sohbet odaları

Ninniler bebeklerin ağrılarını kesiyor

izmirli

Altın üye

Ninnilerin, bebeklerin uyumasına yardımcı olmanın yanı sıra, 'ağrı kesici' etkisi yaptığı belirlendi.

İngiltere'deki Great Ormond Street Hospital hastanesinde yaklaşık 20 yıldır müzik terapisi uygulayan Dr. Nick Pickett ve ekibi, ninniler üzerine bir araştırma yaptı.

Sonuçları Psychology of Music dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ninnileri duyan bebeklerin ve yürüme çağındaki çocukların, kalp ritmi yavaşlıyor ve ağrıları azalıyor.

Pickett, yüzyıllardır ebeveynlerin içgüdüsel olarak bebeklerini rahatlatmak için ninniler söylediğini, ancak ninnilerin sağlığa faydalarının bilimsel olarak kanıtlanmasının heyecan verici olduğunu belirtti.

Nick Pickett, hastanedeki 37 kalp hastası bebeğe ninni söyledi ve onların kalp ritmini, ağrılarını, ağlamalarını, yüz ifadelerini ve hareketlerini inceledi. Ayrıca, bazı bebeklere kitap okundu. bazılarının yanında sessizce oturuldu. Sadece ninnilerin kalp ritmini yavaşlattığı ve ağrıları azalttığı görüldü.

Ninnilerin sakinleştirici tonunun bebeklerin dikkatini dağıtarak ağrıyı azaltıyor olabileceğini belirten Pickett, canlı müziğin ağrıyı azaltmada daha faydalı olduğunu, bebeklerin ilk olarak ninniyi söyleyen kişinin sesine, daha sonra enstrümana tepki verdiğini, birden fazla enstrümanın ise daha az etkili olduğunu vurguladı.

Alıntı ~

ZiFiR

Platin Üye
benim yeğen kendi ninnisini kendi söylüyo doktormu olacak ne

sevdatatli17

Kayıtlı Üye
Biz yavruşumla birlikte söylüyoruz :) Ben uyuyorum ama o uyumuyor

Thalassa

Bronz Üye
''Ninnilerin sakinleştirici tonunun bebeklerin dikkatini dağıtarak ağrıyı azaltıyor olabileceğini belirten Pickett..''

Gercekten de oyle. Hatta bir bebek uyumuyorsa veya cok agliyorsa, sakince bebegin kafasini gogsune yasla. Kalp atislarini duyunca, sefkatini hissedince, her ne derdi varsa, yok olmaya baslar.

Ninni de demisken, paylasmadan edemeyecegim. Milli ninni'miz:
[YOUTUBE]watch?v=e969HLhhFPk[/YOUTUBE]​

Asilbey

Kayıtlı Üye
gerçi ninni bilen pek anne kalmadı şimdikiler çocuğun kulağına pop caz söylüyor
çocukta haliyle hiperaktif oluyor...

galiba benim öyle oldu annem iki dakka evde dur diyor kıcında kurtmu var senin diyor...
galiba annem bana oyun havası dinletmiş hep... suç benim mi ?

Afra

''İçimiz hep bir hoşçakal ülkesi.''
Bronz Üye
Benim 3 aylik yeğenim ninni duyunca dudagini buzuşturup agliyor :) Cok duygusal [emoji14]

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fark

Mesaj Onayı Bekleyen
ilgiye ihtiyacı olduğunda bebeğe ilgi göstermek, bebeğin temel ihtiyaçlarından biridir. Ninni bahane, kucağına alın, onu sevdiğinizi hissettirin. İsterseniz karga olun, bebek rahatlar.

Serzenis

Bronz Üye
Hımm sanırım evlenince anlıcam bunu

Sezen

Gümüş Üye
ve onlar ninnileri hic hatirlamiyacak
bende 3 aylik.masala sarki soyluyorum sipa hemen uyuyor.anasi sarkiya alistirmis,))

Ahmosis

Bronz Üye
Trtçocuktaki ninnileri dinletip bir de animasyonu izletirseniz cocuklar anında uyusuyor,havalarda falan uçma hissi yaşıyorlar. yani kendimden biliyorum:d

ilahimorluk

Bronz Üye
Ben yeğenime ninni söylerdim kucağımda uyurdu sonra anası olacak alıştı her uyutmaya çalıştığında beni çağırıyodu bende bi gün ajdardan bir kuple söyledim enteresandırki yine uyudu .p

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)