sohbet odaları

Konsantre olamayan çocuk duyma sorunu yaşayabilir

Onurcan

Elmas Üye
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
34,405
Puanları
48
Yaş
22
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
56
Okula başlayan çocukların muhakkak bir uzman kulak burun boğaz hekimi tarafından muayene edilmesi, kulak sorunları varsa çözülmesi gerektiğini dile getiren Dr. Fulya Aydın, "Çocuğunuz yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Beraberinde sorumluluklar ve bazı sorunlar sizleri bekliyor. Elbette kural değil ama okula başlanan ilk aylarda bazı okul çağı enfeksiyonlarının geçirilmesi ve bağışıklık kazanması çocukların büyük çoğunluğunun yaşamasını beklediğimiz bir sıkıntıdır. Bir diğer sorun ise derslere ve öğretmene alışma ve konsantrasyon problemleridir. Öncelikle hiperaktivite ve dikkat eksikliği kararını elbette çocuk psikiyatristi verir ancak öncesinde elenmesi gereken başka sorunlar da olabilir. Örneğin çocuğunuz iyi duyamadığı için konsantre olamıyor olabilir. Bu akla gelmesi ve mutlaka araştırılması gereken bir durumdur" dedi.

Kulak sorunlarına erken dönemde tanı konulmadığı takdirde kalıcı işitme kayıplarına sebep olabileceğini ve bireyin tüm yaşantısını etkileyecek hale gelebileceğini söyleyen Dr. Aydın, "Yine aynı şekilde çocuğun gece uykularını bozan ve dolaysıyla kulağını etkileyen şey büyümüş bir geniz eti veya büyük bademcikler olabilir. Tüm bunlar erken tanı ile tedavisi mümkün problemlerdir ve okul başarısında son derece önemlidir" diye konuştu.
İşitme yönünden yapılacak detaylı bir muayene ve sonrasında timpanometri denilen ve çocuklarda objektif sonuçlar veren testin yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Aydın, test ile kulak zarı arkasında sıvı olup olmadığı ve zarda çökme veya orta kulakta basınç değişikliği oluşturan problemlerin olup olmadığının da izlendiğini belirtti.

Geniz etinin varlığı da çocuğun okul başarısını etkileyen diğer önemli kulak burun boğaz hastalığı olduğunu kaydeden Dr. Aydın, "Gece uyku kalitesi düşük olan bir çocuğun gün içinde huzursuz ve aksi davranışları ile beraber derse konsantrasyonu düşük olacaktır. Çok şımarık, aşırı hareketli veya dersi dinlemeyen bir çocukta temel problem ciddi bir burun tıkanıklığı olabilir. Yarattığı sıkıntılar çok olsa da tanısı ve tedavisi mümkün olan ve zor olmayan geniz eti ve işitme azlığı gibi durumlarda da her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi esastır. Önemli olan şüphelenerek doğru adrese doğru zamanda başvurmaktır" dedi.

Alıntı
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst