Neler yeni
IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu

MaxiForum.Net Sizlere Instagram, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya alanında destek hizmeti sunar, ve yoğun ilgi gören webmaster konularını ele alır. Aynı zamanda da hızlı ve güvenilir bir şekilde ticaret yapma imkanı sağlar.Forumun hiçbir alanında üyelik zorunlu değildir.Yinede dilerseniz bize katılabilirsiniz.

Modern Tarih: 2.DS Tank Avcıları-Jagdpanther

No1

Çok Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Nis 2019
Mesajlar
556
Puanları
73
Konum
S1F1RB1R
Tepkime puanı
623
Savaş sırasında, altı ana Alman panzer modellerinin hepsi de Alman Sturmartillerie (saldırı silahları) ve Panzerjager (tank destroyerleri) temelinde hizmet eden şasilerine sahipti. Genellikle bu araçların daha ağır zırhı ve daha ölümcül ana silahları vardı. Panter tankı için Panzerjager muadili Jagdpanther ("avcı panter") idi.Üç aylık bir tasarım sürecinden sonra Almanlar panter şasisi üzerine ve 88mm l/71 silaha sahip olan ağır bir tank avcısı için planlar hazırladı. İlk prototipin Haziran 1943'e kadar hazır olması bekleniyordu ancak bu planları geçersiz kılacak gecikmeler meydana geldi. Sonunda Ekim 1943'te, Hitler son tasarım planlarını kabul etti ve prototiplerin üretimi aynı ay içinde başladı. Ocak 1944'te jagdpanther adını aldı. 1944'ün başında JagdPanther Man firması tarafından Almanya'da üç kilit noktada üretiliyordu. Almanlar ayda 150 Jagdpanther üretmeyi umuyordu, ancak Müttefik bombardımanı bunun gerçek olmasını engelledi. Kaynaklar 382 ve 417 arasında üretilen Jagdpanther olduğunu gösteriyor.

Jagdpanther, panter tank şasisinden ve aracın ön bölümünde yüksek zırh koruması olan sabit bir kasadan oluşuyordu. Ön tarafında 160mm korumanın yanı sıra yan tarafında 80mm zırh bulunuyordu. Jagdpanther, 88mm L/71 silahın yanı sıra savunma için ön tarafta bir top montajında bulunan ve 600 mermi ile yüklenen bir MG-34 makineli tüfek bulunduruyordu. Panter'i çalıştıran aynı Maybach hl230 motoru, jagdpanther'i de çalıştırdı ve bu da jagdpanther'in motor güvenilirliği açısından gerçek panter tankında olduğu kadar kötü olmasa da benzer sorunlara neden oldu. Aracın saatteki hızı 28 mil idi. Beş mürettebat, kullanımı için geniş bir iç mekana sahip olan, büyük tank avcısını kullanıyordu


Jagdpanthers ağır tanksavar taburlarında konuşlandırıldı. Fakat mevcudiyeti hiçbir zaman tam olmadı. İşgalin ilk günlerinde Normandiya'daki ilk muharebe deneyimlerini yaşadılar ve daha sonra savaşın sonuna kadar Doğu cephesinde kaldılar. Birçok tarihçi, performansını Sovyet SU-100 tank destroyeri ile karşılaştırdı.

Üç adet Jagdpanther tank avcısı şu anda Amerika ve Avrupa'da müzelerde sergilenmektedir.

ÖZELLİKLER

Jagdpanther
Motor Bir Maybach hl 230 p30 23 litrelik V-12 benzinli motor 690hp'de derecelendirildi
Süspansiyon çift burulma çubuğu
Silahlanma 1x8.8cm pak 43/3 tabanca veya 43/4 L / 71 tabanca (57 mermi), 1x7.92mm topu monte MG34 makineli tüfek
Zırh 80mm ön, 100mm mantlet, 45mm yan, 40mm arka, 16mm üst
Mürettebat 5
Uzunluk 9.87 m
Genişlik 3.42 m
Yükseklik 2.71 m
Ağırlık 45.5 t
Hız 46 km / s
Aralığı 160 km

 

aloneboy1903

Aktif Üye
Yazar
Katılım
9 Kas 2019
Mesajlar
587
Puanları
43
Yaş
30
Konum
Kahramanmaraş
Tepkime puanı
255
İkinci Dünya Savaşı için Almanlar silah makinesi gibi gözükse de okudukça tersine ilerledim hep. Teknolojik olarak bütün devletler yarış halinde olduğu için karşılıklı olarak öne çıkmalar, kısa dönemlerle ilerlemiş hep. Birbirlerine üstün silahları hep bulmuşlar tabi. Bunu Almanların daha iyi başardığını düşünsem de savaş şartları, savaş ekonomisi olarak Birinci Dünya Savaşı ile aynı noktada kaldı. Hitler, aynısını yaşamak istemese de yaşadı, Doğu'yu yönetemediler. Batıda istedikleri düzeni daha kolay kurdular ama Doğu Cephesi olumsuz ilerledi. Eğer Doğudaki insanlara iyi davransalar muhtemelen ciddi bir savaş gücü olacaktı ama soykırıma ilerlemeleri ve uzayan sefer onların sonuna yol açtı.
Tank savaşı olarak Kursk muharebesini oturup izlemek isterdim gerçekten. Bir yanda Alman panterleri, diğer tarafta sayıca çok olan Rus T34'leri.
Almanlarla ilgili çok sayıda film bulunur da "T34" filmini izlemeyi not almıştım. Önerilir.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst