Neler yeni
IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu

MaxiForum.Net Sizlere Instagram, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya alanında destek hizmeti sunar, ve yoğun ilgi gören webmaster konularını ele alır. Aynı zamanda da hızlı ve güvenilir bir şekilde ticaret yapma imkanı sağlar.Forumun hiçbir alanında üyelik zorunlu değildir.Yinede dilerseniz bize katılabilirsiniz.

Köpeğinizin Kuyruk ve Kulaklarını Kesmenin Zararları Nelerdir?

Aze

Çok Aktif Üye
Yönetici
Katılım
10 Eki 2018
Mesajlar
3,890
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
2,814
Köpeklerin sırf estetik kaygılarından dolayı kulak ya da kuyruklarının kesilmesi oldukça can sıkıcı sonuçlar doğurabilir. Evet belki de görünüm açısından onlara ve sahibi olarak size özel bir hava katabilir ancak köpeklerin kuyruklarının ya da kulaklarının kesilmesinde sonradan oluşacak birçok önemli sorunu da asla görmezden gelmemek gerekir. Ki bu aşamaların genel yapısı göz önüne alındığı zaman köpeklerde bu tarz operasyonlar küçük gibi gözükse bile onlara hem travmatik hem de sağlık açısından uzun süreli zararlar verir. Ki ülkemizde yasaklı konumda da olan bu tarz kesme müdahaleleri dahilinde de birçok sıkıntının baki kalma olasılığı da çok yüksek.

Ameliyatlar Risk Dolu

Köpeklerin kulak ya da kuyruklarının kesimi için birçok ameliyat modeli söz konusu. Ancak bu ameliyatların risk dolu olduğunu kesinlikle unutmadan hareket edin. İlk bakışta bu tarz operasyonlar sizin gözünüze risksiz ve basit gelebilir ancak, her operasyonun riski çok fazladır. Anestezi ilk risk olsa da tek risk kesinlikle değildir. Köpekler bu tarz operasyonlar sonrasında enfeksiyon kapabilirler. Bu durum ölüme dek varabilen birçok hastalığı da beraberinde getirebilir. İşte bu sebepten dolayı da köpeklerin kulak kesimlerini kesinlikle denememenizi öneririz. Bunu yapmanın herhangi bir zorunluluk olmadığını biliyorsunuzdur zaten. Onlara bu tarz bir acı aşılamak yerine çok daha özel vakitler geçirmeniz mümkün hale gelebilir.

Ameliyatlar Ağrılı Geçer

Bu tarz ameliyatlar biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi göze basitmiş gibi gözükse de köpekler için çok ağrılı ve sancılı geçer. Çünkü köpeklerin acı eşikleri insanlara oranla çok daha farklı ve dayanılmazdır. Öyle ki kulaklar da köpeklerin en hassas noktaları olduğu için bu tarz operasyonlar sonrasında bazı zamanlarda haftalar süren bir acı durumu da onların olacaktır. İşte bu noktada da böyle bir acı haline hiç gerek olmadığını düşünen kesimdeniz bizler. Bunun yerine sizler köpeklerinize sevgi dolu bir gelişim süreci tanıyıp o şekilde eğitime dahil ederseniz eğer çok daha verimli bir dönem yaşama şansını da arttırmış olursunuz.

Kulaklar Köpekler İçin Önemlidir

Kulaklar köpeklerin en önemli iletişim araçları olmaktadır. Çünkü köpekler günlük yaşantılarında her zaman kulaklarını kullanarak adım atarlar. Bu onlara bir nevi özgüven de aşılamış olur. İşte bu sebepten dolayı da kulak ya da kuyruk kesmeden onların daha rahat hareket etmesini sağlamış olacaksınız. Her açıdan verimli bir köpek bakımı açısından bu tarz aşamaları muhakkak denemelisiniz. Sırf estetik bir kaygıdan dolayı köpeklerinizi bu tarz can sıkıcı bir konuma kesinlikle mahkum etmeyin. Bunun yerine onlarla hoş vakitler geçirmek ve daha da fazla eğlenmek çok daha iyi olacağından da şüphe etmemelisiniz.

Türkiye’de Yasak Mı?

Türkiye’de köpeklerin kulak ya da kuyruklarının kesilmesine dair yapılan müdahaleler Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nda Yasak Müdahaleler başlığı altında değerlendirilmektedir. Bu sebepten bu tarz tüm müdahaleler yasak olarak kabul edilmiştir ve cezai yaptırımlara tabii tutulmaktadır. Hayvanların kuyruk ya da kulaklarının kesilmesi, ses tellerinin alınması gibi birçok müdahale ihbar halinde önemli cezalarla karşılanmaktadır.
 

Abaris

Çok Aktif Üye
Moderator
Katılım
24 May 2016
Mesajlar
21,587
Puanları
63
Konum
the walking dead
Tepkime puanı
405
yasak olmasına rağmen kesiliyor
çoğunlukla rottweiler kangal ve av köpeklerin kesiliyor
 

Benzer konular

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst