sohbet odaları

Onlarla oturanlar bedbaht olmazlar

aRMiNa

Elmas Üye
ONLARLA OTURANLAR BEDBAHT OLMAZLAR

[FONT=&quot]Hadîs-i Şerîf: Bir ârâbî gelip “Yâ Resûlallâh! İnsanların en hayırlısı kimdir?” diye sordu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Ömrü uzun ve ameli güzel olandır.” buyurdular. (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)​
[FONT=&quot]Hicrî:[/FONT][FONT=&quot] 25 Rebîulevvel 1433 •[/FONT][FONT=&quot]Fazilet Takvimi[/FONT]​

[FONT=&quot]“ONLARLA OTURANLAR BEDBAHT OLMAZLAR”

[/FONT]
[FONT=&quot]Resûlullâh (s.a.v.) buyurdular ki:[/FONT]​
[FONT=&quot]“Allâhü Teâlâ'nın yollarda dolaşıp, zikredenleri araştıran melekleri vardır. [/FONT]​
[FONT=&quot]Allâhü Teâlâ'yı zikreden bir topluluk bulduklarında 'Aradığınıza gelin.' diye birbirlerini çağırırlar. Onları kanatlarıyla kuşatarak dünyâ semâsına kadar doldururlar. [/FONT]​
[FONT=&quot]Allâhü Teâlâ onları -daha iyi bildiği halde- meleklere sorar:[/FONT]​
[FONT=&quot]'Kullarım ne diyorlar?' Onlar, [/FONT]​
[FONT=&quot]'Seni tesbih ediyorlar, sana tekbir okuyorlar, sana tahmîd okuyorlar, sana ta'zim (temcîd) ediyorlar.' der. [/FONT]​
[FONT=&quot]Allâhü Teâlâ, [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Onlar beni gördüler mi?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Hayır, yâ Rabbi.’[/FONT]​
[FONT=&quot]‘Ya görselerdi ne yaparlardı?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Eğer seni görselerdi, daha çok ibâdet ederler, daha çok ta'zim ve tesbihde bulunurlardı.’ derler. Allâhü Teâlâ buyurur: [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Onlar ne istiyorlar?’ Melekler,[/FONT]​
[FONT=&quot]‘Senden cenneti istiyorlar?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Cenneti gördüler mi?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Hayır, Yâ Rabbi!’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Yâ görselerdi ne yaparlardı?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Eğer görselerdi, cennete karşı daha çok hırslı olurlar, ona daha çok rağbet ederler, onu daha çok isterlerdi’ derler. [/FONT]​
[FONT=&quot]Allâhü Teâlâ buyurur:[/FONT]​
[FONT=&quot]‘Neden sığınıyorlar?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Cehennemden sığınıyorlar.’ derler. [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Onu gördüler mi?’ ‘[/FONT]​
[FONT=&quot]Hayır, Yâ Rabbi!’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Ya görselerdi ne yaparlardı?’ [/FONT]​
[FONT=&quot]‘Eğer görselerdi, ondan daha çok kaçarlar, daha çok korkarlardı.’ derler. [/FONT]​
[FONT=&quot]Bunun üzerine Allâhü Teâlâ:[/FONT]​
[FONT=&quot]‘Sizi şâhit kılıyorum, onları affettim.’ buyurur.[/FONT]​
[FONT=&quot]“Onlardan bir melek der ki: Onların arasında, onlardan olmayan günahkâr falan kul da var. O başka bir ihtiyâcı için uğramıştı, (aralarına) oturuverdi.” [/FONT]​
[FONT=&quot]Allâhü Teâlâ, ‘Onu da affettim. [/FONT]​
[FONT=&quot]Onlar öyle bir cemâattir ki, onlarla oturanlar, bedbaht olmazlar.’[/FONT][FONT=&quot] buyurdu. [/FONT]​
[FONT=&quot]Hicrî:[/FONT][FONT=&quot] 25 Rebîulevvel 1433 •[/FONT][FONT=&quot]Fazilet Takvimi[/FONT]​
[/FONT]​

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)