Modern İnsanın Yabancılaşması: Marx'a ve Tönnies'ye Dayalı Bir Yorum

Kimbuhatunyahu?

Gümüş Üye
Katılım
Mayıs 9, 2020
Mesajlar
5,739
Puanları
93
Yaş
23
Konum
Yörüngede değil, huşu düzleminde konyak yuvarlıyor
Tepkime puanı
3,694
Kitap çok az bilinmesine rağmen, ben de kütüphanede yabancılaşma üzerine araştırma rastgele denk gelip okumuştum, bilgi kirliliği olmayan yabancılaşma üzerine güzel başlıklar içeren bir kitap. Fritz Pappenheim bir ekonomist.
Girişte bir kadının darağacındaki cesedin dişlerini sökmeye çalışmasını konu edinen Dişlerin Peşinde resmi var. Yabancılaşma bu resim üzerinden türevlendiriliyor.
Francisco+de+Goya+-+Capricho+12+A+caza+de+dientes+(Out+Hunting+for+Teeth)+.JPG
Biraz daha ilerleyen sayfalarda insanın buhran hissiyatından ve varoluşçuluğun makineleşme süreciyle alakasından, din siyaset itkilerinden bahsediyor. Marx, Tönnies dışında sıkça Weber'in ismi tahmin etmesi güç değil ki dinlerin yabancılaşmaya olan etkisi için protestanlık eleştirisinde sıkça görüyoruz.
Kitaptan iki alıntı bırakacağım,

Bireylerin amaçlarına hizmet etmek için yapılan makine; insan iradesine karşı bağışıklık kazanacak kadar büyük bir güç kazanmıştır. Bizler tarafından yaratılmış olmasına rağmen teknolojik gelişme, kendisini bizim yönetimimizden kurtarmış ve bizzat kendi iç yasasını izler duruma gelmiştir.

İnsan varoluşunun esası olanaklardır. Onlar için (varoluşçular) varoluş, her an kendi kendini aşan varlık demektir. Varlığın kendisi geleceğe yönelik olduğundan, sürekli olarak kendi kendisinin önündedir. Böylece bu filozoflar insan varoluşunu, insanın, ne ise o hale gelmek ve ne hale gelmesi gerekiyorsa o olmak kaygısı olarak görürler.
 
Üst