sohbet odaları

Kuvvet nedir,kuvvetin cisimler üzerindeki etkileri nelerdir

Z

Z3yn3P

Guest
kuvvet nedir
kuvvetin cisimlere etkileri
kuvvetlerin cisimler üzerindeki etkileri
kuvvetin cisimlere etkileri konu anlatımı
kuvvet hakkında genel bilgiler

Cisimlerin hareket ve şeklinin değişmesine neden olan etkiye kuvvet denir.Örneğin, Dünya cisimleri kendine doğru çekiyorsa cisimlere bir kuvvet uyguluyordur Mıknatıs demiri çekiyorsa ona bir kuvvet uyguluyordur.

UYARI:Kuvvetlerin bileşkelerinin büyüklüğü,kuvvetlerin cebirsel toplamından büyük,farkından küçük olamaz


KUVVETİN CİSİMLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
1 Kuvvet cisimleri hareket ettirir (Bir cismi elinizle iterseniz onu hareket ettirebilirsiniz)
2 Hareket eden cisimleri durdurur (Hareket eden bir cisme hareket yönüne zıt bir kuvvet uygulanınca cisim yavaşlar ve durabilir)
3 Hareket eden cisimlerin hareket yönünü değiştirir
4 Cisimlerin şeklini değiştirir

Ağırlık Mekezi
Bir cismin ağırlığının uygulama noktasına o cismin ağırlık merkezi denir Ağırlık merkezi G harfi ile gösterilir

NOT1:Cisimden bir parça çıkarılması yada eklenmesi halinde,ağırlık merkezinin değişmemesi için çıkarılan yada eklenen parçaların ağırlık merkezine göre simetriğindeki parçalar çıkartılmalı yada eklenmelidir.

NOT2:Bir cismin dengede kalabilmesi için ağırlık merkezinden indirilen düşey doğrunun taban düzlemi içinde kalması gerekir.

Moment
Kuvvetin döndürme etkisine moment denir.F kuvvetinin O noktasına göre momenti M= Fd bağıntısıyla bulunur.Moment vektörel bir niceliktir, dönmenin yönüne göre + veya - işaretli olabilir, şekil 2 deki F kuvvetinin O noktasına göre momenti M= Fdsin0 eşitliğinden bulunur Kuvvet O noktasına göre + yönde döndüreceğinden, momentin işareti + olacaktır.

NOT1:Eğer bir cisme birden fazla kuvvet uygulanırsa bu kuvvetlerin bileşke momenti hesaplanabilir Bunun için kuvvetlerin moment alınacak noktaya göre momentleri işaretleri ile bulunarak toplamı alınır.

NOT2:Kuvvet doğrudan dönme noktasına etki ediyor veya kuvvetin uzantısı dönme noktasından geçiyorsa bu kuvvetlerin döndürme etkileri (momentleri)sıfırdır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst