sohbet odaları

Mısırın Fethi Hakkında Bilgi

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9

1512 yılında Osmanlı tahtına geçen Yavuz Sultan Selim, il olarak. Çaldıranda Safevi ordularını mağlup etti.

Daha sonra kendisine manevi işaretlerle müjdelenen toprakları fethetmek için harekete geçen padişah, 1516 yılının Ağustos ayında Mercidabık’ta, Sultan Kansu Gavri kumandasındaki Memluklu ordusunu bozguna uğrattı.

Peşinden Filistin dahil Memluk topraklarını fethetti. Artık Mısır’a kadar ordunun önünde çölden başka hiçbir mani kalmamıştı.

Yavuz Sultan Selim, Sina çölünü geçerken Allah’ın yardım ve rahmetinin eseri olarak yağmur yağdı.

Koca ordu, hiç su sıkıntısı çekmeden Mısır’ın başşehri Kahire yakınlarına kadar geldi.

Bu sırada Memluk ordusundan geriye kalanlar Kahire’de toplanarak Tomanbay’ı hükümdar seçmişler ve Ridaneyi de muharebeye hazırlanmışlardı.

Yavuz Sultan Selim, Tomanbay ordusunun ciddi hazırlıklarını haber almış ve askeri dehasını gösteren bir planı tatbik sahasına koymaya karar vermişti.

Mukattam dağının solundan Nil Nehrine uzanan ve 200 topla desteklenene Memluklu harp cephesini aşmak Osmanlı ordusu için son derece tehlikeliydi.

Bunu dikkate alan padişah, Memlukların sabit toplarını kullanmalarına mani olmak için Mukattam dağı arkadan dolaştı ve düşmana yanlardan ve gerilerden taarruz etti.

İki gün bütün şiddetiyle devam eden muharebe, Osmanlı ordusunun galebesiyle neticelendi.

Padişah, zaferden üç gün sonra şehri gezdi. Muharebe meydanından kaçan Tomanbay, Osmanlılara iki defa daha taarruz etmiş, ikisinde de mağlup olmuş ve idam edilmiştir.

Fetihten sonraki ilk Cuma namazını Melik Müeyyed Camii’nde kılan padişah, hatibin, ismini “ Hakimü’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn” şeklinde zikretmesine müdahale ederek “Hadimü’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn” şeklinde düzelttirmiş ve isminin bu unvanla söylenmesi üzerine secdeye kapanıp ağlamıştır

Yavuz Sultan Selim, Kahire’de kaldığı zaman zarfında Mısır’da Osmanlı idari teşkilatı kuruldu.

Mekke şerifi, oğlunu göndererek Kabe’nin anahtarlarını ve mukaddes emanetleri Yavuz’a teslim etti.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst