışık olduğumuz sarımsaklı yoğurt, mantının yanında ayrıca geliyor ve üzerine baharatlar dışında kırmızı biber & tereyağı karışımı sos da dökülmüyor. Ama lezzeti her haliyle parmak ısıttırıyor.


Kayseri’de Mantı Nerede Yenir?

Kayseri mantısı nerede yenir sorusuna sokakta rastladığımız Kayserililerden aldığımız yanıt oldukça ilgin: Bizim evde! Çünkü anladık ki Kayseri mantısı, Kayseri’ye gelmeden önce bizim de kafamızda kurduğumuz gibi her adım başı karşınıza çıkan turistik bir lezzet değil. Evlerde pilav gibi sık yapılan, dolayısıyla da bir Kayserili için dışarıda yemenin herhangi bir esprisi olmayan bir şey. Yine de zarla zorla da olsa Kayseri mantısını hakkıyla yapan birkaç yerin ismini ağızlardan alabildik: Kaşık-La, Elmacıoğlu, Sultan Sofrası. Hepsini aşağıda restoranlar bölümünde bulabilirsiniz.

Ayrıca Kayseri mantısına doyamayacak, kesinlikle eve de götürmek isteyeceğinizi adımız gibi bildiğimizden her işletmenin kendi mantısının vakumlu paketlerde satıldığının da müjdesini verelim. Fiyatlar ortalama yarım kilosu 15 TL civarında. Buzdolabında en az 2 ay tazeliğini koruyor.

Kayseri SucuğuTemelde etin kıyma haline getirilip baharatlarla harmanlanmasına dayanan sucuk yapımı, Anadolu’nun karasal ikliminde, gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farklarından eti korumanın ve saklamanın en akıllıca yollarından biri olarak süregelmiş. Kayseri sucuğu da, her sucuk gibi sığır eti, sarımsak ve baharat karışımından yapılıyor. Onu süper marketten aldığınız herhangi bir sucuktan farklı kılan ise kurutma, renk verme ve üretim aşamalarındaki teknik detaylar. Öyle bir sucuk ki çiğ yeseniz bile güzel. En büyük rakibi ise Afyon sucuğu. İkisini birbirinden ayıran şey ise Kayseri sucuğunun baharat oranının fazla oluşu ve Afyon sucuğuna göre daha küçük oluşu.


Kayseri’de Sucuk Nereden Alınır ?

Kayseri’de sucuğun iki büyük üreticisi var: Şahin Sucukları ve Başyazıcı. Şahin tüm Türkiye’de en bilinen marka ama Başyazıcı, Şahin’e göre daha geri planda kalan ama Kayserililerin öncelikli tercihi. Bu iki marka da bayilik sistemi ile çalıştıklarından neredeyse sucuk pazarının tümüne hakimler. Kayseri merkezdeki tüm irili ufaklı işletmede ya birini ya ötekini bulabiliyorsunuz. Zaten işletmelerin kapılarında hangi marka ile anlaşmalı çalışıyorlarsa logosu bulunuyor. Herhangi birine girip, iki marka arasından tadım yaparak karar verebilirsiniz ama Biz Kocasinan’daki Çağlar Pastırma ve Sucuk‘tan alışveriş yaptık. Mesela burası Şahin satan bir işletme. Çalışanlar müşterilerle çok ilgili ve et konusunda da oldukça bilgililer. Pastırma ve sucuk hakkında aklınıza gelen her şeyi sorup öğrenebilirsiniz. Genel olarak pastırmanın kilosu 100 -125 TL arasında değişiyor. Ben yanımda taşıyamam derseniz veya evinize sipariş etmek isterseniz buradan istediğiniz yere kargo da yapıyorlar. Yanınıza alacaksanız da her şeyi vakumluyorlar. Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Kızılay Cad. Havuzlu Han 2/C, 38350 Kocasinan/Kayseri Tel: (0352) 222 83 90

Kağıtta PastırmaKayseri’de ilk elden öğrendiğimiz üzere, pastırma için sığırın en çok sırt kısmındaki etler makbulmuş. En pahalı pastırma ise her hayvanın sırt kısmından çok az miktarda çıkan bonfile etten yapılan pastırma olan kuşgömüymüş. Denilene göre en yağsız ve en yumuşak pastırma kuşgömüymüş ama en lezzetlisi olduğu söylenemezmiş. Kayserililer ağırlıklı olarak hayvanın sırt kısmından yapılan, kuşgömüne göre daha yağlı ama daha sert olan kontrafile pastırmayı öneriyorlar. Tütünlük ise, antrikottan yapılan ve hayvanın bel kısmından çıkan orta yağlı sinirsiz bir pastırma çeşidiymiş. Türü ne olursa olsun bir pastırma, tuzlama, kurutma, baskılama, çemenleme gibi uzun işlemler dizisi ile son halini alıyor.

