sohbet odaları

Ölmek Çok Garip Duygudur

Remus

Bronz Üye
Siz hiç öldünüz mü arkadaşlar? Elbette gerçek anlamda hayır , ama mecaz anlamı bile kötü olan ölümü yaşadınız mı hiç? Yaşamak istiyorken de istemiyorken de çok zor ölmek gerçekten. Ölmekten kastım burada , yaşama sevincinin kaybolması , hayattan zevk alamama ve huzursuzluktur. Elbette ki hayata gözlerimizi yummaktan bahsetmiyorum. Bu konuyu yazıya almamın sebebiyse dikkatimi çeken bazı durumlar yine.

Ölüm ; hayat için mutlu sondur evet. Ama bizim için değil elbette. Mecaz anlamda ölüm demiştim ya hani , onun ne olduğunu açıklayayım. Benim lugatımda , bir yakınımızı kaybetmek mecazen ölümdür kendimiz için. Belli bir süre yaşamayız , yaşayamayız. Bazen tüm umutların bittiğini hissetmek , mecazen ölümdür. Çaremiz kalmamıştır artık. Belli bir süre yaşamayız , yaşayamayız. Ama paylaşmıştım sizlerle önceki yazılarda , hayat böyle , bize yaşatıyor ve yaşatacak bunu diye. Abilerimin de yorumları oldu bu konuda. Artık kabullendik değil mi bunu? Ama yine de yapmamız gerekeni yapıp yaşıyoruz.

Ölmek çok garip duygudur. Mecazen. Ama biz yine de ölelim , mecazen.. Büyüyelim. Öğrenelim. Yaşı yok ya öğrenmenin. Gerçek anlamda ölmek , hayata gözlerimizi kapamak bazen mecazından daha güzeldir aslında. Bitmiştir artık hayatın dersleri , işkenceleri. Tabi ki de bu dünyada yaşamasını gerçekten bilenler için elbette. Ahiret hayatını dahil etmeden konuşuyorum konuyu.

Ölüm ürkütücü konu elbette. Neden bu konuyu yazdı ki diyeceksiniz. Aslında yüzleşmek içindi. Her an her şeye hazırlıklı olmak için. Belki de paylaşmak için. Yazımı bitirirken hiç birinizin ölmemiş olduğunu umut ediyorum , mecazen.

Ayrıca , birbirlerine beraber ölelim dileğinde bulunan çiftlere , beraber yaşayalım dileğinin daha cazip olduğunu hatırlatırım. :)

Z

Z3yn3P

Guest
Hayat şartları , umutsuzluk halleri ve daha nice dip duygular ruhen ölüme sebebiyet verebiliyor malesef.
İnadına gülümsemenin ve yaşamanın çok daha cazip olduğunu bilmek lazım. :)

Kalemine sağlık kankam , çok güzel yazmışsın.

Lefty

Yazar
Ölüm burnunun ucuna gelmeden maalesef insan gerçekliğini de idrak edemiyor. Ölmeden ölmek ancak kişinin yaşamını doğal ve sade yaşaması ile mümkün olabilir çünkü insanı asıl yoran kendi doğasına karşı verdiği anlamsız mücadeledir. Ne yarın var ne de geçmiş aslolan sadece var olduğumuz şu kısacık andan ibarettir, ötesi ise çok büyük bir kandırmaca...

Ölüyorum Tanrım
Bu da oldu işte.
Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum Tanrım.
Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir...
Üstü kalsın...

Cemal Süreya

Şüheda

Bronz Üye
İnsan içindeki bazı şeyleri ölmeden öldürmeli kibir gibi, kıskançlık gibi, ikiyüzlülük gibi vs. Bazı şeyleri de ölmeden yaşamalı sevda gibi..

Platin Üye
ölüm gibi bir şeydi
ama kimse ölmedi

neydi

ismail89

Bronz Üye
Ölmeden önce aslında insanlar buna hazırlıklı olur ve öleceklerini his eder veya bilir. Hayat insanları kaderlerinin son aşamasına hazırlar. Ölmeden önceki halleri insanın bir den değişir. Hayata ve Dünyaya farklı bakmaya başlarlar. Bunu gözlemleyebilirsiniz. Ancak siz öleceklerini beklemediğiniz için gözlemlemezsiniz. Belkide gözlemlememelisiniz.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)