sohbet odaları

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

fatal

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Nisan 2020
Mesajlar
14
Puanları
3
Konum
Bursa
Tepkime puanı
11
Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla biraz değişti. Bugün bu işlemin macOS Catalina (10.15) sistemlerde nasıl yapıldığından bahsedeceğim.

Uyarı: Yasal olarak pek çok kurum kabul etse de imzanın belgede bu şekilde yer almasının kabul edilmemesi ihtimaline karşı önceden kurumdan bilgi almakta fayda var. Malum 2020 yılında olmamıza rağmen “ille de fax gönderin” diye direten kurumlar da yok değil.

Adım adım imza eklemeye dönersek;

Öncelikle düz bir beyaz kağıt üzerine tercihen siyah renk mürekkepli kalem kullanarak her zamanki gibi imzanızı atın. Burada dikkat edilmesi gereken özel bir husus yok. Sadece imzanızın düz bir çizgideymiş gibi olması, kameranın algılamasını kolaylaştıracağı için biraz özen göstermekten zarar gelmez.İmza eklemek istediğiniz dokümanı Önizleme (Preview) uygulaması ile açın ve “İşaretleme Araç Çubuğunu Göster” düğmesine basın. Veya Görüntü menüsünden İşaretleme Araç Çubuğunu Göster’i seçin (shift+cmd+A).


İşaretleme araç çubuğundaki “İmzala” düğmesine basın ve kamerayı seçin.

Bu adımda daha önce imzaladığınız kağıdı, kameranın görebileceği şekilde düz olarak tutun. Kamerada gördüğünüz mavi renkli düz çizgiyi, imzanızı düz gösterebilmek için referans olarak kullanabilirsiniz. Ekranda imzanız göründüğünde, “Bitti” tuşuna basmanız yeterli.Artık imzanız, imza listesinde görünecek ve dilediğiniz zaman dilediğiniz belgeye eklemek için hazırda bekleyecek. Dilerseniz listeye çok sayıda imza ekleyebilirsiniz. İmzanız o listeye eklendikten sonra tek yapmanız gereken, imza düğmesine basıp istediğiniz imzayı listeden seçmek ve evrakta istediğiniz yere sürükleyip, lüzumlu hallerde boyutlandırarak yerleştirmek.Kullanmak istemediğiniz imzalarınızı, listeyi açıp yanındaki (x) işaretine basarak silebilirsiniz.Kaleminizin ucunun kalınlığı, imzanın daha görünür olmasını sağlayacağı için benim örnekte yaptığım gibi ince uçlu bir kalem kullanmamak daha sağlıklı sonuç verecektir.

Ayrıca imza düğmesine bastıktan sonra kamera yerine izleme dörtgenini kullanarak da aynı şekilde imzanızı çizmek mümkün ancak çok düzgün bir sonuç elde edemediğimi söylemeliyim.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 7)

Üst