sohbet odaları

Misyonerlerin Noel Baba efsanesi

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
Misyonerlerin Noel Baba efsanesi

M. Ali Demirbaş
Noel Baba denilen papazı, evliya diye savunmanın maksadı, Hristiyanlığı şirin göstermek değilse nedir?

Sual: (Noel Baba denilen Aziz Nikola, Peygamber efendimizden önce yaşadığına göre, salih bir mümin, hattâ evliya bir zattır) diyerek Noel Baba resimlerini yayımlamak ve onu şirin göstermeye çalışmaktaki maksat nedir?

CEVAP: Noel Baba'nın varlığı bile şüphelidir, varlığını gösteren tarihî bir belge mevcut değildir. (Britannica, Wikipedia)

Aziz Nikola bazı kaynaklara göre 3. yüzyılda doğdu; fakat birçok yazar bunun aksini iddia ederek tarihsel bir kişiliğinin olmadığını savunur. Bazı kaynaklara göre de, Aziz Nikola'nın 325 yılında yapılan İznik Konsiline, Myra Başpiskoposu olarak katılıp, Allah'ın birliğini savunan Aryusçularla tartışması ve tavır alması, onun daha çok tanınmasına sebep olmuştu. Buradan anlaşılacağı üzere, tevhid anlayışını savunanlarla amansız bir şekilde mücadele ederek, Roma ve kilise nezdinde takdir edilmek istiyordu. (Lütfü Özşahin, 25.12.2009)

Noel Baba yortusunun safsata ve efsane olduğu ve İncil'de geçen Noel'le ilgili sözlerin birer peri masalı ve efsane olduğu, İngiliz Durkan Başpiskoposu Dr. David Jenkis'in 21 Aralık 1993 tarihli Milliyet ve 24 Aralık 1993 tarihli Türkiye gazetelerinde çıkan beyanatında açıklandı. (Rehber Ans.)

Tevhid inancına karşı teslis [şirk] inancını savunduğu anlaşılan ve Hristiyanlık propagandasında kullanılan Noel Baba denilen müşrik kimseyi, mümin hattâ evliya bir zat diye savunmanın maksadı, Noel yortusunu meşrulaştırarak Müslümanlara Hristiyanlığı şirin göstermek değilse nedir? Hristiyanlara hoş görünmek için Noel'i kutlayanlar olsa da, Müslümanlar bu küfürden uzak durmalı.

Nevruz, Mihrican [ve Noel] günlerinde, bunların isimlerini söyleyerek hediye vermek haramdır. Bu günleri bayram bilerek vermek, küfür olur. Bu günleri tazim edip kâfire yumurta hediye eden, kâfir olur. Bu günlerde bir şey satın almak da böyledir. Her zaman aldığını alan kâfir olmaz. (Dürr-ül-muhtar)

Bezzaziyye fetvasında, (Nevruz günü, Mecusilerin bayramıdır. O gün, Mecusilerin yanına gidip, onların yaptıklarını yapmak küfürdür. O gün, bayram yapan Müslümanın imanı gider de haberi olmaz) deniyor. Noel günü ve gecesinde ve kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapanın da kâfir olduğu bu fetvadan anlaşılmaktadır. (S. Ebediyye)

Müslümanların Noel'i kutlayarak imanlarını kaybettikleri bir dönemde, onların imanlarını korumak yerine, Hristiyanların, misyonerlerin efsane kahramanı, teslisi yani müşrikliği savunan Noel Baba için evliya veya sâlih mümin demenin âlemi nedir?
 

Türk

Altın üye
Katılım
25 Nisan 2013
Mesajlar
9,095
Puanları
93
Yaş
29
Tepkime puanı
883
Küçükken sana birileri Noel baba hediye getirecek deyip sabahlara kadar bekletip kandırdı mı ?
Noel Baba hediye getirmeyince mi bu kadar kin ve nefret bürüdün be kardeşim .
 

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
şükür biz hiç hristiyan adetlerini bayramlarını kutlamadık iki dinli değilim hem camiye hem kilise gitmem hem kurban hem noel kutlamam
 

EkSen

Altın üye
Katılım
14 Şubat 2014
Mesajlar
9,157
Puanları
63
Tepkime puanı
352
Neredeyse Noel babayı seri katil göstermeye çalışacaklar :)
Yahu bırakın işte Hristiyanların aziz kabul ettikleri yardımsever bir din adamıymış .. Ne bu çamur atma gayreti !
Hristiyanların dini bayramlarını adet edinmek bir Müslümana caiz değildir ama etrafınızda noel kutlayan Hrstiyan komşularınız varsa onlara iyi dilekler de bulunmak yanlış değildir deyip geçin ne büyüttünüz vallahi ..
 

Sezen

Gümüş Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
6,221
Puanları
38
Yaş
31
Tepkime puanı
18
artik yeterli yeter. noel/yeni yil bitto icime gina geldi.tesekkur ederim.
 

silistre

Bronz Üye
Katılım
5 Mart 2016
Mesajlar
2,242
Puanları
36
Yaş
48
Tepkime puanı
0
Noel Baba'da bizim İsa'da bizim, Muhammed'de bizim, çünkü bizler atatürk'ün belirttiği gibi, ''adamların birliğiyiz''
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst