sohbet odaları

NICAD/NIMH Pil Şarj Cihazı

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
9,023
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,886
Nikel kadmiyum ve nikel ****l hidrit piller günümüzde portatif cihazların vazgeçilmez ucuz enerji kaynakları durumunda. Bu pillerin çeşitli kapasitede varyasyonları piyasada bulunmaktadır. En yaygın kullanılan tipler kalem pil dediğimiz AA tipi 2000 mA saat kapasitede NIMH olanları.
Bu tip pilleri şarj etmek için piller kadar çeşitlilikte şarj cihazları piyasaya egemendir. Basit bir trafo ve akım sınırlamasından tutunda LCD göstergeli mikroişlemci kontrollü pahalı versiyonlarına kadar çeşitleri vardır. Standard diyebileceğimiz ortalama maliyetli şarj cihazları genellikle belirli bir süre şarj akımı sağlayan daha sonra zaman dolunca pil şarjını kesen tipte olanlardır. Bu tip şarj cihazları pilin o andaki doluluk oranı ile uzaktan yakından ilgilenmezler. Dahada kötüsü tam boşalmamış bir pile boş pil muamelesi yapıp sonuna kadar şarj ederler.
NICAD ve NIMH piller tam boşaldıklarında 14 saat boyunca toplam akım kapasitelerinin onda biri kadar bir akımla şarj edildiklerinde dolarlar. Bu noktada pil başına 1.2 volt olan pil voltajı 1.45 Volta ulaşır. Tam bosalmış bir pil ise yaklaşık 1 volt civarındadır. Eğer bir pili boşalma noktasından evvel şarja koyar ve 14 saat beklerseniz pilin fazla şarjdan ısındığını gözlerseniz. Her ısınma ters reaksiyon denen bir reaksiyona neden olur ki bu da pil ömrünün dramatik bir şekilde azalması demektir. Ayrıca NICAD pillerde hafıza etkisi denen bir etki ile pil boşalma limiti sürekli yükselir böylece pilden alınan verim dramatik bir şekilde düşer.
Peki bu durumda ne yapacağız? Ya pilin nabzına göre şerbet yani şarj eden pahalı cihaz alacağız yada pil şarj cihamızı kendimiz yapacağız. Bu noktadan hareketle anlatacağım deveryi tasarladım. Yani gene led fener projesinde olduğu gibi ihtiyaç projeyi doğurdu aslında iyide oldu.
Öyle bir şarjör yapmak istedim ki :
-BASİT olsun
-Pil voltajını şarj öncesi kontrol edip ona göre bir şarj planı uygulasın
-Pil başına 1.45 Volt doluluk değerini kesinlikle aşmasın
-Şarj sonunda Trickle şarj yani boşalmayı önleyecek minimal şarj akımıyla pili stand by durumunda korusun.
-4 adet pilden oluşan batarya grubunu şarj etsin ki bu genel kullanım için en ideal pil sayısı
-Elektrik kesilip geldiğinde kaldığı yerden şarja devam etsin. Bu piyasada satılan şarjörlerin bence en zayıf noktası. Genellikle gece yattığınızda pilleri şarja koyarsanız ne olup bittiğini pek bilemezseniz. Gece elektrik kesilince eğer şarjör en iyi ihtimalle zaman tutuyorsa zaman saati sıfırlanır ve bitmek üzere olan bir şarj elektrikler gelince yeniden başlayıp dolu olan bataryayı öldürene kadar şarj eder sizin ruhunuz bile duymaz.


Bu özelliklerde bir devreyi önce opamp ve ttl lojik ile yapmak mümkün göründü ama basitlik kavramına uymadığı için vazgeçtim. Pic kullanmak en basit ve mantıklı yoldu nede olsa genel felsefe bol softavat (software) az hırdavat (hardware) olmalı.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst