sohbet odaları

Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki fark nedir ?

MaxCadY

Elmas Üye
Katılım
12 Nisan 2019
Mesajlar
18,995
Puanları
38
Tepkime puanı
2

Klasik fizik ile kuantum fiziği arasında fark var mı, Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki fark nedir, Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki fark, Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki fark varmıdır

1- Klasik teorik fizikte büyük parçaların her zaman küçük taneciklerden oluştuğu düşünülür.

2- Kuantum fiziğinde Taneciklerin dalga karakterinde hareket ettiği düşünülür. Bu düşüncenin uygulanması birçok matematiksel işleme dayanır.

3- Cisim bir bütün olarak incelenir ve newton formalizasyonu kullanılır. Cismin ve taneciklerin hareketi değil kütle merkezinin hareketi incelenir.

4- Taneciğin enerjisi ve gerekli büyüklükler Schrödinger dalga denkleminde yerine yazılarak bu denklem çözülür.? (pisi ) ruh anlamına gelir.

5- Taneciğin gelecekteki durumu ilk durumda verilen enerji, momentum gibi büyüklüklerle tespit edilir. Cismin üzerine etkiyen kuvvet ile de bu belirlenir.

6- Taneciğin ilk durumu kesinlik içermediği için gelecekteki durum da kesim bilinmez , tespit edilemez kuantum mekaniğin saptamaya çalıştığı ve arasındaki ilişkilerini araştırdığı büyüklükler olasılıklardır bu maddelerden yola çıkıldığında, genel olarak klasik teorik fizik geçersiz yaklaşımı yanlıştır. Bunun yerine klasik teorik fizik kuantum fiziğinin bir yaklaşımıdır. Bir özel durumdur ifadesi daha doğrudur.

7- Klasik fizikte uzay ve zaman süreklidir. Kuantum Fiziğinde süreksiz ve kesiklidir. Bu bakımdan Klasik fizikte nesnelerin özellikleri sürekli birer değişkendir. Oysa ki Kuantum Fiziğinde tüm bu değişkenler süreksiz olup ani sıçrayışlarla bir durumdan diğerine geçiş olur.

8- Klasik fizikte determinizm yani “belirlilik” vardır. Oysa ki Kuantum fiziğinde olaylar determinist olarak gelişmezler. Daima belli bir olasılık yüzdesi bulunur.

9- Klasik fizikte bulunan determinizm nesnellikle el ele gider. Yani, nesnelerin birbirlerinden bağımsız oldukları ve her bir nesnenin çevresinden yalıtılarak incelenebileceği inancı ve görüşü vardır. Oysa ki Kuantum Fiziğinde nesneler birer enerji dalgası olarak görüldüğünden klasik anlamda “nesnellik” kaybolmaktadır. Yerine bütünsel bir etkileşim ve evrende sıçramalarla değişim kavramları ileri sürülmektedir.

10- Kuantum Kuramı gözlenen ile gözleyeni ayrı saymaz. Yani, biri diğerini etkileyip değiştirebilir. Bu bakımdan bağımsız nesne kavramı yok olduğu gibi etki edip dönüştürme yeteneğinin sadece canlılara ait olmadığı da söylenebilir.
 

Türk

Altın üye
Katılım
25 Nisan 2013
Mesajlar
9,095
Puanları
93
Yaş
29
Tepkime puanı
885


Turizm mi, oo güzel iş birader, Fransızlar, Ruslar takılırsın artık :D

Tamam lan biri fizik okuyordu kim lan o ?
Ben Fransız ve Rus sevmim , ben Ukrayna'lı sevim :o
Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki farkı da bilme ha n'apacaksın olum nerde işen yarayacak .
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,081
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,724
Ben Fransız ve Rus sevmim , ben Ukrayna'lı sevim :o
Klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki farkı da bilme ha n'apacaksın olum nerde işen yarayacak .
Fizikçi bir hatun buldum ona hava atacaktım lan bir b.ka yaramıyonuz a. Neyse seninle Demirspor maçı önce görüşürük.

Ukrayna'lı hatunda çok geliyor olum karınca gibiler, seç beğen s.
 

Alavarez

Gümüş Üye
Katılım
16 Şubat 2014
Mesajlar
5,460
Puanları
93
Konum
Ankara
Tepkime puanı
1,767
Klasik fizikte haa tamam şimdi anladım dersin kuantumda yine bi bok anlamadım dersin.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst