sohbet odaları

Mostar Köprüsü Nerededir?

Onurcan

Elmas Üye
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
34,405
Puanları
48
Yaş
22
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
56
Mostar Köprüsü nerededir,mostar köprüsü hangi ülkede,mostar köprüsü tam olarak nerde,mostar köprüsü ne zaman inşa edilmiştirMostar Köprüsü, Bosna-Hersek’in Mostar şehrinden geçen bir yapıdır. Ülkenin sembol yapılarından olan bu köprü Neretva Nehri üzerinde, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştır. Köprü, çevresindeki kente adını da vermiştir ve Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti olmuştur.

16. yüzyıl sonlarında Mostar, Osmanlı İmparatorluğu’nun Bosna’daki idari merkeziydi. Osmanlılar zamanında yapılan bu köprü, 2005 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir.

mostar köprüsüNeretva Nehri’nden 24 metre yükseklikte, 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. Köprü inşaatında 456 kalıp taş kullanıldı. Köprü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini vermiştir, şehirde ticareti canlandırmış ve zenginleştirmiştir. Böylece Mostar, Hersek bölgesinin önemli bir şehri haline gelmiştir. Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanılmıştır. Mostar Köprüsü’nün bir de geleneği vardır. Geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlardı.

Mostar Köprüsü günümüze nasıl geldi?

Bosna-Hersek’te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü‘ne ilk saldırıyı 1992′de Bosnalı Sırplar düzenledi. 9 Kasım 1993′te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı. Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı. Dev taşları, Neretva Nehri’nin sularına gömüldü. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü ve 427 yıldır ayaktaydı. Şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini birbirine bağlıyordu.

mostar köprüsüSavaş sonrasında İngilizler, yıkılan köprünün yerine geçici bir demir köprü yaptı. Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı olarak bu köprü kaldı.

Mostar Köprüsü‘nün eski haline uygun olarak yeniden inşası çalışmaları UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 1997′de başladı. Macar ordusundan dalgıçlar orijinal taşları nehir yatağından bulup vinçlerle çıkardı. Bombardımandan ve suyun içinde bozulmaya uğramış taşlar yapıda kullanılamadığı için, orijinal taşların çıkarıldığı, günümüzde kapalı olan taş ocağı tekrardan bu iş için açılıp, aynı ocaktan çıkarılan taşlar köprünün yapımında kullanıldı. Orijinal modele sadık kalınarak köprünün temelleri de sağlamlaştırıldı. 30 metre uzunluğundaki, 24 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002′de başladı. Son olarak kilit taşı Ağustos 2003′te yerine konuldu.

İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda devlet temsilcisinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi’ne eklendi.
 

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79

Bosna-Hersek’in, Mostar kentindeki Neretva nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsü,1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiştir. Bu köprü inşa edildikten sonra �bulunduğu bölgede bir sembol, bir başyapıt, bir ilgi odağı ve kültürel hoşgörü simgesi olarak görülmüştür.

Mostar Köprüsünün yapısı incelendiğinde 24 metre yükseklik, 30 metre uzunluk ve 4 metre genişlik bu köprünün ölçülerini oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu köprü dönemine göre oldukça gelişmiş bir teknoloji ve mimari bilgiyle inşa edilmiştir. İnşaat sırasında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprünün hemen inşasının ardından köprünün ismi yakındaki bir şehre verilmiştir. Aslında köprüyü özel kılan olaylar hemen inşası sonrasında başlamıştır.Yine bu köprü, Mostar şehrindeki ticareti canlandırma fonksiyonu görmüştür.Ticaretin gelişmesi sayesinde, Mostar şehri, Hersek bölgesinin en önemli şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır.Yine bu köprü, sporcular için bulunmaz bir nimet olarak algılanmıştır.Bu köprü, bir atlama platformu olarak, cesur sporcularca yıllarca kullanılmıştır. Şehre ismini veren, şehirde ticareti canlandıran ve sporcuların arenası olarak kullanılan bu köprü, düğün işlerine de vesile olmuştur.Bu bölgedeki geleneğe göre, bir erkek, nişanlılara cesur olduklarını kanıtlamak için, bu köprüden atlamak zorundaydı.

Kısa zamanda Hersek bölgesi için bir simge haline gelmeyi başarmış olan köprü, iç savaş sırasında, 1993 yılında, Hırvat tankları tarafından yıkılmıştır. Köprüye ait koca koca taşlar Nevetra’ya gömülmüştür. Köprü, asırlar boyunca Bosna’da kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün çok önemli bir sembolü sayılmaktaydı. Köprünün yıkılışı Mostar kenti için, çok uluslu bir hoşgörünün reddedilmesi anlamına gelmekteydi.


Mostar köprüsünün yıkılmadan önceki aslına uygun inşasına, UNESCO ve Dünya Bankası desteğiyle, 1997 yılında yeniden başlandı. Köprü, Bosna için o kadar önemliydi ki köprünün yıkılan taşları dalgıçlar tarafından su altından bulunup çıkartılmış vinçler yardımıyla köprünün yeniden yapımında kullanılmıştır. Ve bu köprünün inşasını, bir Türk firması üstlenmiştir. Mostar köprüsü, aslına uygun olarak yine 30 metre uzunluğunda, 24 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde inşa edilmiştir.

İnşaatı tamamlanıp hazır hale getirilen köprü, çok sayıda devletin temsilcilerinin yer aldığı törenler, İngiliz Prensi tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açılmıştır. Aynı zamanda, açılışta birçok tv kanalı hazır bulunmuş ve bu tarihi görüntüyü canlı yayınla izleyicilerle buluşturmuştur.Ve bu köprü, 2005 yılında Dünya Miras Listesine eklenmiştir.
 

Baggins

Gümüş Üye
Katılım
7 Aralık 2014
Mesajlar
6,173
Puanları
38
Yaş
35
Tepkime puanı
8
arkadaşlar bilgi yanlıştır
mostar köprüsü pendik merkeze pek yakın genelde boşnak göçmenlerin yaşadığı sapanbağları mahallesinde bir köprülü kavşaktır.

milleti kandırmayalım :p
 

Canis Major

Bronz Üye
Katılım
21 Aralık 2015
Mesajlar
4,013
Puanları
63
Tepkime puanı
466
Mastorun köprüsü adanadadır
 

Lena

Gümüş Üye
Katılım
9 Aralık 2013
Mesajlar
5,987
Puanları
93
Tepkime puanı
1,558
Mastor okudum:gamer:
 

Dolunay

Prenses Üye
Katılım
10 Ekim 2018
Mesajlar
9,632
Puanları
93
Tepkime puanı
2,662
Mastorun köprüsünü biliyorum adanayı yani
Mostar köprüsüne gitmek isterim
 

Yabani

Gümüş Üye
Katılım
10 Mayıs 2015
Mesajlar
5,630
Puanları
63
Yaş
34
Tepkime puanı
111
Ateist köprü yapmışlar
 

Dolunay

Prenses Üye
Katılım
10 Ekim 2018
Mesajlar
9,632
Puanları
93
Tepkime puanı
2,662
atla Yabani
 

Yarmagül

Altın üye
Katılım
2 Ekim 2012
Mesajlar
8,678
Puanları
93
Yaş
29
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
1,370
pendikte
kızlarla mostar köprüsünde buluşuyoruz.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)

Üst