sohbet odaları

Müslüman İnsanlar Bir Müddet Sonra Cehennemden Çıkacaklar mı?

Sakaryalı

Hasbunallâhu ve ni'mel vekîl
Kayıtlı Üye
Aslında Bu KONU Daha Önceden Paylaşılmış Olduğunu Belirtmek İsterimki Kimsenin Paylaşımını Baltalamak İstemem Bende Paylaşıyorum Sadece Biraz Daha Ayrıntılı Ve Kendi Fikirlerimide Paylaşmak İstedim Sizler İle

[YOUTUBE]wB3MANr1eoc[/YOUTUBE]

1) ''ALLAH'a Ortak Koşanlar.'' (Mü'min 73,76)
Şüphesiz ki Rabbim Herşeyi Affetse Bile Kull Hakkı Haricinde Kendine Ortak Koşanları Affetmeciğine Düşünüyorum Fikrim Budur.

2) ''Bir Mü'mini Kasten Öldürenler.'' (Nisa 93)
Yüce Rabbim Der ki Bir Ehli Sünnet ALLAH Cc Yolunda İmanı Yerinde Birisini Öldürmek Bütün İnsanlığı Öldürmek Kadar Günahı Vardır Rabbim Affetsin.

3) ''Zina Yapanlar.'' (Nisa 15-18)
Bunun Hakkında Pek Bilgim Olmasada Zina'nın Her Türlüsü Günahtır Hele ki Evli Ciftlerin Daha Cok Yaptığı Günümüze Bakarsak Üzücü Bi Durum Allah Affetsin.

4) ''Ahireti İnkar Edenler.'' (A'raf 44,45)
Her Ne Kadar Yaşamak Hak İse Ölüm'de Hak'tır Ve Yaşam Boyu Boşuna Yaşamak Yerine 1 Gününüzü İnanarak Gecirin Eminimki Hic Birşey Kaybetmezsiniz.

5) ''Ayetleri Yalanlayanlar Ve Kibirlenerek Onlardan Yüz Çevirenler.'' (A'raf 36)
Rabbim Affetsin.

6) ''ALLAH'a İbadetten Yüz Çevirenler.'' (Mü'min 60)

Bu İnsanların Neye Güvendiklerini Hep Merak Etmişimdir ki Ahirette Ana Baba'yı Tanımıcak Gerceği Varken Sizlere Kim Yardım Edicek ?

7) ''Kitabı Ve Resullere Gönderileni Yalanlayanlar.'' (Mü'min 70)
Fikrim Yok Aslında ALLAH Affetsin.

8) ''Kıyameti İnkar Edenler.'' (Furkan 11)
Rabbim Affetsin.

9) ''Cehennemi Yalanlayan Fasıklar.'' (Secde 20)
Şüphesiz ki Dünya İmtihan Ve Ebedi Olan Cennet ve Cehennem Rabbim Bizleri Cennetine Nail Eylesin İnşallah.

10) ''Kafirler.'' (Al-i İmran 12)
Kafir Bile Olsa Kafir'lere Kafir Demenin Günah Olduğunu Hepimiz Biliyoruz Tabiki Lakin Acık Bir Şekilde Tövbe Haşa Ben ALLAH'a İnanmıyorum Diyen Birisine Sadece KAFİR Diyebiliriz Rabbim O İnsanları Tövbe Etmeyi Nasip Eder İnşallah

11) ''Zalimler.'' (A'raf 41)

Ben Bugün En Ufak Karıncaya Bile Kıyamazken ZALİMLER Can Alırken Vicdan Yoksunları Malasef Üzülmüyolar Rabbim Affetsin Bile Diyemiyorum Yazık...

12) ''Azgınlar.'' (Sad 55)
En Büyük Fenalığın Başımıza Gelme Sebebidir Günümüze Bakarsak Deprem Doğal Felaketler Gibi Rabbim Sonumuzu Hayır Eder İnşallah.

13) Müsrifler.'' (Mü'min 43)
Yalan Olmasın Pek Bi Bilgim Yok Malasef

14) ''Büyüklük Taslayanlar.'' (Zümer 60)
Diyebiliceğim Pek Birşey Yok Rabbim Affetsin.

15) ''Büyük Günah İşlemekte Direnenler.'' (Vakıa 46)
Rabbim Affetsin.

16) ''Mal Toplayıp Sayan Ve Malının Kendisini Ebedi Kılacağını Sananlar.'' (Hümeze 2,3)
Mal'da Yalan Mülk'te Yalan Var Biraz Sen Oyalan Biraz Kraşe Olsada :)

17) ''Altın Ve Gümüş Biriktirip ALLAH Yolunda Harcamayanlar.'' (Tevbe 34)
Bu Konu Hakkında Birşey Söylemek İstemiyorum Aslında Rabbim Affetsin.

18) ''Yeryüzünde Haksız Yere Şımaranlar Ve Böbürlenenler.'' (Mü'min 75)
Rabbim Islah Eylesin..

19) ''ALLAH Yolunu Eğri Ve Çelişkili Göstermek İsteyenler.'' (A'raf 45)
Aslında Bunun Hakkında Birşey Söylemek Benim Boyumu Aşar Yinede Rabbimin Affına Sığınarak Belirtmek İsterimki Ahir Zaman'da Belirtilmiştir ki Yeni Yeni Din Adamları Cıkıp Kendilerine Göre Vaaz Vericeklerini Duymuştum Sadece Bu Konuyla Bi Alakası Varmı Bilemiyorum Ama Bildiklerimi Söylemek İstedim...

20) ''Delalet Üzere Olan Atalarını Takip Ederler.'' (Saffat 69,70)
Pek Bir Bilgim Olmadığı İcin Yanlış Yönlendirmek İstemem...

21) ''Arkadan Çekiştirip Yüze Karşı Eğlenenler.'' (Hümeze 1)
Hayatta Görebiliceğiniz En Tehlikeli İnsanlar Olduğunu Düşünüyorum...

22) ''Yoksulu Doyurmayanlar.'' (Müddessir 44)
Bildiğimiz Üzere Fakire ALLAH Versin Dediklerinde Zengine Kim Veriyor Sorusu Akıllara Gelir Sanar ki Bunların Hepsini Ben Yaptım Ben Kazanıyorum Zaman İle Bencillik Ortaya Cıkabilir Rabbim Affetsin...

23) ''Batıl Ve Boş İşlerle Uğraşanlar.'' (Müddessir 45)
Bunun Türlü Türlü Acıklaması Olabilir Ama Haddimi Aşıcağını Düşünüyorum Rabbim Affetsin...

24) ''ALLAH'A Ve Resulüne Asi Olanlar.'' (Nisa 14)
Dünya'yı Yüzü Suyu Hürmetine Yarattığını Düşünürsek Rabbim Affetsin Demesi Bile Güc Yazarken Bile Zorluk Cekiyorum Utanıyorum...

25) ''Namaz Kılmayanlar.'' (Müddesir 43)
Kabir Azabının İlk Sorusu Bildiğim Kadarıyla NAMAZ'INI Kıldın Mı Olucaktır Eğer ki NAMAZ'INI Dost Doğru Kılan Birisi Varsa ki Eğer Diğer Yolları Kolaylaşıcaktır Cünkü NAMAZ'INI Doğru Kılan Birisi Yalan Ziyan Zina Küfür Herşeyden Uzaklaşıcağı İcin Kabir Azabı Değil Mezar Ona Güllük Gülistanlık Olucaktır Cennet Gibi :)

Bunlar Tamamiyle Kendi Düşüncemdir Eğer Bilmeden Haddimi Aştıysam Rabbim Affetsin Bunlar Fazla Bilmişlikten Değil Sadece Düşüncedir Sizler İle Paylaşmak İstedim Yanlışım Veya Hatam Olduysa Affola Umarım Sizlerede Bilgi Paylaşımında Bulunmuş Olmuşumdur Hepinize Keyifli Forumlar Dilerim...

İyi Forumlar...

~Saygılar

NightBlue

Bronz Üye
Soru: Müslüman insanlar bir müddet sonra cehennemden çıkacaklar mı? Bu konuda herhangi bir ayet var mı acaba ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, imanlı ölen bir kul günahlarının bedelini ödedikten sonra Yüce Mevl’mızın izni ile Cehennemden çıkacaktır ve Cennete girecektir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu karar Yüce Mevla’mızındır. Dilerse imanlı kulunun günahlarını çekmesi için Cehenneme belli bir süre yollar, dilerse imanlı günahkar bir kulunu affederek Cehennem’e göndermeden Cennet’le şereflendirir. Sorunuzla ilgili olan bir ayeti kerime şu şekildedir:

Rabbinin dilediği hariç onlar, gökler ve yer durdukça o ateşte ebedî kalacaklardır. Rabbin gerçekten istediğini yapar. (Hud Suresi 107)
Ayeti kerimede geçen Rabbimizin dilediği hariç olan kimseler iman sahibi olan ancak Cehennemi hak eden günahkar kullardır. Ayette ifade edildiği üzere bu kimseler belli bir süre Cehennemde kalacaklardır. Ancak cehennemlik olan imansız kimseler Cehennemde ebedi kalacaklardır. Bu konu ile ilgili olan bir hadis i şerif ise şöyledir:

“Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten)sonra Allah: “Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın” buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

UltraMerdo

Kayıtlı Üye
Cehenneme Giriş, Karşılanma ve Cehennemin Katları

Allah'ı inkar ederek Rabbimiz'in dinine göre bir yaşam sürmeyenlerin, cehennemin kapısına vardıklarında yaşayacakları Kuran'da şöyle haber verilir:
İnkar edenler, cehenneme bölük bölük sevk edildiler. Sonunda oraya geldikleri zaman, kapıları açıldı ve onlara (cehennemin) bekçileri dedi ki: "Size Rabbiniz'in ayetlerini okuyan ve bugünle karşılaşacağınızı (söyleyip) sizi uyaran elçiler gelmedi mi?" Onlar: "Evet" dediler. Ancak azab kelimesi kafirlerin üzerine hak oldu. Dediler ki: "İçinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından (içeri) girin. Büyüklüğe kapılanların konaklama yeri ne kötüdür." (Zümer Suresi, 71-72)
Cehennemin kapıları ise, her bir inkarcı grubu için özel olarak var edilmiştir. İnsanlar Allah'a karşı isyanlarının şiddetine göre sınıflara ayrılmışlardır. Cehennemde de, Kuran'da belirtilen konumlarına ve kazandıkları günahlara göre farklı azap tabakalarına yerleştirilirler. Bir ayette şöyle denir:
(Allah) diyecek: "Cinlerden ve insanlardan sizden önce geçmiş ümmetlerle birlikte ateşe girin." Her bir ümmet girişinde kardeşini (kendi benzerini) lanetler. Nitekim hepsi birbiri ardınca orada toplanınca, en sonra yer alanlar, en önde gelenler için: "Rabbimiz, işte bunlar bizi saptırdı; öyleyse ateşten kat kat arttırılmışbir azab ver diyecekler. Allah da "Hepsi için kat kattır. Ancak siz bilmezsiniz" diyecek. (Araf Suresi, 38)
Hicr Suresi'ndeki ayetlerde de, cehennem içindeki farklı "kat"lardan şöyle söz edilir:
... onların tümünün buluşma yeri cehennemdir. O'nun yedi kapısı vardır; onlardan her bir kapı için bir grup ayrılmıştır." (Hicr Suresi, 43-44)
Bu katların en altında yer alan, diğer bir ifadeyle en büyük azapla karşılaşanlar ise, iman etmedikleri halde dünyada mümin taklidi yapmaya çalışmışolan ikiyüzlü "münafık"lardır. Kuran'da onların bu durumu müminlere şöyle bildirilir:
Gerçekten münafıklar, ateşin en alçak tabakasındadırlar. Onlara bir yardımcı bulamazsın. (Nisa Suresi, 145)
Cehennem nefret doludur, inkarcılara doymaz, beşere azap vermeye susamıştır. İçine atılan çok sayıda inkarcıya rağmen daha fazlasını ister. Kaf Suresi'nde şöyle bildirilir:
O gün cehenneme diyeceğiz: "Doldun mu?" O da: "Daha fazlası var mı?" diyecek. (Kaf Suresi, 30)
Cehennem bir kere yakaladığını sonsuza kadar alıkoyar. Allah, ayetlerde cehennemi şöyle tarif etmektedir:
Onu Ben, cehenneme sürükleyip-atacağım. Cehennem (sakar) nedir, sen bilir misin? Ne alıkoyar, ne bırakır. Beşere delicesine susamıştır. (Müddessir Suresi, 26-29)
Üstteki ayetten anlaşıldığı gibi inkarcılar cehenneme "atılırlar". Şuara Suresi'nin 94. ayetinde ise, inkarcıların cehenneme, adeta çöp gibi "dökülüverildiği" bildirilir.

Mastor

Özel Üye
Cehenneme giriş, Müslüm Gürses'in "Demek ki" adlı şarkısının introsuna denir. Cilet yok mu cilettt.

Mastor

Özel Üye
Çıkacaksın çıkacaksın cehennemden çıkacaksın
tayin işlemlerini yapçam senin cennete konacaksın

güfteli Gülben Ergen şarkısında da görüldüğü üzere evet çıkçaz bizde gitçez.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)