sohbet odaları

Paganizm

ßaşak

Altın üye
Katılım
12 Ekim 2012
Mesajlar
9,273
Puanları
38
Yaş
30
Tepkime puanı
1
***Paleo-Paganizm: “Neopaganizm” teriminin karşıtı olan bir retronim diğer kültürler tarafından müdaheleye maruz kalmamış pagan kültürlerini tanımlamakta kullanılmaktadır. Bu terim Hinduizm Şinto göç öncesi Germen paganizmi Kelt politeizmi Yunan ve Roma dinleri.
***Mezo-Paganizm: Monoteistik dualistik veya teistik olmayan dünya görüşleri inanç veya öğretilerden etkilenmiş olsa da dini uygulamalar açısından bağımsızlığını korumuş pagan kültürlerini tanımlar. Buna Amerikan yerlileri Avustralya aborijinleri Farmasonluk Teosofi ve Sihizm vb. dahildir.
***Neo-Paganizm: Modern insanlar tarafından çoğunlukla doğa ile (insanlık ve yaşam arasında) yeniden sıkı bir bağ kurmak temelinden yola çıkan doğal Hristiyanlık öncesi veya diğer doğa temelli ruhani öğreti ve inançların yeniden canlandırılmaya çalışılması. Bu tanıma Slavianstvo Neo-Druidism ve Vika (Wicca) dahildir.

Alıntı.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9
Paganizmde Doğayla İletişim

Öncelikle paganizmin doğa tabanlı bir inanç olduğunu hatırlatmakta fayda var doğa ile kurulan ilişki bu öğretinin ya da sistemin (paganizmi nasıl gördüğünüz size kalmış) en önemli kilit noktalarıdır ve herblore dediğimiz bitki bilgisi bunun temelini oluşturmaktadır.

Herblore'a girmeden önce anlaşılması gereken şey paganlar bitkilere eşitleri olarak yaklaşırlar İslam gibi bazı dinlerin aksine dünyanın insanlar için yaratıldığına değil insanın doğanın bir parçası olduğuna inanırlar ve ona göre davranırlar.

Kendilerini yaşayan hiç bir canlıdan ne daha üstün ne daha aşağı görürler tüm canlılar hayat gücünün bir parçasıdır.

Denizler kayalar nehirler rüzgar.. Hepsi paganlar için yaşayan varlıklardır ve yaşam paganlar için bir titreşim meselesidir eğer titreşimlerinizin frekansını değiştirebilirseniz hangi canlıyla isterseniz onunla iletişim kurabilirsiniz ya da en azından varlığını hissedebilirsiniz.

Bitkilerin titreşimleri insanlarınkine yakın ve benzerdir ama genellikle biraz daha yavaştır ve derin meditasyon hali bitkilerin zihinlerine ulaşmak için yeterlidir.

Ancak bitkiler sözlerle iletişim kurmazlar.

Onlar dokunarak fototropizm ile elektriksel uyarımlarla kimyasal emisyonlarla iletişim kurarlar.

Bir bitkiyle iletişim kurmak bizim için zor ancak imkansız değildir.

Ancak bitkiler için bizleri hissetmek ve algılamak hiç de zor değildir tüm niyetlerimizi düşüncelerimizi hissedebilirler zarar verme niyetinde olup olmadığımızı anlayabilirler bilgeliğe sahiptirler.

En önemlisi acıyı tıpkı (büyük olasılıkla) bizim hissettiğimiz gibi hissederler bu yüzden bitkilerle iyi iletişim kurmak çok önemlidir.

Özellikle yolunuza dair pek çok işinizde onları kullandığınızı düşünecek olursanız.

İşte bu iletişimi kurarken dikkat edilmesi gereken birkaç ipucu bu yazıyı yazmamın asıl amacıdır:

1. Gerçekten o bitkiyi koparmanız gerekli mi?

Sadece orada olduğu için mi koparıyorsunuz yoksa önemli bir amaç için mi? (Amacın sizin için önemli olması yeterlidir dünyayı kurtarmamıza lüzum yok.)

2. Bitkinin tamamına mı ihtiyacınız var yoksa bir bölümüne mi?

Bitki sizin kopardığınız kısımdan kendisini acıdan koruyabilir o yüzden eğer tamamına ihtiyacınız yoksa tamamını koparmayın.

Bir grup bitkiden ihtiyacınız olandan fazlasını almayın eğer tekrar döndüğünüzde o bitkileri yine orada bulmak istiyorsanız.

3. Bitkiyi doğru şekilde toplayın. Keskin bir bıçak kullanın ya da kopması kolay yerlerinden koparın yaprakları meyveleri gibi.

Etrafını kazıp çıkartın zorla topraktan sökmeye çalışmayın ağaçtan kopardığınız kısımlara sakız ya da toprak sürün acıyı azaltması ve çabuk iyileşmesi için (sakız çiğnediğiniz falım sakız değil tabii ki doğal sakız reçine gibi)

4. Koparmadan önce birkaç dakikanızı düşüncelerinizi toparlamaya ayırın.

Bitkiden ona vereceğiniz acı için özür dileyin neden bunu yaptığınızı anlatın sebep çok basit olabilir örneğin “senin ne olduğunu bilmiyorum tanımak istiyorum bu yüzden seni koparacağım sana acı vereceğim için özür dilerim” gibi. Sebebiniz olduğu sürece sorun yok.

5. Ve temel kanun hiçbir şey karşılıksız değildir doğadan aldığınız her şey için ona kendinizden bir parça bırakmalısınız saçınızdan birkaç tel yaptığınız bir kek biraz şarap kanınızdan birkaç damla vs ne verebiliyorsanız.

Siz vermek istemeseniz de bitkilerin karşılığını sizden aldıklarını dikkat ederseniz fark edeceksiniz..
 

entel maganda

Bronz Üye
Katılım
2 Ağustos 2014
Mesajlar
1,751
Puanları
38
Yaş
23
Tepkime puanı
2
Paganizm, kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine uzanan bir inanç biçimi ve bu dinlerin genel adıdır.

20. yüzyıldan itibaren paganizm terimi (ya da neopaganizm), İbrahimi dinler öncesi eski pagan dinlerinin yeniden canlandırılmasıyla tanımlayıcı hale gelmiştir. [1] Günümüzde Paganizmin geniş çeşitliliği içinde farklı teolojik yaklaşımlar bulunmaktadır. Bazı paganlar politeist inançlara sahip olup isimleri Avrupa folklorü ve mitolojisinden de tanıdık olabilen çok sayıda Tanrı ve Tanrıçaların izinden giderken, diğerleri monoteist inançlara sahip olup Tanrı ve Tanrıçanın ötesinde cinsiyeti belirgin olmayabilen tek bir yaratıcı güce inanır ve yine başkaları duoteist inançlara sahip olup kendilerini kozmik bir çifte adar. (Tanrıça ve Tanrı veya Hanım ve Efendi) [2]

Bu terim fazlasıyla geniş olduğundan ve tanımları muğlak olduğundan çoğu kez bu başlık altında incelenebilecek bir din tanımlanırken daha belirli isimler tercih edilir; politeizm, şamanizm, animizm veya panteizm gibi. Paganizm, batı dillerinde Latince "kırsal" anlamına gelen paganus kelimesinden türemiştir.

Pagan Sınıflandırması

Isaac Bonewits tarafından yapılmış pagan tasnifi:

Paleo-Paganizm: "Neopaganizm" teriminin karşıtı olan bir retronim, diğer kültürler tarafından müdahaleye maruz kalmamış pagan kültürlerini tanımlamakta kullanılmaktadır. Bu terim Hinduizm, Şinto, göç öncesi Germen paganizmi, Kelt politeizmi, Yunan ve Roma dinleri.

Mezo-Paganizm: Monoteistik, dualistik veya teistik olmayan dünya görüşleri, inanç veya öğretilerden etkilenmiş olsa da dini uygulamalar açısından bağımsızlığını korumuş pagan kültürlerini tanımlar. Buna Amerikan yerlileri, Avustralya aborijinleri, Farmasonluk, Teosofi ve Sihizm vb. dahildir.

Neopaganizm: Modern insanlar tarafından çoğunlukla doğa ile (insanlık ve yaşam arasında) yeniden sıkı bir bağ kurmak temelinden yola çıkan, doğal, Hristiyanlık öncesi veya diğer doğa temelli ruhani öğreti ve inançların yeniden canlandırılmaya çalışılması. Bu tanıma Slavianstvo, Neo-Druidizm ve Vika dahildir.
 

Foster

Kedileri yalayın.
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Temmuz 2015
Mesajlar
871
Puanları
16
Yaş
22
Tepkime puanı
0
Isaac Bonewits tarafından yapılmış pagan tasnifi:

Paleo-Paganizm: "Neopaganizm" teriminin karşıtı olan bir retronim diğer kültürler tarafından müdaheleye maruz kalmamış pagan kültürlerini tanımlamakta kullanılmaktadır. Bu terim HinduizmŞinto göç öncesi Germen paganizmi Kelt politeizmi Yunan ve Roma dinleri.

Mezo-Paganizm: Monoteistik dualistik veya teistik olmayan dünya görüşleri inanç veya öğretilerden etkilenmiş olsa da dini uygulamalar açısından bağımsızlığını korumuş pagan kültürlerini tanımlar. Buna Amerikan yerlileri Avustralya aborijinleri Farmasonluk Teosofi ve Sihizm vb. dahildir.

Neo-Paganizm: Modern insanlar tarafından çoğunlukla doğa ile (insanlık ve yaşam arasında) yeniden sıkı bir bağ kurmak temelinden yola çıkan doğal Hristiyanlık öncesi veya diğer doğa temelli ruhani öğreti ve inançların yeniden canlandırılmaya çalışılması. Bu tanıma Slavianstvo Neo-Druidism ve Vika (Wicca) dahildir.

ALINTIDIR.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst