sohbet odaları

Kimyasal Bağlar Ve Özellikleri Kısaca

DieBesTe.

Bronz Üye
Katılım
8 Eylül 2012
Mesajlar
4,094
Puanları
36
Yaş
29
Tepkime puanı
0
Kimyasal Bağlar Ve Özellikleri Kısa : kimyasal bağlar kısaca , kimyasal bağ nedir kısaca , kimyasal bağın özellikleri kısaca vs..

Kimyasal bağlar ve özellikleri hakkında birçok paylaşım yaptım. Bu konuda kısa bir şekilde anlatılmış kimyasal bağlar ve özelliklerinin özetini bulabilirsiniz.

kimya kimyasal bağlar, iyonik bağlar ve özellikleri, kimyasal bağın özellikleri, iyonik ve kovalent bağların özellikleri, atomların kimyasal bağları, apolar kovalent bağlar, kovalent bağ ve özellikleri, kimyasal bağda elektronlar etkilimidir

Kimyasal Bağlar Ve Özellikleri



Atomları birbirine bağlayan ve bir arada kalmalarını sağlayan kuvvetlere, kimyasal bağlar denir. Kimyasal bağlar, aslnda atomları birbirine çeken elektriksel çekim kuvvetleridir.
Başlıca iki türlüdür:

1- İyonik Bağ: (+)Yüklü iyon (katyon) ve (-) yüklü iyon (anyon) arasında elektron alışverişi şeklinde gerçekleşen bağdır.
Örneğin Klor (17) atomunun kararlı hale geçmesi için1elektron alması gerekir. Sodyum (11)atomunun kararlı hale geçmesi içinse 1 elektron vermesi gerekir.

Klor atomu sodyumun 1 elektronunu alarak (-) yüklenir. Böylece klor anyonu oluşur. Sodyum atomu ise elektron verdiği için (+) yüklenir ve sodyum katyonunu oluşturur. Oluşan anyon ve katyon zıt yüklere sahip olduğundan birbirini çeker. Anyon ve katyon arasındaki bu çekim kuvveti bir bağdır ve iyonik bağ olarak adlandırılır. Sonuçta tuz oluşur.
İyonik bağ içeren yapılar moleküllerden oluşmaz, iyonlardan oluşur.

İyonik bağ sadece tek bir sodyum iyonu ve tek bir klor iyonu arasında olmaz. Her bir iyon tanesi, zıt yüklü iyonlar tarafından sarılır ve yığınlar oluşur.

2- Kovalent Bağ: Atomlar arasında, son katmanlarda yer alan elektronlardan bazılarının ortaklaşa kullanılmasıyla oluşan bağa denir.

Kovalent bağ kuran atomlar arasında ortaklaşa kullanılan elektronlar, her iki atomu da dublet ya da oktete ulaştırır. Her iki atoma da iyon diyemeyiz. Çünkü elektron (bilgi yelpazesi) almamış, vermemişlerdir.
Kovalent bağ aynı cins atomlar arasında oluyorsa apolar kovalent bağ adını alır.

Örneğin:

Flor (9) atomları arasında:
Kovalent bağ farklı cins atomlar arasında oluyorsa polar kovalent bağ adını alır.

Örneğin:

Hidrojen (1) ve Klor (17) atomları arasında:
Kovalent bağlı yapılar molekül oluşturur.
Atomlar arasında elektron ortaklaşması veya elektron alışverişi olmazsa kimyasal bağ da olmaz.

 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst