sohbet odaları

Ölen gayri Müslime Allah rahmet etsin denir mi?

NightBlue

Bronz Üye
Katılım
3 Mayıs 2017
Mesajlar
4,601
Puanları
38
Yaş
91
Tepkime puanı
3
[YOUTUBE]cWt0_EDVwG8[/YOUTUBE]
 

NightBlue

Bronz Üye
Katılım
3 Mayıs 2017
Mesajlar
4,601
Puanları
38
Yaş
91
Tepkime puanı
3
DİYANET İŞLERİ "GAYRİMÜSLİM'E RAHMET DİLEMEK CAİZ DEĞİL"

Diyanet İşleri Başkanlığı, müslümanların, gayrimüslimlerin cenaze töreninde rahmet dilemesinin caiz olmadığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sitesinde, müslümanlar, "Gayrimüslimlerin cenaze törenine katılan kişi, diğer dinlere ait dua, ibadet, benzeri dini ayin ve ritüellerin icrasına katılması ve gayrimüslim ölüler için rahmet dilemesi caiz değildir. Taziye ve teselli amaçlı olarak bu tür ziyaretler yapılabilir" diye uyardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden derlenen bilgilere göre, müslümanların, gayrimüslimlerin cenaze törenlerine katılmasında hiçbir sakınca bulunmuyor. "Müslümanlar, gayrimüslimlerin cenaze törenlerine katılabilirler" diyen Diyanet, böyle bir merasime katılan kişinin diğer dinlere ait dua, ibadet, ayin ve ritüellerin icrasına katılamalacağını kaydetti.
Bir müslümanın, gayrimüslim ölüler için rahmet dilemesinin de caiz olmadığına vurgu yapan Diyanet, "Taziye ve teselli amaçlı olarak, bu tür ziyaretler yapılabilir" dedi. Gayimüslim bir cenazenin, müslüman mezarlığına defnedilip defnedilmeyeceği konusunda da görüş açıklayan Diyanet, tarih boyunca müslüman mezarlıklarının büyük bir itina ile hıristiyan ve yahudi mezarlıklarından ayrı mekanlarda oluşturulduğunu hatırlattı. İslam dininin ölülerin techiz, tekfin ve defin işlemlerinde, kabir ziyareti, okuma ve dua usullerinde kendine has uygulamaları olduğuna işaret eden Diyanet, şunları dile getirdi:

"Bunlar Müslüman Türk halkımızın öz kültürü olmuştur. Kültür erezyonu, kimlik kaybı bir millet için sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu bakımdan Müslüman mezarlığının gayrimüslim mezarlığı ile parselleri ayrı olan bir mekanda bulunmasında bir sakınca yoksa da, aynı mekanda karışık olarak defnedilmesi uygun değildir. Hıristiyan bir kişinin, müslümanlar arasında vefat etmesi halinde, o yerde hıristiyan mezarlığı varsa, cenaze bu mezarlığa gömülür. O yerde hıristiyanlara ait mezarlık yoksa ve bu kişinin başka yerdeki bir hıristiyan mezarlığına nakli de yapılamazsa, müslümanlara ait kabristanın, bir köşesine defnedilebilir".

Diyanet, ayrıca müslüman bir cenazenin gayrimüslim mezarlığı dışında başka bir yere defnetme imkanının bulunmaması halinde, bu mezarlığa defnedilebileceğini bildirdi. Diyanet böyle bir durumda cenazenin, mümkünse mezarlığın uzak bir köşesine defnedilmesinin uygun olacağını açıkladı.
 

malumatfuruş

Gümüş Üye
Katılım
26 Ağustos 2012
Mesajlar
5,919
Puanları
93
Tepkime puanı
1,104
hmm bakalım bu ölmüş gitmiş bir gayrimüslimin ne kadar umrunda:

f(x)= log53 + ∑ 61x
f'(x)= 25 + 35y
lim 6 / 0 = 2
∫1000 + 35x dx...
15 ≠ 34..
HİÇ DEĞİL:D
 

climax

Yazar
Katılım
2 Mart 2014
Mesajlar
9,414
Puanları
93
Yaş
44
Tepkime puanı
1,442
Ulan iyice azittiniz. Daha yorumumu yazmadan siliyorsunuz
 

Laktivist

Yazar
Katılım
25 Mart 2016
Mesajlar
3,187
Puanları
93
Yaş
31
Tepkime puanı
754
Son dönemin yeni fantazisi de bu olsa gerek.
Hadi dualarınız kabul oldu, bu kimin umurunda acaba?
Sevmeyi deneyin doğaya ait her şeyi, bu da bir çeşit dua yöntemidir, hem insan olduğunuzu hatırlartır belki.
 

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,475
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
80
Ben rahmetimi dilerim gerisi yaradana kalmış. Günah değil bir şey değil.
 

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
İLİM OLMAYAN YERDE GAVURA ÖRGÜT ÜYESİ YETİŞİR
Hadis-i şerif: İLİM OLMAYAN YERDE DİN OLMAZ. Ecdadımızın çok meşhur, her evde bulunan bir mini ilmihal kitabı MIZRAKLI İLMİHAL'in günümüz türkçesine çevrilmiş olanı da mevcur. Amma ve lakin okuyan, el Kurniş okuyan mafiş... Ailenin ve arkadaşın telkini uçmayan şeyhi uçuruyor maalesef... Avuç içi kadar bir el kitabı o ilmihali okuyup bir ölçse sonsuz felaketten kurtulacak... Ama yok... EN BÜYÜK ÜSTAD BİZİM ÜSTAD... Bütün islam alemi ilimden kopmuş, slogan müslümanlığına baş koymuş. Etrafımız ahımlı, canımlı, hayırlı, bol dilekli RESİM GALERİSİ'ne dönmüş... Abdülkadir-i Geylani hazretleri, (cahil sofi şeytanın maskarası) buyurduğu gibi günümüzün cahil müslümanı da, (Tekbiiirrr!... Şehadeeee!...) diye bağırtılan ''anglo-siyon'' istihbarat teşkilatlarının sakallı terör örgütü askerleri...

 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst