sohbet odaları

Modülasyon

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
İnsanlar ilk çağlardan beri bilgiyi iletmenin yollarını araştırmışlardır. Kızılderililerin dumanla gemicilerin bayrakla haberleşmeleri buna örnektir.
Uzaktan haberleşmeye Telekomünikasyon adı verilir. Enerjinin elektriksel olarak uzak mesefalere gönderilmesi işlemidir. Bilgi; hedefe ya iletim hatları ile ya da tel kullanmadan atmosfer içinde bir radyo hattı ile gönderilir.
Haberleşmede; bilgi elektrik enerjisine dönüştürülür ve böylece uzak mesafelere gönderilir. Hedefte elektrik enerjisi yeniden orijinal haline dönüştürülür. Burada bilgi; ses müzik görünen hareketli manzaralar hareketli veya hareketsiz resimlerdir.Alçak frekanslı bilgi sinyallerininyüksek frekanslı taşıyıcı sinyaller üzerine bindirilip uzak mesafelere gönderilmesi işlemine MODULASYON denir. Alçak frekanslı bilgi sinyalleri tek başına uzak mesafelere gidemezler. Yüksek frekanslı sinyaller ise az bir güçle uzak mesafelere gidebilirler. Bu nedenle taşıyıcı sinyaller hamal olarak kullanılırlar ve alçak frekanslı bilgi sinyalleri vericide modülasyon işlemine tabi tutularak taşıyıcı üzerine bindirilir.
Modülasyon işlemini gerçekleştirmek için iki sinyale ihtiyaç vardır: BİLGİ SİNYALİ ve TAŞIYICI SİNYALİ 'dir.
Alçak frekanslı bilgi sinyaline modüle eden modüle edici modülasyon sinyali gönderilecek sinyal alçak frekanslı (AF) sinyal adı da verilir.
Yüksek frekanslı taşıyıcı sinyaline modüle edilen RF (Radyo Frekans) sinyali hamal sinyal de denilebilir.

Modülasyon işleminde modüle eden sinyal bilgi sinyali modülasyona uğrayan veya modüle edilen sinyal ise taşıyıcı sinyalidir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst