sohbet odaları

Passchendaele Muharebesi

ForseTi

Gümüş Üye
Katılım
8 Eylül 2012
Mesajlar
5,765
Puanları
38
Yaş
31
Tepkime puanı
3


Passchendaele Muharebesi aynı zamanda Üçüncü Ypres Muharebesi olarak da bilinen (Almanca: Dritte Flandernschlacht) ve (Fransızca: 2ème Bataille des Flandres), Birinci Dünya Savaşı'nın büyük muharebelerinden biridir. Muharebe, İngiliz İmparatorluğu'nun emri (Sömürgesi) altındaki İtilaf askerlerinin, Alman İmparatorluğu'na saldırdığı Haziran 1917'den başlayıp ve Kasım 1917'de sona eren saldırıların bir parçasıdır. Muharebe, Belçika'da Batı Flanders'te Ypres şehrinin yakınında Passchendaele köyünün kontrolü için savaşıldı. Taarruzun objektifi, kuzeyden Alman 4. Ordusu'nun savunan sistemini arkadan vurmaktı. İngilizler manevranın, Belçika limanlarının kullanımını Almanya'yı mahrum ederek Alman denizaltı saldırısının çökertileceklerine inandılar.
I. Dünya Savaşı sırasında Belçika'nın Ypres şehri yakınında Garter Point mevkiinde Alman Ordusu'nun zehirli gaz saldırısına karşı Small Box Respirators (SBR) adlı gaz maskesini giyen Avustralya 4. Tümeni'nin 45. Taburu'na bağlı piyadeler (27 Eylül 1917)


Almanya, 1917 Şubat'ında denizaltı savaşının yeniden başlamasından sonra İngiliz ticaret filosunda gittikçe ağır kayıplar vermeye başladı ve İngilizler yanlışlıkla Almanlar'ın, denizaltı yapımı için Belçika limanlarını kullandığını sandılar. İngiliz Generali Robert Nivelle, Fransa'nın güneyindeki Aisne bölgesinde taarruz edilerek, İngiliz kuvvetlerinin Arras yakınlarında şaşırtma hücumunda bulunmasını, sonrasındaysa Somme bölgesinin güneyinde Fransızlara takviyeye gelmelerini önermiş ve bu planı kabul edilmişti. Böylece bu yoldan Alman hatlarını 48 saat içinde yarmak mümkün olacaktı ama bu arada sonbahara girilmiş, sağanak yağmurlar başlamıştı. Her yer bataklığa ve çamura dönmüştü. Çok kötü koşullarda geçen çarpışmalarda her iki taraf ağır kayıplar verdi. Hardal gazı ilk defa Passchendaele Muharebesi'nde kullanılmıştır.


 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst