Neler yeni
IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu

MaxiForum.Net Sizlere Instagram, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya alanında destek hizmeti sunar, ve yoğun ilgi gören webmaster konularını ele alır. Aynı zamanda da hızlı ve güvenilir bir şekilde ticaret yapma imkanı sağlar.Forumun hiçbir alanında üyelik zorunlu değildir.Yinede dilerseniz bize katılabilirsiniz.

Lozan Barış Antlaşması Zafer mi, Hezimet mi?

Mylife

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Mar 2019
Mesajlar
460
Puanları
0
Konum
Alanya / Antalya
Tepkime puanı
280

Lozan barış antlaşması;

24 Temmuz 1923 de isvicre nin lozan şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ve itilaf devletleri arasında olmuştur. Lozana kadar sevr anlaşması mevcut padişah yönetimi tarafından kabul görmüş, ülke sınırları parcalanmanın eşiğine gelmiş. Bunun olmaması için büyük bir mücadele verilmiş ve türk askerinin vermiş olduğu bu kutlu davada zaferle sonuçlanmış, en son yunan askeri denize dökülmüştür. Daha sonra olayların bu şekilde gelişmesi ile birlikte barış antlaşmaları için masaya oturulmuştur.

Sevr in osmanlı coğrafyasını ve sahip olduğu topraklar üzerinde yıkıcı bir konsepti olduğunu bilmeliyiz. Lozan antlaşması, büyük görüşmeler sonucunda karara bağlanmış ve taraflar arasında imzalanarak şuan ki mevcut ülke sınırları ( hatay dışında ) bütün dünya tarafından kabul görmüştür.

Sevr anlaşmasının bizzat padişah tarafından imzalandığını ve şartlarının çok ağır olması göz önünde bulundurursak lozanın belki eksikleri olabilir ama iki antlaşmayı göz önünde bulundurup objektif bir şekilde karşılaştırma yaparsak, büyük bir zafer olduğunu kabul etmek gerekir.

Tabi bu konuda farklı bakış acıları/düşünceler var, herkesin yaklaşımına saygılı olunması gerekir, doğru bir acıdan bakıldığı sürece.. sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?
 

Benzer konular

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst