sohbet odaları

Klorofil Nedir ?

Kuzey

Elmas Üye
Katılım
10 Eylül 2012
Mesajlar
19,396
Puanları
38
Yaş
27
Tepkime puanı
4
Klorofil Nedir ?

işılbileşimin yoğunluğu , klorofil nedir , klorofilin kimyasal yapısı

Klorofil, bitkilere yeşil renk veren, özümleyici kimyasal boya maddesidir. Bitkilerin körpe saplarında ve yapraklarında bulunur. Klorofil ayrıca, ışılbileşim (fotosentez) adı verilen ve sonunda oksijenin açığa çıktığı Güneş ışığı etkisiyle oluşan süreçte, katalizör işlevi görür. Bu işlev klorofilin en önemli özelliğidir. Işılbileşim: Bütün bitkilerin yaşamlarını sürdürmek için kor-bonhidrath besinlere gereksinimi vardır.

Bitkiler topraktan su ve azot, havadan karbondioksit alırlar. Bitkilerin aldıkları maddeleri birleştirip karbonhidratlara (organik besinlere) dönüştürmesine ışılbileşim adı verilir. Bu olayda birleştirmeyi gerçek-leştiren klorofildir. Klorofil ışılbileşim için gereken enerjiyi, Güneş ışınlarından soğur-duğu ışık enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek sağlar.

Klorofil ışınları, özellikle kırmızı renkteki ışınları soğurur. Soğurulan kırmızı ışınlar proto-plazmada (hücrede kimyasal ve biyolojik değişmelerin olduğu bölüm) düşük sıcaklıkta bileşim yapılmasını olanaklı kılarlar. Işılbileşim sonrasında karbonlu besinler oluşur. Yeşil renkli bitkiler havadan aldıkları karbondioksitle, topraktan aldıkları azot bileşiklerini ve suyu birleştirerek şeker, nişasta, organik asitler, glikoz, yağ ve protein yaparlar. Işılbileşim sürecinin sonunda inorganik maddeler organik maddelere dönüşmüştür.

Yeşil bitkiler bu olaydan sonra havadan aldıkları karbondioksitin karşılığı olarak oksijen açığa çıkarırlar. Klorofilin ışıl-bileşiminde katalizör işlevi görebilmesinin bir başka önemli koşulu da ışıktır, örneğin su dolu bir cam kavanozun içine karbondioksit kattıktan sonra, yeşil yapraklı bir bitki konulsun. Kavanoz bir süre Güneş ışınları etkisi altında bırakılsın. Deneme süresi sonunda suda, kimyasal çözümleme yapılırsa, karbondioksit oranının azaldığı buna karşılık oksijen oranının arttığı görülecektir.

Güneş ışınlarının etkilemediği durumda, örneğin karanlıkta ise sudaki karbondioksit oranı fazlalaşır. Bit-kibilim hücre düzeyindeki bu değişimleri, klorofil ve öbür etmenlerin etkilerini inceler. Yeşil bitkilerin Güneş ışınlarını alması durumunda oksijen açığa çıkardığını ilk kez, XVIII. yüzyılın sonunda, ingiliz bilim adamı Priestley ortaya koymuştur. Daha sonraları Senebier, In-genhouz gibi bilim adamları bitkilerin ışık etkisi altında havadan ve sudaki erimiş gazlardan karbondioksit alıp oksijen açığa çıkardığım kanıtladılar.

Yaşil renkli bitkiler bir yandan karbon bileşikleri oluştururken bir yandan da solunum yapmaya devam ederler. Bu oluşum eşzamanlı ve birbirine karşıt durumdadır; fakat solunum ve klorofil özümlemesi birbirini bütünler.Klorofilsiz bir bitki karbonhidratları yapamaz. Solunum yoluyla havadan karbondioksit almayan bitki ışılbileşimi gerçekleştiremez.

Klorofilin Kimyasal yapısı: Klorofil, kimyasal açıdan içinde magnezyum bulunan bir porfirindir (çok kararlı kimyasal bileşik). Klorofilde karbon, hidrojen, oksijen, azot ve magnezyum birleşir. Billurlaşması yeşil iğnecikler biçimindedir. Doğal olarak proteine bağlı durumdadır.

Kloro-plastin adı verilen bu protein karmaşığı (kompleksi) yaprakların yeşil dokusunun en önemli bölümüdür. Kloroplast adı verilen klorofil tanecikleri hücrelerde protoplazmanın içinde bulunur. Kloroplast, ışık etkisi altında kalan bitki hücrelerinde oluşur.

Klorofil, ksantofil ve karoten gibi boya maddeleriyle karışık olarak hemen hemen bütün yeşil bitki organlarında vardır. Bitkilerin toprak altındaki bölümlerinde, asalak ve çürükçük bitkilerde ise klorofil bulunmaz. Kimi bitkiler (eğrel-tiotları, fıstık çamı ve öbür kozalaklılar) karanlıkta yeşillene-bilirse de, yeşil renkli bitkilerde klorofilin oluşması için genellikle ışık gereklidir.

Az ışık alan bitki soluk bir renk alır ya da beyazlaşır. Bu durumda bitkinin kloropalstma sarı bir boya maddesi olan ksantofil karışmıştır. Bitkilerde klorofilin o-luşması sürecinde, ışığın yanı-sıra topraktan alınan kimyasal maddeler de gereklidir. Eriyik durumundaki demir, magnezyum ve nitratlar topraktan alınır; bu maddelerin gerekli ölçüde alınmaması durumunda da bitkinin renginde sarılaşma görülür.

Işılbileşimin yoğunluğu: Işılbi-leşimin yoğunluğunu klorofil özümlemesi belirler. Yoğunluk klorofilin belirli bir sürede so-ğurduğu karbondioksit ve ışılbileşim sonrası açığa çıkan oksijen niceliğiyle ölçülür. Bu ölçümde ayrıca ışık yoğunluğunun, havadaki karbondioksit oranının ve sıcaklığın etkileri de göz önünde bulundurulur, örneğin çok az ışık etkisinde klorofil özümlemesi gerçekleşmez. Klorofil özümlemesinin yoğunluğu ışık etkisinin yoğunluğuna göre değişir. Yeterli yoğunlukta ışık ve 40°C sıcaklıkta özümleme yoğunluğu en yüksek noktaya varır (0°C’de özümleme, gerçekleşmez). Daha yüksek sıcaklık dereceleri bitki hücresinin plazmasına (bitki yapısındaki sıvı bölüm) olumsuz etki yapar ve özümlemenin yoğunluğu azalır.

Alıntı​
 

imported_The

Bronz Üye
Katılım
9 Ekim 2014
Mesajlar
3,249
Puanları
38
Yaş
27
Tepkime puanı
3
yeniliyor mu? yiyen yeşil olur mu ;p
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst