Netflix ve YouTube internetin yükünü azaltmak için harekete geçti!

yaSmin

Yönetici
Yönetici
Katılım
16 Nisan 2019
Mesajlar
2,477
Puanları
93
Yaş
116
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
756
Avrupa’da corona virüsü salgını nedeniyle Netflix ve YouTube sitelerinde yoğunluk arttı. İki şirket internetin yükünü hafifletmek için veri akışını sınırlandıracak ve görüntü kalitesini düşürecek.Netflix ve YouTube internetin yükünü azaltmak için harekete geçti!

Avrupa’da corona virüsü salgını nedeniyle yüz milyonlarca kişi adımını evinden dışarı atmıyor. Evde zaman geçirmek için video sitelerine daha çok girildiği için de internet üzerinden veri akışı normalin çok üstüne çıkmış durumda.
Netflix ve YouTube internetin yükünü azaltmak için veri akışını kısıtlama kararı aldı.
Bunun sonucunda Youtube'daki videoların görüntü kalitesi gelecek 30 gün kötü hale gelecek. Videolar yüksek yoğunluklu çözünürlükte (HD) değil standart çözünürlükte izlenebilecek. Netflix de aynı süre içinde data transfer miktarını yüzde 25 oranında düşürecek.
Yüksek çözünürlük formatta daha fazla piksel kullanıldığı için daha net bir görüntü elde ediliyor. Ancak bunun için de daha fazla verinin aktarılması gerekiyor.

Netflix de YouTube ile birlikte görüntü kalitesini düşürme kararı aldı. – Reuters
STANDART ÇÖZÜNÜRLÜK 3 MEGABİT

DW Türkçe’deki habere göre, Netflix HD görüntü için saniyede 5 megabitlik bir internet hızı öneriyor, standart çözünürlük için önerilen internet hızı ise saniyede 3 megabit. Çok daha kaliteli bir görüntü veren Ultra-HD format içinse saniyede 25 megabitlik bir hıza ihtiyaç duyuluyor. 4K olarak da ifade edilen Ultra-HD görüntü ise Netflix’in sadece daha pahalı abonelik sözleşmelerinde izlenebiliyor.
YOUTUBE TÜM KULLANICILAR İÇİN DÜŞÜRDÜ
YouTube'un tüm kullanıcılar için çözünürlüğü düşürmesinin aksine Netflix daha seçici davranacak. Şirket çevrelerinden alınan bilgiye göre her bir kullanıcıda veri akışının kısıtlanması kullanılan cihazın türüne, internet ağındaki yoğunluğa ve sahip olunan sözleşmeye bağlı olarak belirlenecek. Dolayısıyla görüntü kalitesindeki düşüş herkese yansımayacak. Netflix tüm kullanıcıların parasını ödedikleri kaliteyi ancak olabilen en düşük veri transferi yoluyla almasına çaba gösterecek.
AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton şirketlerin kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Breton Avrupa’da evden çalışmanın ve eğlence hizmetlerinin kullanımının artması nedeniyle internet ağının işlemez hale gelebileceği yönünde endişe olduğunu belirtti.


sözcü
 

huri

Bronz Üye
Katılım
13 Nisan 2019
Mesajlar
1,534
Puanları
93
Tepkime puanı
800
Sevdiceğimle görüşemeyeceğim corona yüzünden. :(
Film izlemekten de gına geldi zaten.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 19)

Üst