sohbet odaları

Kızılderili Tehciri 1830-1832 | Indian Removal

Çavla n

Bronz Üye
Katılım
5 Şubat 2018
Mesajlar
4,091
Puanları
93
Tepkime puanı
1,297
Kızılderili Tehciri , 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetiminin politikası olarak, güneyde Mississippi Nehri'nin doğusunda yaşayan Amerika Birleşik Devletleri Kızılderililerinden Çerokiler, Çikasovlar, Çoktavlar, Krikler ve Seminolelerden oluşan Beş Uygar Kabilenin MississippiNehri'nin batısına ve kuzeydeki daha ufak kabilelerin Kızılderili Toprakları'na tehcir ettirilmesidir. Kızılderili Tehcir Yasasının (Indian Removal Act) Amerika Birleşik Devletleri başkanı Andrew Jackson tarafından 26 Mayıs 1830 tarihinde imzalanmasından sonra yürürlüğe konmuştur. Tehcire karşı direniş gösteren kimi kabileler Kızılderili Savaşları denen bir dizi savaşa girmişlerdir.


Güney Tehcirinde, Gözyaşı Yolu denen sürgünde bu "Beş Uygar Kabile" günümüzdeki Oklahoma ve kısmen Kansas eyaletlerine denk gelen Kızılderili Toprakları'na yerleştirilmişlerdir. Bunların bazıları tehcire karşı güçlü bir direniş göstermiştir. Geride yalnızca bir parça kabile kalmıştır: Kuzey Carolina'da Çerokilerin Doğu Bandı, Çoktavların Mississippi Bandı, Florida'da Seminole kabilesi ve Atmore, Alabama'da Krikler.


Kuzey Tehcirinde, Eski Kuzeybatı Kabileleri bu Beş Uygar Kabileye göre daha ufak ve parçalanmış durumda olduklarından anlaşmaya dahil edilip tehcire katılmaları dönem dönem olmuştur. Şavniler, Odavalar, Potavatomiler, Sauklar ve Meskvakiler anlaşmayı imzalar imzalamaz Kızılderili Toprakları'na tehcir edildiler. 1832'de bu tehcire direniş gösteren Sauk ve Meskvakilerin reisi Kara Şahin (Makataimeshekiakiak) kendi kabilesiyle Illinois'e geri dönmüş ve direnişi savaşa çevirmiş, fakat Kara Şahin Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri ordusu ve Illinois milis güçlerince yenilgiye uğratılmıştır.


wikizero
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst