Kumda Kahve Nasıl Yapılır

Özlem

Yönetici
Co Admin

Malzemeler

Kahve
Su
Bakır cezve
Şeker
Akvaryum kumu ya da kumda kahve kumu
Sac tava
Ocak
Yapılışı
1. Adım

Evde kumda kahve yapmak istediğinizde ısıyı hemen alan ve dağıtan sac tava kullanabilirsiniz.
Sac tavanın içine akvaryum kumunu yahut kumda kahve kumunu eşit şekilde dağıtın ve ocağın altını açın.
Birkaç dakika içinde kumun ısınmasını sağlayacaksınız.
Sac tava bulunamadığı durumlarda fırın tepsisi de işinizi görecektir.
2. Adım

Kumun ısındığından emin olduktan sonra kaç kişi için kahve hazırlayacaksanız, cezve içine kahve ve suyu ölçülü oranda ekleyiniz.
Eğer şekerli kahve içecek olanlar varsa cezve içine şeker de eklenir ve karıştırılır.
Isınan kumun içine cezve yerleştirilir ve usul usul cezve yerinde gezdirilir.
Aynı anda birkaç adet cezveyi tavaya koyabilirsiniz.
Eğer birkaç adet cezve ile kumda kahve pişirmek isterseniz, kontrollü olmanızı öneririz. Çünkü kum ısıyı hemen alacağı için kahveniz taşabilir.
Kahveleri sıcak ve taşırmadan servis etmek için; cezve kumda ısınırken bir yanda kahve fincanlarını hazır etmeniz önerilir.
3. Adım

Kum üzerinde birkaç dakika gezdirilen cezve, ısınmış hale gelir.
İlk köpürmeyi fark ettiğiniz anda fincanlara köpüğü alabilirsiniz.
İşinizi kolaylaştırmak adına, kumun içindeki cezveyi daire çizerek gezdirebilirsiniz.
Dairesel hareketler ile kahvenin daha hızlı ve kolay yöntemle pişmesi sağlanır.
İlk köpürmede fincanlara köpükler dağıtıldıktan sonra kahvenin geri kalan kısmı da fincanlara eklenir.
Isınan kumu defalarca ısıtabilirsiniz. Bu nedenle kumda kahve yaparken pişirme sonrasında kumları dökmenize gerek kalmayacak.
Ayrıca kumda sadece Türk kahvesi değil; dibek ve menengiç kahvesi de pişirebilirsiniz.

Alıntı

diE

Bronz Üye
Kumu bilmem uğraşamamda zaten üşengeç bi adamım.
Ama mangaldan sonra közde ağır ateşte güzel oluyor.