Nedense menülerde pastırmalı yumurta, paçanga böreği gibi basit ve alışık olduğumuz tatlar yok ama kağıtta pastırma diye pastırmanın en lezzetli versiyonlarından biri var. Bildiğiniz pastırmanın, biraz yeşil, biraz kırmızı biber ve domatesle fırın kağıdı üzerine yayılıp fırına verilmesiyle yapılıyor. Fırından çıktığı haliyle de kağıt üstünde masaya geliyor. Hiçbir şeyin hakiki Kayseri pastırmasının tadını bastırmasına izin vermeden, en saf haliyle yemek için ideal.Kayseri’de Pastırma Nereden Alınır ?

Yukarıda anlattığımız ve Kayseri sucuğu için geçerli olan her şey pastırma için de geçerli çünkü aynı markalar pastırma piyasasını da domine ediyorDeveli CıvıklısıKayseri’nin ismini Develi ilçesinden alan, biraz Konya’nın etli ekmeğine benzeyen, çıtır çıtır kuşbaşı etli pidesi. Kesinlikle Kayseri favorilerimizden biri oldu.


Kayseri’de Develi cıvıklısı nerede yenir?

Biz Elmacıoğlu’nda denedik ama Kayseri’de Develi cıvıklısının bir numaralı adresi Bereket Develi Cıvıklısı. Pidesi incecik ve çıtır.YağlamaYağlama için de çıtır olması makbul klasik lahmacunun kat kat kesilip üst üste dizilmiş, daha ıslak ve yumuşak versiyonu diyebiliriz. Yanında da lahmacun gibi yeşillik, limon ve soğan yerine süzme yoğurtla yeniyor.

Etli Yaprak Sarma
Ömrümüzde yediğimiz en başarılı etli yaprak sarmalardan birini Kayseri’de Elmacıoğlu İskender’de yedik desek yalan olmaz. (Buna benzer bir diğer efsane yaprak sarmayı da Ankara, Beypazarı’nda yemiştik) Her biri küçük parmağımız inceliğinde ve uzunluğunda, mükemmel derecede düzgün sarılmış yaprak sarmaların üzerine yoğurt ve domates sos dökülüyor. Bizce Kayseri’deki bir öğününüzde ortaya mutlaka bir porsiyon söyleyin. Bir porsiyon üstüne bir porsiyon daha söyletir cinsten güzel.

Pöç


Sakatat lugatında, pöç eti diye bir kelime olduğunu Kayseri’de öğrendik. Pöç, hayvanın kuyruk sokumu kemiği çevresindeki ete verilen atmış. Kayseri’de sakatatlardan kokoreç ve ciğerin pabucunu pöç dama atıyor. Özellikle sadece kelle-paça-pöç yapan restoranlar bile var. Tandır şeklinde ağır ateşte uzun uzun pişiyor ve kemikli şekilde servis ediliyor. Anlayacağınız tam bir kolojen bombası.

Nevzine Tatlısı
Nevzine, Anadolu’dan çıkma en güzel tatlardan tahin, un, ceviz ve pekmezin harika buluşmasından ortaya çıkan pratik ama bir o kadar da enerji bombası bir Kayseri tatlısı. Yapılışı un helvasına benziyor ama tadı ceviz ve pekmezin de etkisiyle ondan daha zengin. Ne yazık ki nerede yenir bu tatlı sorusuna cevabımız ne yazık ki yok. Çünkü Nevzine aslında restoranların menülerinde sıkça rastlayabileceğiniz veya pastanelerde bulabileceğiniz bir tatlı değil evlerde yapılıp yenilen bir tatlı. Yine de Kaşık-La’da bulunabiliyor diye duyduk.


Su BöreğiGenellikle kahvaltıda yenen Kayseri su böreği bir efsane. Peynirli ve kıymalı versiyonları var. Üst tarafı normal bir su böreğine göre daha yağlı ve çıtır. Belli ki lezzeti de oradan alıyor. Biz Kaşık-La’da yedik oradan hazır paketlenmiş şekilde yanınıza yolluk olarak da alabiliyorsunuz.

Elmacıoğlu İskenderBurası Kayseri mutfağını deneyimlemek için yanıp tutuşan biz turistlere, Kayserililerin ağız birliği etmişcesine önerdiği tek adres. Aslında Elmacıoğlu’nun imza yemeği iskenderi ama menüsünde mantı, Develi cıvıklısı, yağlama, yaprak sarma, kağıtta pastırma gibi Kayseri mutfağı demirbaşları da var. Yediğimiz her şey çok lezzetliydi. Kalabalık bir grupsanız, her şeyden ortaya söyleyip, paylaşın. Eğer siz sizeyseniz de önerimiz iskender, yaprak sarma veya Develi cıvıklısı. Elmacıoğlu’nun birden fazla şubesi var ama 1956’da açılan, kale surlarının olduğu çarşı içindeki ilk şubesini tercih edin. Adres: Kılıçaslan Mh., Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No:56, 38030 Melikgazi Tel: (0352) 223 99 99

Sultan Sofrası

Mini minicik taneli ve suyuna da domatesli Kayseri mantısını yiyebileceğiniz en iyi işletmelerden. Gerçekten koca tabak çıtır çerez misali kaşla göz arasında bitiveriyor. Kelle paça ve işkembe çorbası başta olmak üzere çorbaları da çok başarılı. Adres: Camikebir Mahallesi, Park Blv. No:31, 38040 Melikgazi Tel: (0352) 232 64 25Kaşık-La

Burası, son yıllarda İstanbul ve Ankara’ya da şubelerini açan, Kayseri’den çıkma en iyi yemek mekanlarından biri. En iddialı olduğu konu Kayseri mantısı ama serpme Kayseri kahvaltısı da başarılı. Serpme kahvaltıda ne ararsanız var ama nedense kaymak ve pastırma ekstraya giriyor. Sonuçta insanlar Kayseri geldiğinde sucuğu ayrı sahanda sade, yumurtayı da pastırmalı görmeyi bekliyor. Peynirli veya kıymalı olarak iki çeşitte gelen su böreği de çok başarılı hem böreği hem de mantıyı paket olarak da alabiliyorsunuz. Ayrıca burada her yerde kolay kolay bulunmayan Kayseri tatlısı Nevzineyi de bulabiliyorsunuz. Adres: Alparslan Mh.Bahar Cd. (Kayseripark AVM’ye 150 m. mesafede) No:43/A Tel: 0352 – 223 99 66


Çemen’s Gurme

Genellikle yerellerin tercihi olmasa da turistler için Kayseri’nin modern anlamda şarküteri hizmeti veren en popüler kahvaltı ve yöresel ürün satış noktası. Kayseri’de 3 yerleri var ama Türkiye’nin her yeribe online sipariş de alıyorlar. Özellikle kahvaltısı çok meşhur. Yakında İstanbul’da da şube açıp Namlı Gurme ile yarışırlarsa şaşırmayız. Adres: Esenyurt Mahallesi, Erciyes Blv. No:176, 38050 Melikgazi Websitesi Tel: (0352) 333 72 72


Bereket Develi Cıvıklısı


Kayseri’de Develi cıvıklısının bir numaralı adresi. Pidesi incecik ve çıtır. Develi cıvıklısı kadar ünlü bir diğer spesiyali de kapalı pidenin
içinde tahin ve ceviz karışımı tatlı pidesi cevizli. Kaymaklı fıstıklı kadayıfı da çok başarılı. İşletme, ev yapımı yoğurt da ikram ediyor. Adres: Gültepe Mahallesi, Şehit Üstegmen Mustafa şimşek cad gültepe melikgazi, gültepe, 38030 Melikgazi Tel: (0352) 236 01 21Avlu Restoran

Kayseri Büyükşehir Belediyesince restore edilerek yeniden canlandırılan Tarihi Kayseri Mahallesi’nde, otantik bir taş konakta geleneksel Kayseri yemeklerini deneme fırsatını kaçırmayın. Tarihi Avlu Restoran’da yemek yemeseniz bile mutlaka girip bir içini görün. Aylardan kışsa, Avlu Restoran’ın karşısındaki Vera Cafe’de sahlep keyfi de kaçmaz. Adres: Nazımbey Caddesi Setenönü Mahallesi (Kiçikapı Karakol Arkası) Tel: 0352 333 6 999


Konak Restoran

Talas bölgesindeki otantik bir Kayseri konağında, geleneksel Kayseri mutfağı tatlarını denemek isterseniz en uygun adreslerden. Kaburga dolması ve cağ kebabında iddialı. Mekanda canlı müzik de oluyor. Adres: Harman Mah. Erhan Cad. No: 85


 

Türk

Altın üye
Katılım
25 Nisan 2013
Mesajlar
9,095
Puanları
93
Yaş
29
Tepkime puanı
883
Kayseri nin hamur işleri iyidir.
Mantı bunların başında gelir.
Yağlama ise en çok beğendiğim tatlardandır.
 

Simeranya

Bronz Üye
Katılım
9 Nisan 2017
Mesajlar
1,739
Puanları
93
Tepkime puanı
783
Yağlamayı hala yemedim çok merak ediyorum, İstanbul'da en iyi yağlama nerede yapılır?
 

Noah

Platin Üye
Katılım
28 Aralık 2014
Mesajlar
13,732
Puanları
93
Tepkime puanı
819
Şu yağlamayı Kayserililer kadar iyi yapan yok.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst