sohbet odaları

Memoserv set kullanımı

Mylife

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
460
Puanları
43
Konum
Alanya / Antalya
Tepkime puanı
280
Merhaba sevgili if üyeleri,

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu, memoserv set özellikli komutlarının kullanımları olucaktır. Bu servisin set özellikli komut dizinleri çok fazla olmamakla birlikte, bilinmesinde fayda vardır. Bu husus ta sizlere bahsetmek istediğim '' 3 '' ana faktörü aşağıya sıralayacağım.

Notify;

Notify özelliği, sunucu icerisinde alınan notların uyarılma zamanı üzerinde değişiklik yapmamıza olanak tanır. Yani yeni bir not aldığınız da ne zaman, hangi şartlar altında uyarı almanızı belirliyebildiğiniz bir opsiyondur. Şimdi biraz daha derine inelim ve bu kullanımın detaylarından bahsedelim...

Notify kullanımında '' on '' seceneği ile aktif hale getirildiğinde, away den döner dönmez, IRC ye girer girmez ve gönderildiği an uyarı alırsınız.

Kullanım;

/memoserv set notify on => Gönderildiği an IRC ye girer girmez ve away den döner dönmez uyarı alacağım.

Logon;

Logon aktif edildiğinde IRC ye girer girmez ve away den döner dönmez uyarı alırsınız.

Kullanım;

/memoserv set notify logon => On ile bir farklılığı vardır, aynı gibi görebilirsiniz ama dikkat ettiğinizde aynı olmadığını anliyacaksınız.

New;

New özelliği acık iken sadece size gönderildiği an itibari ile uyarı alırsınız.

Kullanım;

/memoserv set notify new

OFF;

Off seceneği kullanıldığında memoserv üzerinden gönderilen herhangi bir not için uyarı almazsınız. Bildirim almak istemediğiniz de bu özelliklerinin hepsini deaktif yapabilirsiniz.

/memoserv set notify off => Tamamen kapandı.

Limit;

Nick iniz üzerinden alacağınız veya yetki sahibi olduğunuz bir kanalın, not alma sayısına bir kısıtlama veya belirleme yapmanıza olanak tanır.

Kullanım;

/memoserv set limit ( sayı ) veya /memoserv set limit #kanal ( sayı )

Eğer numeric değeri '' 0 '' girerseniz, herhangi bir not alamazsınız.

Max alınan not sayısı bağlı bulunduğunuz sunucu ya özgü değişiklik yapılabilir ama ortalama olarak tr sunucularında bu sayı 20 dir.

Forward;

Notlarinizin, memoServ tarafindan otomatik olarak email adresinize gönderilmesi ayarini yapar. Eger ON belirtilmis ise, notlar direk olarak email ile gönderilecek, services tarafindan saklanmayacaklardir. Saklanmalari icin COPY opsiyonunu vermeniz gerekmektedir. Eger OFF opsiyonunu secerseniz, notlariniz, sadece services tarafindan saklanacaklardir.

Dikkat edilmelidir ki, ON durumunda herhangi bir hata yüzünden notlarin size gönderilmesi mümkün olmayabilir, bu vakit bu notlar services tarafindan saklanacaklardir.

Ayrica, COPY opsiyonu acikken, not limitinizi astiginizda da yeni not alirsaniz, bu yeni notlar email ile de gönderilemeyeceklerdir. Bunun icin DEL komutunu kullanarak bazi notlarinizi silmeniz gerekmektedir.

Kullanım;

/memoserv set forward ( ON | COPY | OFF )

Memoserv set konulu eğitimimiz bitmiştir, umarım faydalı olur. İyi forumlar dilerim.
 
Son düzenleme:

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst