sohbet odaları

Montanizm

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
20,645
Puanları
93
Yaş
28
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,387
Kadın peygamberlerin yolunda giden bir Anadolu-Hıristiyan inancıdır. Üç kuruculu bir dindir, peygamberleri; Montanus, Maximilla ve Priscilla'dır. Montanizm, geleneksel cinsiyet ahvâlini reddeder ve kadınlara yaşamın bütün payesinde yer verirdi.

Uşak'ın Karahallı ilçesi, Karayakuplu köyü yakınlarında bulunan antik şehir Pepuza Montanizm'in merkezidir.

Şamlı Yuhanna şöyle der; "Pepuza'yı kutsal kabul ediyorlar. Hatta, buranın Kudüs olduğunu iddia ediyorlar. Kadınların otorite sahibi olmasına izin veriyor, rahip yapıyorlar. Esrarengiz törenler düzenleniyor."

Montanizm'in adı üç kurucu peygamberden ilki olan Montanus'tan hareketle ortaya çıkmıştır.

180 yılında, üç kurucu peygamberin hayatta olmadığı o yıl, Pepuza'da ilk Montanist tapınak yapılır. Çığ gibi yayılan Montanizm Roma Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi tarafından dışlanır.

398'de İmparator Honorius Montanistlere karşı savaş başlatır, yasalar düzenler, Avrupa'da Montanizm adeta yok edilir.

550'de İ.İustinianus'un ordusu Pepuza'ya girer ve yerle yeksan eder.

398 ve 550'de tüm kitapları, yazıları, Montanus'un ve Montanizm'in kalıntıları yakıldığı için teferruatlı bir bakış açısı ve yorum yapılamamaktadır.

Fakat günümüz Hıristiyan Feministler ve kilise içindeki kadın hareketi için Montanistler kadına verdikleri değer açısından önemli bulunmaktadır, rahibe Anne Jensen 1993'te şöyle der; "Modern araştırmalar, hâlen Montanus'u öne çıkararak diğer önemli iki figüre, Priscilla ve Maximilla'ya adil davranmayı reddetmektedir. Kadınların liderliğine karşı önyargı ve muhalefet burada da açıkca etkisini göstermektedir."

Montanizm esrarengiz bir hareket olarak kayıtlarda durmakta, yaşadığı süre boyunca hem çok ağır eleştirilere hem de çok ciddi katılımlara tanıklık etmiştir.​
 

Noah

Platin Üye
Katılım
28 Aralık 2014
Mesajlar
13,794
Puanları
93
Tepkime puanı
833
Anadolu coğrafyasında ne kadar çok uygarlık ve ne kadar farklı inançlar gelmiş geçmiş. Gerçekten sahip olduğumuz coğrafyanın önemi yeterince bilinmiyor.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst