sohbet odaları

Mektubat-ı Rabbani

aRMiNa

Elmas Üye
Mektubat-ı Rabbani

Sual: Anlamasak da, İmam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat’ını okumamız gerekir mi?

CEVAP

Elbette, okumak çok faydalıdır. Mektubat’ı severek okumak, kalbden dünya sevgisini çıkarır. Hattâ Mektubat’a tâbi olanları, Cehennem ateşinin yakmayacağı kendisine bildirilmiştir. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Bir gün amellerimdeki kusuru görme hâli beni kapladı. Büyük bir pişmanlık ve kırıklık içindeyken, (Allahü teâlâ için alçalanı, Allahü teâlâ yükseltir) hadis-i şerifini hatırladım. Sonra, (Seni ve kıyamete kadar seninle vasıtalı ve vasıtasız olarak tevessül edenleri mağfiret ettim) nidası geldi. Kıyamete kadar, vasıtalı ve vasıtasız olarak bizim yolumuza gireceklerin hepsini bana gösterdiler. İsimlerini, soylarını ve memleketlerini bildirdiler. İstesem, hepsini tek tek sayarım. Hepsini bana bağışladılar. (Makamat-i Ahmediye)

Bu müjdeye kavuşmak için Mektubat-ı şerifi okumalı ve öğrenilenlerle amel etmelidir.

ala'turka

Yazar
266 mektup
Gökleri yaratanı ve yıldızları îcâd edeni ve
hepsini hareket etdireni ve aralarında nizâm kuranı görmüyorlar.
Bunu bir şeye karışmaz sanıyorlar.
Ne kadar ahmakdırlar! Ne kadar alçakdırlar!
Bunları akllı bilen, sözlerine inanan ise, bunlardan dahâ alçakdır.
Onların akla dayanan, düzgün ilmlerinden biri geometri dir ki,
ne dünyâ se’âdetine, ne de ebedî kurtuluşa fâidesi yokdur.
Bir üçgenin, üç iç açısının toplamı, iki dik açıya müsâvîdir(eşittir) demek
266 mektup
Gökleri yaratanı ve yıldızları îcâd edeni ve
hepsini hareket etdireni ve aralarında nizâm kuranı görmüyorlar. Bunu bir şeye karışmaz sanıyorlar.
Ne kadar ahmakdırlar! Ne kadar alçakdırlar!
Bunları akllı bilen, sözlerine inanan ise, bunlardan dahâ alçakdır.
Onların akla dayanan, düzgün ilmlerinden biri geometri dir ki, ne dünyâ se’âdetine, ne de ebedî kurtuluşa fâidesi yokdur. Bir üçgenin, üç iç açısının toplamı, iki dik açıya müsâvîdir(eşittir) demek ve bunu isbâtlamak, insanlığa ne kazandırır. ve bunu isbâtlamak, insanlığa ne kazandırır.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)